Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb 170203 skoda octavia rs 245 01 Thumb 170203 skoda octavia rs 245 03 Thumb 170203 skoda octavia rs 245 02

Škoda ukázala najsilnejšiu Octaviu RS, má 245 koní a samosvor

Vyšperkovaná Octavia absolvuje oficiálnu výstavnú premiéru v marci na ženevskom autosalóne.

Škoda Octavia RS 230 je mŕtva, privítajte jej nástupkyňu s označením RS 245. Číslo v názve prezrádza výkon prepĺňaného benzínového štvorvalca 2,0 TSI.

Motor najmä vďaka novému výfukovému potrubiu produkuje 180 kW (245 k) pri zatiaľ nezverejnených otáčkach. Najvyšší krútiaci moment 370 Nm vrcholí v rozsahu 1600 až 4300 1/min.

Zákazník si môže vybrať, či chce šesťstupňovú manuálnu prevodovku, alebo siahne po novej sedemstupňovej dvojspojkovej prevodovke DSG. Vyberať môže aj medzi karosárskymi verziami, pretože Octavia RS 245 bude dostupná ako liftback aj kombi.

Bez ohľadu na preferencie sa vždy dočká solídnej dynamiky. Liftback akceleruje v pokoja na 100 km/h za 6,6 sekundy, kombík je o jedinú desatinu sekundy pomalší. Pružné zrýchlenie zo 60 na 100 km/h zvládne Octavia RS 245 liftback s manuálnou prevodovkou za 6,4 sekundy, kombi za 6,5 s.

Z osemdesiatky na stodvadsiatku zrýchli v priebehu 6,6 sekundy, pričom kombík je tentoraz pomalší o dve desatiny sekundy. Maximálna rýchlosť je vždy elektronicky obmedzená na 250 km/h.

Nová najsilnejšia Octavia však nie je len rýchlej jazde po rovinkách. Automobil si zachoval pohon predných kolies, ale v rámci štandardnej výbavy dostal elektrohydraulicky ovládaný diferenciál VAQ.

Uzávierka prostredníctvom hydraulického čerpadla a viaclamelovej spojky dokáže uzamykať diferenciál v niekoľkých krokoch, až po 100%. Rovnakú techniku využíva sesterský Volkswagen Golf GTI Performance a SEAT Leon Cupra. Máme vyskúšané, že tento "samosvor" dáva predným kolesám výbornú trakciu.

"Obyčajné" Octavie RS využívajú elektronickú uzávierku diferenciálu XDS+, ktorá pribrzďuje vnútorné koleso v zákrute. Ide vlastne o nadstavbu stabilizačného systému.

Verzia RS 245 má ďalej preladený podvozok so svetlou výškou menšou o 14 milimetrov (v porovnaní so štandardnou Octaviou RS) a nedávny facelift priniesol aj rozšírenie rozchodu zadných kolies, v tomto prípade o 38 mm. Za príplatok si môžete objednať adaptívne tlmiče.

Vrcholná Octavia samozrejme nie je iba o technike. Dizajnéri jej dopriali napríklad čierne koncovky výfuku. Rovnaký odtieň majú kryty vonkajších spätných zrkadiel i 19-palcové zliatinové disky kolies. Vnútri nájdete oceľové pedále, predné sedadlá s výraznejším bočným vedením, čalúnené alcantarou alebo volant potiahnutý perforovanou kožou. Súčasťou výbavy sú prvky ako plne diódové predné svetlomety a adaptívny tempomat.

Predaj novinky odštartuje začiatkom leta.