Skoda 1140x190 kdq 08 2021
Thumb 61s Thumb 61s Thumb 62s Thumb 63s Thumb 64s

SEAT Ateca prichádza v športovej verzii FR a s novým motorom

Španieli pridali svojmu kompaktnému SUV trochu korenia. Formula Racing prináša predovšetkým zaujímavejší vzhľad. V ponuke motorov sa objavil benzínový dvojliter.

SEAT na domácom autosalóne v Barcelone (11.- 21. máj) predstaví obľúbenú Atecu v novej verzii FR. Označenie Formula Racing v názvosloví španielskej automobilky znamená športovejší charakter bez ústupkov voči komfortu.

Ateca FR je najmä o peknom dizajne. Upravené nárazníky sú na rozdiel od ostatných verzií, lakované aj v spodnej časti. To isté platí o bočných prahoch. Maska chladiča dostala špecifickú výplň a vzadu nechýba chrómovaná koncovka výfuku.

Dizajnéri Atece dopriali aj väčší spojler na piatych dverách. Okrem toho lem bočných okien a lišty pre upevnenie strešného nosiča sú vo verzii FR čierne, nie strieborné. Povestnú čerešničku predstavujú 19-palcové zliatinové disky, obuté do pneumatík rozmeru 245/40.

Zušľachtený interiér obsahuje v prvom rade anatomické predné sedadlá s výraznejším bočným vedením. Sériovo sú čalúnené alcantarou a prešívané červenou niťou. Za príplatok môžete mať kožené čalúnenie.

Kožený je veniec trojramenného volantu i hlavica radiacej páky, prípadne voliča dvojspojkovej prevodovky. Ani tam nechýba prešívanie červenou niťou. Pri vymenúvaní všetkých zmien nesmieme zabudnúť na hliníkové pedále a lišty, ktoré zdobia nástupné prahy.

Čo sa výbavy týka, FR je približne na úrovni najluxusnejšej verzie Xcellence. Podobná bude podľa všetkého aj cena.

SEAT zároveň rozširuje ponuku motorov o špičkový prepĺňaný benzínový dvojliter TSI, vyladený na výkon 140 kW (190 k). Novinka spolupracuje so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG a roztáča všetky štyri kolesá. Dostupná bude aj pre iné stupne výbavy ako FR.

SEAT Ateca FR môžete mať s benzínovými aj naftovými motormi, pričom ich výkonový rozsah siaha od 110 kW (150 k) do 140 kW (190 k).

Španieli zatiaľ dopodrobna nevymenovali všetky motorizácie. Očakávame, že ide o jedna-štvorku TSI (110 kW/150 k), nový dvojliter TSI (140 kW/190 k) a o naftový dvojliter TDI (110 kW/150 k, 140 kW/190 k).

Na výber bude šesťstupňová manuálna, šesťstupňová dvojspojková i sedemstupňová dvojspojková prevodovka DSG. Rátať môžeme s pohonom predných i všetkých štyroch kolies. Za príplatok dostanete adaptívne tlmiče alebo riadenie s premenlivým prevodovým pomerom.

SEAT podľa neoficiálnych informácii pripravuje aj nekompromisnú Atecu Cupra, ktorá dostane benzínový dvojliter s výkonom asi 221 kW (300 k), pohon 4x4 a vyladený podvozok.