Vw golf 03 2020 1140x190 variant
Thumb novy seat leon Thumb seat auta komunikuju so semaformi prepojenie aut so semaformi autozurnal 3 Thumb seat auta komunikuju so semaformi prepojenie aut so semaformi autozurnal 2 Thumb seat auta komunikuju so semaformi prepojenie aut so semaformi autozurnal 1 Thumb seat auta komunikuju so semaformi prepojenie aut so semaformi autozurnal 4 Thumb content seat leon  2 Suzuki 05 2020 1024x597 Thumb content seat leon  3 Thumb content seat leon  4 Thumb content seat leon  5 Thumb content seat leon  7 Thumb content seat leon  8 Thumb content seat leon  9 Suzuki 05 2020 1024x597 Thumb content seat leon  11

SEAT: Autá budú komunikovať so semaformi (+ Nový SEAT Leon)!

Digitalizácia, konektivita a prepojenie áut s infraštruktúrou nadobudne nový rozmer. SEAT ukázal technológiu DGT 3.0, ktorá spája autá a semafory. Vodiči sa tak nemusia spoliehať len na vizuálne vnemy podľa farby na semafore, ale informácie o premávke dostanú predom. Pozrite si video.

Vo videu tiez nechýba zamaskovaný produkčný SEAT Leon novej generácie. V časoch 0:33, 0:48 s 1:15 ukazuje nový infotainment aj s rýchlosťou jeho odozvy. Avšak pozor pri interiérových záberoch, kde vidieť prístrojovú dosku a volant. Ten patrí Arone, nie novému Leonu.


Projekt vedený značkou SEAT v spolupráci so  španielskym ministerstvom dopravy, magistrátom mesta Barcelona a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd.

Prepojenie áut so semaformi

"V tomto projekte nové digitálne prepojené automobily SEAT dostávajú v reálnom čase informácie z centrálneho cloudu riadenia premávky, vrátane informácií zobrazovaných na paneloch na diaľniciach alebo statuse semaforov v mestách,“ vysvetľuje Jordi Caus, šéf oddelenia koncepcií mestskej mobility SEAT.

Odporúčame tiež:

SEAT Tarraco 1.5 TSI teraz kúpite aj s DSG prevodovkou

SEAT e-Scooter: Elektrický skúter s 240 Nm a dojazdom 115 km!
 

Auto vás napr. samo upozorní, aby ste začali spomaľovať, lebo onedlho bude červená. To sa hodí nielen pre nižśiu hladinu stresu, ale šetrí to aj palivo a premávka bude plynulejšia. „Semafor vysiela do cloudu riadenia premávky informáciu o svojom aktuálnom statuse a o tom, kedy sa tento status ide zmeniť. Automobil prijme túto informáciu, interpretuje ju a upozorní vodiča na budúci status v závislosti od rýchlosti jazdy. To je užitočné ak sa ide semafor prepnúť na červenú, pretože vodič môže začať spomaľovať pred príjazdom k semaforu,“ hovorí Jordi.

Ako to funguje?

Keď sa vozidlo približuje k semaforu, na displeji sa zobrazí upozornenie, či bude v čase príjazdu k semaforu na ňom svietiť červená, zelená alebo oranžová farba. Systém vykonáva kalkuláciu na základe vzdialenosti od semaforu a aktuálnej rýchlosti jazdy. Dôležitým prvkom pre bezpečnosť je, že systém funguje iba vtedy ak vozidlo neprekračuje povolenú rýchlosť jazdy na príslušnom úseku. Inak systém neupozorní vodiča. „Systém funguje len ak jazdíte v rámci povolenej rýchlosti, čo je veľmi dôležité pre bezpečnosť cestnej premávky. Má byť pomocným nástrojom, ktorý umožňuje vodičom jazdiť plynulejšie“  ubezpečuje Manuel Valdés, šéf oddelenia mobility a infraštruktúry magistrátu mesta Barcelona.


V súčasnosti je v Španielsku na cestách 2000 premenlivých informačných tabúľ, zobrazujúcich informácie o premávke a počasí, ako aj upozorňujúcich na práce na ceste a dopravné nehody. S novým systémom sa všetky tieto informácie zobrazujú priamo na displeji v digitálne prepojenom vozidle na každom mieste cestnej siete. Jorge, Ordás, zástupca riaditeľa oddelenia mobility a technológie španielskeho ministerstva dopravy k tomu hovorí: „Môžeme dosiahnuť to isté ako pri použití premenlivých informačných tabúľ na diaľniciach, no teraz priamo vo vozidle a na akomkoľvek mieste cestnej siete.“

Vyššia bezpečnosť je cieľom

SEAT tvrdí, že čím viac informácií vodič má, tým menej je vystavený rizikovým situáciám v premávke. To je cieľom projektu, zameraného na zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky, spolu s vítaným vedľajším efektom zvýšenia efektívnosti. „Usilujeme sa o výrazné zníženie počtu dopravných nehôd spolu so zmenšením hustoty premávky a tým aj o pozitívny vplyv na životné prostredie,“  hovorí Jorge Ordás.

Prepojenie áut s cestnou infraštruktúrou má ďalšiu nespornú výhodu. Vodiči sa môžu navzájom informovať o udalostiach na ceste. „Každý môže zdieľať informáciu o tom čo sa stalo na ceste, takže iní užívatelia majú v predstihu informáciu o incidente keď sa približujú k príslušnému miestu,“ vysvetľuje Jorge. 

Zdroj foto: SEAT, @automedia.com