29451 suv runout online carousel crossland 1140x190
Thumb 88 processed 640x420 Thumb 16916 large 88

Slovák Richard Gonda bodoval v F2

Počas uplynulého víkendu sa slovenský formulový pretekár Richard Gonda premiérovo zúčastnil pretekov FIA F2 na Hungaroringu a hneď získal štyri body do šampionátu.

Po úspešnom štvrtkovom testovaní monopostu F2 dostal Gonda príležitosť zúčastniť sa pretekov 13. a 14. kola šampionátu. Výsledky štvrtkových testovacích jázd mladého Banskobystričana dokazujú, že sa na Slovensku formuje úspešný formulový pretekár. Počas testovania sa celkovo zaradil na šiestu priečku spomedzi všetkých pretekárov a posledný tréning dokonca skončil na druhom mieste. Na základe týchto výsledkov dostal Gonda možnosť sadnúť do monopostu JPH1B F2 aj počas víkednových pretekov. Gonda: “Som veľmi rád, že budem počas tohto víkendu súťažiť v šampionáte F2. Štvrtkové testy prebehli veľmi dobre a nečakali sme, že budeme rýchlostne na úrovni pravidelných jazdcov F2. Sme veľmi radi, že sme takto konkurencieschopní.“

Preteky mali na programe dve piatkové voľné jazdy, v sobotu kvalifikáciu a prvé preteky a v nedeľu kvalifikáciu a druhé preteky. V piatkových voľných jazdách sa osemnásťročný pretekár bližšie zoznamoval s náročnou technikou a jej možnosťami. Monopost navrhnutý tímom Williams F1 má funkciu z kokpitu nastaviteľné predné krídlo, ktorého uhol je možné meniť po 0,5 stupňových úrovniach, motor je vybavený preplňovaným 1,8 litrovým motorom Audi s turbodúchadlom Garrett s výkonom 313 kW (425 k)  a funkciou overboost, ktorá dodá autu výkon 368 kW (500 k). Správnu kombináciu nastavení si jazdec upravuje počas jazdy, kvalifikácie a pretekov sám.

Tieto preteky boli pre mňa obrovskou výzvou. S výsledkom v pretekoch som spokojný, dokonca som získal som 4 body šampionátu, čo sa niektorým účastníkom celého seriálu doteraz nepodarilo. Bol to fyzicky aj psychicky náročný víkend, no výsledky sú dostatočným zadosťučinením. Spolupracoval som s inžinierom, ktorý bol s mojou prácou tiež spokojný, takže víkend hodnotím veľmi pozitívne. Budem veľmi rád, ak budem pretekať v seriáli F2 aj v budúcej sezóne, no to záleží už len od sponzorov a partnerov,“ zhodnotil Richard Gonda.