Honda 06 2020 1140x190 jazz
Thumb 191114 chakratec bring unique charging technology to prague 1 1920x1280 Thumb 191114 chakratec bring unique charging technology to prague 2 1920x1192

Škoda skúša rýchle nabíjanie elektromobilov pomocou zotrvačníkov

Roztočené zotrvačníky uchovávajú elektrinu v podobe kinetickej energie.

Postaviť rýchlonabíjačku pre elektromobily sa nedá všade. Medzi rozhodujúce faktory pri výbere vhodnej lokality patrí najmä stav a výkon elektrickej rozvodnej siete na danom mieste.

Škoda v spolupráci s izraelským start-upom Chakratec spustila do prevádzky rýchlonabíjací stojan, určený pre miesta, kde na to výkon elektrickej siete nestačí. Nájdete ho pri vstupe na výstavisko v pražských Letňanoch.

Technológia Kinetic Power Booster ukladá elektrinu vo forme kinetickej energie. Výkonové rezervy v sieti využíva na roztočenie zotrvačníkov do vysokých otáčok. Po pripojení elektromobilu začne stojan energiu opätovne vydávať, a to vo forme elektriny.  Nabíjací výkon je pritom dvojnásobný v porovnaní s tým, čo poskytuje samotná elektrická sieť.

Technickým srdcom nabíjacej stanice je desať 150-kilogramových zotrvačníkov. Sú uložené v špeciánom kontajneri, kde rotujú vo vakuu. Keď do nich zo siete tečie prúd, otáčky zotrvačníkov rastú. Pri nabíjaní elektromobilu zotrvačníky generujú prúd a ich otáčky postupne klesajú. Uložená energia vystačí na nabitie dvoch elektromobilov, dvojnásobným výkonom oproti možnostiam siete.

Zotrvačníky po vybití potrebujú určitý čas na to, aby opäť dosiahli požadované otáčky. Konkrétne, v prípade 100-kilowattovej nabíjačky v Letňanoch to trvá približne 45 minút.

Kapacita kinetického systému Kinetic Power Booster - na rozdiel od rýchlonabíjacích staníc, fungujúcich na báze batérií - zostáva na konštantnej úrovni. Ide totiž o čisto mechanickú technológiu, bez chemických článkov. Autori projektu odhadujú životnosť zotrvačníkov na 200 000 nabíjacích a vybíjacích cyklov. Nabíjacia stanica by mala slúžiť asi 20 rokov.

Nabíjačku v Letňanoch otvorili pri príležitosti špecializovanej výstavy e-Salon, venovanej elektrifikovanej doprave. Slúžiť však bude aj po ukončení podujatia.

Na svete aktuálne existujú iba tri nabíjacie stanice, pracujúce na kinetickom princípe. Škoda a Chakratec vidia ich využitie najmä na parkoviskách pri obchodných centrách alebo v areáloch predajcov nových áut.