29451 suv runout online carousel crossland 1140x190
Thumb 8459722105 03e74039ea z Thumb polo v c3 ad c5 a5azom 650x482 Thumb 31039 large sebastien ogier Thumb 31038 large rely  c5 a0v c3 a9dska v c3 ad c5 a5azitt Thumb 31037 large rely  c5 a0v c3 a9dska v c3 ad c5 a5azi Thumb 31036 large polo v c3 ad c5 a5azom9 Fiat 600 online 2024 autozurnal 1024x597 Thumb 31035 large polo v c3 ad c5 a5azom8 Thumb 31034 large polo v c3 ad c5 a5azom7 Thumb 31033 large polo v c3 ad c5 a5azom6 Thumb 31032 large polo v c3 ad c5 a5azom5 Thumb 31031 large polo v c3 ad c5 a5azom4 Thumb 31030 large polo v c3 ad c5 a5azom3 Fiat 600 online 2024 autozurnal 1024x597 Thumb 31029 large polo v c3 ad c5 a5azom2 Thumb 31028 large polo v c3 ad c5 a5azom1 Thumb 31027 large polo v c3 ad c5 a5azom Thumb 31026 large 8459722105 03e74039ea z

Rely Švédska: Prvé víťazstvo pre Volkswagen

Sebastien Ogier a Julien Ingrassia po dominantnom výkone po prvý raz triumfovali v rely majstrovstiev sveta v úplne novom vozidle VW Polo R WRC.

Francúzi sa zapísali do histórie motoristického športu. Po druhom mieste v legendárnej Rallye Monte Carlo dominovali v zimnej súťaži vo Švédsku a už pri druhom štarte v majstrovstvách sveta vybojovali pre nemeckú značku v novom aute prvé víťazstvo. VW oznámil nástup do svetového šampionátu v máji 2011. Nové vozidlo vyvíjal teda 18 mesiacov a ihneď bolo schopné konkurovať najlepším. Navyše Ogier je po Loebovi iba druhým jazdcom nepochádzajúcim zo Škandinávie, ktorému sa vo Švédsku podarilo vyhrať. Pre Ogiera je to prvé víťazstvo od predvlaňajšej Rallye Francúzska, celkovo ôsme v jeho kariére a prvé na snehu.

„Bol to perfektný a neuveriteľný víkend. Samozrejme, že som to nepovažoval za možné. Je to veľké prekvapenie“, povedal Francúz v cieli. „Samozrejme, že sme celý rok usilovne pracovali. Napriek tomu sme tento výsledok nečakali. Nemohlo to byť lepšie. Dnes predpoludním som bol pod silným tlakom, lebo Sebastien bol veľmi rýchly. Musel som ho nasledovať a nesmel som riskovať všetko. Je to neuveriteľné vyhrať takýmto spôsobom. Rozhodujúce však bolo, že sme vyhrali kvalifikáciu“, povedal Ogier. Vďaka tomu si mohol zvoliť štartovaciu pozíciu do prvej etapy. Na zľadovatelú a sčasti čerstvým snehom pokrytú trať sa rozhodol spomedzi 17 špičkových jazdcov vyraziť ako posledný. Ako vedúcemu jazdcovi priebežného poradia mu toto privilégium ostalo až do poslednej etapy. Tak sa stalo, že 29-ročný bývalý učiteľ lyžovania mal pred sebou vždy vyše tucet „zametačov“, ktorí mu vytvorili relatívne čistú a ideálnu líniu. Vďaka informáciám o medzičasoch mohol pritom svoje tempo meniť podľa výsledkov konkurentov.

Majster sveta Loeb (Citroen) prišiel do cieľa so stratou 41,8 s. Až do predposlednej rýchlostnej skúšky vyvíjal však veľký nátlak. Lenže o svojom osude rozhodol už vo štvrtok. V kvalifikácii bol jasne pomalý a preto musel v piatok štartovať medzi prvými. Tým stratil asi pol minúty, ktorú už v sobotu ani nedeľu nestihol dobehnúť. „V kvalifikácii sme veľa stratili. Preto som nemal dobrú štartovaciu pozíciu. Po kvalifikácii sme museli ešte prestaviť auto a tak sme už prvý deň urobili dve chyby. Seb Ogier podal perfektný výkon. Ja som už viacej  nedokázal urobiť“, priznal úradujúci šampión.

Tretie miesto pri perfektnom zimnom počasí s teplotami okolo -10°C obsadili Mads Ostberg/Jonas Andersson vo vozidle Ford Fiesta, ktorých šancu na víťazstvo prekazila už v prevej etape roztrhnutá hadica chladiacej sústavy. Nórsko-švédska osádka bola iba o 6,1 s rýchlejšia než fínska dvojica Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila, ktorá obsadila v druhom továrenskom aute Volkswagen štvrté miesto.

Rus Jevgenij Novikov v továrenskom vozidle Ford Fiesta v tretej rýchlostke pred koncom vyletel z trate a v celkovom hodnotení klesol z 5. na 9. priečku. Fín Mikko Hirvonen z továrenskej stajne Citroen prišiel do cieľa na nebodovanom mieste kam klesol po havárii už v prvej etape.

Najbližšia rely majstrovstiev sveta je na programe v dňoch od 7. do 10. marca v Mexiku. Tam už Loeb súťažiť nebude. Francúz absolvuje totiž rozlúčkovú sezónu, v ktorej sa rozhodol štartovať iba v 4 z 13 podujatí. Svoju pozornosť orientuje už dávnejšie na vytrvalostné preteky automobilov. S vlastným tímom a vozidlom McLaren chce štartovať o. i. aj v legendárnych 24-hodinových pretekoch v Le Mans.