Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb tben8355 Thumb skoda na autosalone frankfurt iaa 2019 kamiq scala monte carlo autozurnal.com 3 Thumb skoda na autosalone frankfurt iaa 2019 kamiq scala monte carlo autozurnal.com 1 Thumb skoda na autosalone frankfurt iaa 2019 kamiq scala monte carlo autozurnal.com 2 Thumb skoda na autosalone frankfurt iaa 2019 kamiq scala monte carlo autozurnal.com 5

Škoda na IAA 2019 ukázala (nielen) Kamiq a Scalu Monte Carlo

Škoda do Frankfurtu doviezla značnú časť svojho modelového portfólia. Okrem elektrického Citigoe iV ukázala faceliftovaný Superb aj ako plug-in hybrid a najnovší crossover Kamiq (ten už dostal slovenské ceny). Na emócie pôsobia nové imidžové výbavové stupne Monte Carlo pre Scalu a Kamiq.

Prečítajte si tiež: 
Škoda Kamiq prichádza na Slovensko s cenou od 14.990 eur

Aj Škoda tvrdí, že vstupuje do novej, elektrickej éry. Preto na výstave IAA 2019 vo Frankfurte predstavuje najnovších elektrických zástupcov. Elektrifikované modely spoznáte podľa krátkeho označenia "iV" za názvom modelu. 

Citigoe iV

Platforma bratislavských trojčiat up!, Citigo a Mii poslúžila ešte aj pre prvý elektromobil Škody a Seatu. VW e-up! už poznáme dlho, vo Frankfurte predstavili jeho vylepšenú verziu. Elektrické Citigoe budú predávať od začiatku budúceho roka na českom trhu s prekvapivo prijateľnou základnou cenou 429 tisíc korún českých (16 500 eur). Bohatá má byť základná aj príplatková výbava. Škoda na batériu poskytne záruku 160 tisíc km alebo 8 rokov, no aj potom garantuje kapacitu minimálne 70 % novej batérie. Elektromotor má výkon 61 kW, maximálny krútiaci moment 212 Nm a dojazd podľa WLTP sľubujú 260 km. Na stovku zrýchli elektrické Citigoe za 12,3 s a maximálka je 130 km/h.

Škoda Superb iV

Prečítajte si tiež: 
Nová Škoda Superb Scout je v predaji. Poznáme slovenské ceny

Okrem nového Superbu v lesníckej verzii Scout doniesli Česi plug-in hybridný Superb iV, ktorý môže na Slovensku zožať úspech aj kvôli chystaným dotáciam na autá s alternatívnymi pohonmi. Pod kapotou bije turbobenzínové srdce 1,4 TSI s výkonom 115 kW (156 k) a pomáha mu elektromotor s výkonom 85 kW (116 k). Celkový systémový výkon je 160 kW (218 k) a maximálny krútiaci moment 400 Nm. Pohonná jednotka je spriahnutá so 6 st. automatickou prevodovkou DSG. Čiste na elektrinu vie Superb iV prejsť až 56 km (podľa WLTP). Spolu s nádržou na 50 litrov benzínu je celkový dojazd 850 km. Poznáme už aj české ceny Superbu do zásuvky. Základná cena vo výbave Ambition bude 876 900 Kč (cca 33 700 €). 

Kamiq a Scala Monte Carlo

Veľmi zaujímavo pôsobia nové výbavové stupne Monte Carlo pre Kamiq a Scalu. Aj keď nejde o žiadnu ozaj športovú výbavu, pridáva im štýl a vyzdvihuje "športovejší" dizajnový nádych. Monte Carlo je o vzhľade a o doplnkoch karosérie. Pribudnú čierne disky kolies, čierny spojler, Kamiq dostane čierne lakované strešné nosníky a nebudú chýbať ani plakety Monte Carlo. V interiéri nájdeme športové sedadlá, červené prešívanie, kovové pedály a ďalšie minoritné štylistické zmeny. V súčasnosti Škoda ponúka jediný Monte Carlo model, a to tretiu generáciu Fabie.

Prečítajte si tiež: Škoda Scala Monte Carlo prichádza so športovým imidžom


Prečo vlastne "Monte Carlo"? Pomenovali ich podľa mestskej časti Monaka a podľa Rally Monte Carlo, ktorá sa jazdí od roku 1911. Súčasťou sú legendárne časti Sisteron a Col de Turini. Škoda dosiahla na Rally Monte Carlo historické úspechy. Prvýkrát značka štartovala v roku 1912 na druhom ročníku rally. V roku 1936 dosiahol model Popular druhé miesto. Už vtedy automobilka prišla s limitovanou edíciou 70 áut, ktoré vychádzali zo súťažného auta a dostali sekundárny názov Monte Carlo.