Continental couple 05 2020 1140x190
Thumb 21h Thumb 22h Thumb hyundai x sux 002 Thumb hyundai x sux 001 Thumb hyundai x sux 003 Thumb hyundai x sux 004 Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb hyundai x sux 005 Thumb hyundai x sux 006 Thumb hyundai x sux 007 Thumb hyundai x sux 008

Prvý pohľad na malý crossover Hyundai. Názov má až z Havaja

Hyundai Kona má byť dizajnovo najodvážnejším modelom v ponuke kórejskej značky. Na slovenskom trhu ho očakávame v septembri.

Hyundai zverejnil prvú upútavku na svoj celkom nový model Kona. Ide o malý crossover, ktorý bude konkurovať autám ako Renault Captur, Opel Mokka alebo Nissan Juke.

Podobne ako je Juke najextravagantnejší Nissan, aj Kona má po vizuálnej stránke vytŕčať z radu odstatných modelov Hyundai. Kórejčania hovoria o progresívnom dizajne a potvrdzuje ho už prvá upútavka.

Malý crossover má horizontálne rozdelené svetlomety v štýle Jeepu Cherokee alebo  Citroënu C4 Picasso. To znamená, že tesne pod hranou kapoty motora nájdeme tenký pás diód pre denné svietenie a smerovky. Hlavné svetlomety sú umiestnené nižšie.

Zatiaľ nevedno, aké ďalšie zvláštnosti si dizajnéri pripravili. Celé auto nám Hyundai ukáže v lete. Podľa informácií slovenského importéra, predaj novinky u nás odštartuje v septembri tohto roku.

Hyundai Kona zrejme dostal podvozok odvodený od malého hatchbacku i20. Podobná má byť aj ponuka motorov, opierajúca sa najmä o prepĺňaný benzínový trojvalec 1,0 T-GDi. Keďže Kona je máličko väčšia ako i-dvadsiatka, nie je vylúčené ani použitie štvorvalca 1,4 T-GDi ako vrcholnej motorizácie. Milovníci nafty siahnu po jedna-štvorke alebo jedna-šestke CRDi.

Otázkou zostáva, či sa aspoň najdrahšie varianty dočkajú pohonu všetkých štyroch kolies. Renault Captur bol vlani najpredávanejším malým crossoverom v Európe aj bez štvorkolky, avšak niektorí konkurenti ju v ponuke majú.

Mimochodom, názov Kona si marketingové oddelenie značky Hyundai požičalo od rovnomennej oblasti na ostrove Havaj. Kona v havajčine znamená záveterná alebo suchá časť ostrova. Hyundai však vyzdvihuje skôr jedinečný životný štýl na Havaji.

Doplňme, že aj sesterská Kia pripravuje malý crossover. Hyundai Kona a Kia Stonic budú po technickej stránke blízki príbuzní. Kiu odhalia o čosi neskôr a aj predaj pravdepodobne začne až na budúci rok.

Hyundai Kona pristihnutý pri testovaní.