Continental 09 2020 1140x190

Slováci začali kupovať elektrické autá. Najobľúbenejšie sú Nissany

Štátny príspevok podľa očakávania nepriniesol masové rozšírenie elektromobilov a plug-in hybridov na slovenských cestách. Na podporu "eko áut" sa doteraz minulo takmer jeden a štvrť milióna eur. Peniaze pochádzajú z recyklačného fondu a zo zdrojov Združenia automobilového priemyslu SR.  

Ešte do konca tohto roka vám štát prispeje na nákup elektromobilu alebo plug-in hybridu. V závislosti od typu vozidla môžete dostať tri až päťtisíc eur.

Z balíka vo výške 5,2-milióna eur sa zatiaľ vyčerpala približne štvrtina. Vyplýva to z údajov Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky.

Peniaze doteraz vyčlenili na 280 áut. Väčšina z nich sú elektromobily, na ktoré sa vzťahuje vyšší príspevok päťtisíc eur.

Najpopulárnejší medzi Slovákmi je malý Volkswagen e-up! vyrábaný v Devinskej Novej Vsi a zároveň kompaktný hatchback Nissan Leaf. Z oboch sa doteraz minulo po 37 kusov.

Nissan má ešte jedného žolíka v podobe dodávky e-NV200, dodávanej ako osobné i úžitkové vozidlo. Štát doteraz prispel na 32 takýchto elektromobilov.

Medzi plug-in hybridmi dominujú luxusné modely, najmä športovo-úžitkový Mercedes-Benz GLC. Na každý plug-in hybrid získate príspevok tritisíc eur.

Podporu môže získať občan, podnikateľský subjekt, ale aj mestá a obce. Teda ľubovoľná osoba zapísaná v registrácii vozidla ako jeho vlastník.

Vzťahuje sa na osobné automobily (kategória M1) a na ľahké úžitkové vozidlá s celkovou hmotnosťou do 3,5 tony (kategória N1), vybavené čisto elektrickým alebo plug-in hybridným pohonom.

To znamená, že príspevok od štátu získate len na hybridy s batériami dobíjateľnými z externého zdroja (nabíjací stojan, domáca elektrická zásuvka). Plug-in hybridy dokážu prejsť niekoľko desiatok kilometrov čisto na elektrinu, až potom dôjde k naštartovaniu spaľovacieho motora. Na elektrický motocykel, ani na automobil s jednoduchším hybridným pohonom vám štát neprispeje.

Podmienkou je, aby išlo o nové, neregistrované vozidlo, ktoré sa predáva v sieti autorizovaných predajcov a jeho výrobca má na Slovensku oficiálne zastúpenie (podľa autorizácie MDVaRR SR).

Zástupca výrobcu (importér) zmluvne garantuje splnenie technických podmienok ktoré sú od vozidla požadované. Teda aby šlo o čisto elektrický alebo plug-in hybridný pohon.

Napríklad Tesla však oficiálne zastúpenie na Slovensku nemá, preto ju v aktuálnom rebríčku Zväzu automobilového priemyslu SR nenájdete.

Príspevok vyplácajú postupne v troch splátkach. Dôvodom je zábezpeka, aby vozidlá zostali na Slovensku a zabránilo sa ich vývozu do zahraničia.

Peniaze nedostanete naraz. V prípade elektromobilu, človek po kúpe vozidla a jeho riadnej registrácii získa 2000 eur. Ďalších 1500 eur dostane nasledujúci mesiac po uplynutí prvého roka registrácie na Slovensku. Zvyšných 1500 eur dostane nasledujúci mesiac po druhom roku registrácie vozidla na Slovensku.

Pri plug-in hybride je systém podobný, akurát čiastky sú nižšie. Prvých 1000 eur štát vyplatí po kúpe a registrácii vozidla. Ďalších 1000 eur získate po roku a zvyšných 1000 eur po uplynutí dvoch rokov od registrácie vozidla.

Ako prebieha nákup vozidla a nárokovanie si príspevku?

1. Objednávka vozidla – zákazník si objedná vozidlo prostredníctvom autorizovanej siete predajcov, predajca objednáva vozidlo u výrobcu/zástupcu výrobcu (importéra). Po objednaní vozidla zadáva výrobca vozidla alebo importér údaje o objednanom vozidle do registra. Od tohto okamihu sú na objednané vozidlo zablokované prostriedky na podporu. Podmienkou je iba dodanie a registrácia vozidla najneskôr do konca roka 2017.

2. Rezervácia prostriedkov – importér vykoná rezerváciu prostriedkov na konkrétne vozidlo (VIN číslo), pričom výrobca garantuje technické parametre vozidla tak, že vozidlo plní parametre na podporu. O rezervácii prostriedkov dostane importér potvrdenie.

3. Dodávka a zaregistrovanie vozidla – po dodaní, predaji a registrácii vozidla uzavrie  vlastník vozidla a ZAP SR právny vzťah, na základe ktorého ZAP SR vyplatí vlastníkovi vozidla prvú splátku.