29451 suv runout online carousel crossland 1140x190
Thumb bmw vyhral dtm 01t processed 640x420 Thumb 21757 large bmw vyhral dtm 09 Thumb 21756 large bmw vyhral dtm 08 Thumb 21755 large bmw vyhral dtm 07 Thumb 21754 large bmw vyhral dtm 06 Thumb 21753 large bmw vyhral dtm 05 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 21752 large bmw vyhral dtm 04 Thumb 21751 large bmw vyhral dtm 03 Thumb 21750 large bmw vyhral dtm 02 Thumb 21749 large bmw vyhral dtm 01t Thumb 21748 large bmw vyhral dtm 01

Šampiónmi DTM sú Spengler a BMW

Na okruhu Hockenheimring sa odohralo infarktové finále. Zvíťazili v ňom Bruno Spengler a automobilka BMW, ktorá sa do do prestížneho seriálu medzinárodných nemeckých majstriovstiev v pretekoch cestovných vozidiel vrátila po 2 desaťročiach.

29-ročný Kanaďan pritom v poslednom podujatí sezóny zosadil z trónu Garyho Paffetta v aute Mercedes-Benz, ktorý viedol tabuľku priebežného hodnotenia šampionátu nepretržite od prvého kola a záverečné preteky skončil na druhom mieste. Po 42 kolách prešiel Spengler cieľovou čiarou Hockenheimringu ako šťastný víťaz a čerstvý šampión DTM 2012. „Nemôžem tomu uveriť“, reval do mikrofónu svojho auta a hlasito do neho zanôtil známu pesničku: „We are the champions“. Keď vystúpil z auta  BMW M3 DTM takto opísal svoje myšlienky: „Je to senzačný deň a perfektná sezóna. Mám úžasný tím. Ďakujem všetkým, ktorí ma podporovali. Teraz to oslávime, je to nádherný deň“.

Gary Paffett nevyštartoval dobre. Po prvej zastávke v boxoch postúpil na 2. miesto a pilota BMW vystavil veľkému tlaku. Lenže predbehnúť ho nedokázal. V cieli napokon zaostal za Spenglerom o 2,2 s. „Celý rok sa mi darilo a figuroval som na čele rebríčka. Je tragické, že som vedenie stratil na konci sezóny, v ktorej som neurobil ani jedinú chybu. Tá sa stala až na štarte posledného podujatia. Som veľmi sklamaný“, povedal Paffett a hneval sa na prepásnutú šancu. Majstrovský titul mu po roku 2005 ušiel už po druhý raz.

Tretie miesto obsadil Spenglerov tímový kolega Augusto Farfus z Brazílie, ktorý štartoval z prvého miesta pred Jamie Greenom (Mercedes-Benz). Ten obsadil v celkovom hodnotení 3. miesto. Najlepším pilotom Audi vo finále DTM bol až šiesty v poradí Talian Edoardo Mortara. „Bolo to jedno z najtvrdších a najvyčerpávajúcejších podujatí mojej kariéry. Teším sa, že tím Rosberg mohol týmto výsledkom ukončiť sezónu ako najlepšia stajňa Audi“, povedal Mortara. V celkovom poradí šampionátu figuruje však Mike Rockenfeller ako najlepší pilot Audi na 4. mieste. Susie Wolf (Mercedes-Benz) sa rozlúčila s DTM 13. miestom v cieli. Jej krajan a značkový kolega David Coulthard v posledných pretekoch DTM vypadol.

Výborný výkon bavorskej automobilky po návrate do šampionátu naznačuje aj poradie značiek: BMW pred Audi a Mercedes-Benz. Nervy drásajúce finále DTM na Hockenheimringu videlo naživo 128.000 fanúšikov. Nový šampión zapôsobil v uplynulej sezóne vyrovnanými špičkovými výkonmi. Kanaďan preteky štyrikrát vyhral, ďalšie štyri razy bodoval a dvakrát vyšiel naprázdno.

Šéf oddelenia motoristického športu  Audi – Dr. Wolfgang Ullrich – po pretekoch povedal: „Srdečne blahoželám Brunovi Spenglerovi a BMW. Tento rok sme neboli dostatočne silní. V DTM musí všetko ladiť, keď chcete zvíťaziť. Neraz potrebujete aj trochu šťastia. To nám tento víkend chýbalo. V zime budeme pracovať ešte usilovnejšie, aby sme majstrovský titul na budúci rok vrátili do Ingolstadtu a Neckarsulmu“.