Thumb skoda superb vyroba v bratislave autozurnal.com 1 Thumb skoda superb vyroba v bratislave autozurnal.com 2

Škodu Superb by sme mohli vyrábať v Bratislave!

Podľa najnovších informácii koncern Volkswagen zvažuje presun výroby Škody Superb do Bratislavy.

O presune výroby vlajkovej lode Škody hovorí pre české Hospodárské noviny odborový predák Jaroslav Povšík. Podľa neho sú v našom závode v Devínskej Novej Vsi nevyťažené kapacity. O presune výroby sa špekulovalo už skôr, odbory Škody spočiatku presun rázne odmietali. Pre značku je výroba vlajkovej lode na domácej pôde v Kvasinách významná. „Zapojíme sa, budeme bojovať za budúcnosť. Nie sme ovce, ktoré len sledujú, ako nás chce niekto poškodiť. Chceme pokračovať v nastavenom úspešnom trende. Chceme mať zamestnanosť, budúcnosť, dobré mzdy a bonusy,“ povedal týždenníku odborov Škoda Auto predseda podnikovej rady odborov Jaroslav Povšík v októbri 2019. Povšík taktiež zdôraznil, že firma nechce prísť o výrobu modelu Superb v Českej republike, ktorý má dobrú maržu a vytvára zisky.

Prečítajte si tiež:

Výroba VW Passat by mala byť na Slovensku! V hre sú aj modely Škody
 

V januári 2020 odborový predák Škody povedal, že fabriky sa stále preťahujú o produkty a Superb je naďalej otáznikom, aj keď sa o ňom malo rozhodnúť do konca roka 2019. Už skoršie sa hovorilo o tom, že spolu so Superbom by z bratislavských liniek závodu VW mohol schádzať aj blízky príbuzný Superbu, Volkswagen Passat a taktiež spriaznený Arteon. Podľa Povšíka je ďalšia možnosť presunu výroby Superbu do maďarského závodu Audi v Györi. 

Odporúčame:

Takto vyzerá zatiaľ najlacnejšia Škoda Octavia IV liftback

"Núdzovo sa začína uvažovať o ďalších riešeniach, najmä o presune liniek a využití voľných kapacít dcérskych továrni. Uvažuje sa o Bratislave, kde má koncern VW nevyťaženú kapacitu liniek. Alebo tiež o Audi v Györu, kde koncern vyrába naftové motory a má voľné kapacity," odpovedá Povšík na otázku, či VW stále zvažuje stavbu novej fabriky, o ktorej umiestnení sa nedávno špekulovalo po tom, čo koncern VW zamietol stavbu v Turecku.

Odporúčame:

Škoda ENYAQ bude prvé elektrické SUV českej značky

Koncern Volkswagen ani Škoda Auto sa k rošádam s presunom výroby nevyjadrili. "Budúci výrobný program nekomentujeme", povedala hovorkyňa Škody Auto. VW má po svete 122 tovární, z toho 71 sa nachádza v Európe. V dôsledku nástupu elektromobilov mení fungovanie viacerých svojich závodov a plánuje premiestňovať výrobu niektorých modelov. Podľa odborárov sa rokuje aj o presune Fabie do tovární španielskeho Seatu, ktorý je súčasťou VW. Odborári sa najviac obávajú straty Superbu, ktorý je najvýnosnejším modelom automobilky.

Zdroj: ČTK, TASR

Videoarchív: