Ceed 09 2021 1140x190
Thumb renault arkana v europe autozurnal.com 3 Thumb renault arkana v europe autozurnal.com 2 Thumb renault arkana v europe autozurnal.com 4 Thumb renault arkana v europe autozurnal.com 7 Thumb renault arkana v europe autozurnal.com 9 Thumb renault arkana v europe autozurnal.com 8 Ceed 09 2021 1024x597 Thumb renault arkana v europe autozurnal.com 10 Thumb renault arkana v europe autozurnal.com 11 Thumb renault arkana v europe autozurnal.com 12 Thumb renault arkana v europe autozurnal.com 5 Thumb renault arkana v europe autozurnal.com 6 Thumb renault arkana v europe autozurnal.com 13 Ceed 09 2021 1024x597 Thumb renault arkana v europe autozurnal.com 14

Renault Arkana s modernejšou technikou príde aj do Európy!

Nečakaný úspech dostupného SUV-kupé Renaultu donútil predstaviteľov značky zamyslieť sa nad európskou verziou. Renault Arkana do Európy príde, aj keď si budeme musieť chvíľu počkať.

Prečítajte si tiež: 
Najdospelejšie Clio v histórii je v predaji

renault arkana
Arkana je SUV s plynule klesajúcou líniou strechy a mnohí ho považujú za "BMW X6 pre menej solventných". Model určený pre ruský trh zožal úspech aj v Európe, a to ešte pred premiérou. Vďaka motoristickým médiám sa o novinke dozvedeli po celom svete a reakcie ľudí boli vskutku pozitívne. Motoristi a najmä fanúšikovia značky by skrátka chceli Arkanu aj v Európe. Na našom trhu pribúdajú SUV modely s prvkami kupé, Arkana však svojim vzhľadom vyčnieva a nevadí ani podobnosť so spomínaným imagemakerom BMW. V Rusku zaznamenala od začiatku predaja nečakaný úspech!

renault arkana

Európska Renault Arkana 

Podľa najnovších informácii francúzskeho automobilového magazínu DownShift by mala Arkana doraziť aj k nám. Tvrdí to totiž samotný Renault. Nie je to však také ľahké. Nestačí len začať dovážať autá priamo do Európy a začať ich predávať. Renault Arkana bola skonštruovaná pre potreby trhu, ktorý nemá tak prísne bezpečnostné alebo emisné normy a celkovo má nižšie nároky na jednotlivé atribúty auta. Pred uvedením na európske trhy ju musí Renault výrazne prepracovať, modernizovať a homologizovať. Skôr ako v roku 2021 tak Arkanu nečakajme. 

Na akých základoch stojí "ruský" Renault Arkana? Platforma B0+ je známa z Dacie Duster, pre potreby SUV-kupé jej predĺžili rázvor osí kolies o 45 mm. Arkana je dlhá 4540 mm, Duster prerastá o výrazných 226 mm. Do kufra sa zmestí 508 litrov batožiny. Výbava je prekvapivo bohatá, nechýbajú diódové svetlá, bezpečnostné systémy ako napr. sledovanie mŕtveho uhla, vyhrievaný volant, Bose audio, náladové osvetlenie a zvoliť si môžete aj jazdné režimy. Pod kapotou pracujú benzínové motory. Atmosférický s objemom 1,6 l dopĺňa prepĺňaný štvorvalec 1,3 TCe. Na ruskom trhu začína Arkana v prepočte s cenou od 14 000 eur. Európska verzia bude určte drahšia.


Netušíme, ako presne to s príchodom Arkany do Európy Renault myslí. Možno pôjde o výrazne modernizovaný "ruský" model s kvalitnejším interiérom, no stále na platforme Dacie Duster. To je však málo pravdepodobné... Oveľa pravdepodobnejší je príchod rýdzo európskej Arkany na báze modulárnej platformy CMF-B, ktorú využíva napr. nové Clio, Captur alebo Nissan Juke (odkazy na prvé jazdy). Pod kapotou by sa mal objaviť motor 1,33 TCe vo verzii so 110 kW (150 koní). Vylúčený nie je diesel s objemom 1,5 l, ani pohon 4x4.