Bd zimni prezuti 1140x190 sk

Prvý plug-in hybrid od Mini má pohon všetkých kolies

Dnes už nie je veľa automobilových kategórií, v ktorých by značka Mini nemala svojho zástupcu. Materský koncern BMW Group neustále rozširuje ponuku a najnovšie do nej pridal prvý sériovo vyrábaný plug-in hybrid v histórii Mini.

Novinka má fantasticky dlhý a komplikovaný názov "Mini Cooper S E Countryman ALL4". Preložené do jednoduchšieho jazyka - ide o kompaktné SUV Countryman, vybavené spaľovacím i elektrickým motorom.

Prepĺňaný benzínový trojvalec 1,5 TwinPower Turbo spolupracuje so šesťstupňovou automatickou prevodovkou Steptronic a roztáča výhradne predné kolesá.

Pohon zadných kolies zabezpečuje synchrónny elektromotor, a to cez dvojstupňový stály prevod. Automobil má tým pádom pohon 4x4 bez mechanického prepojenia náprav.

Výrobca nezverejnil výkony jednotlivých motorov, prezradil iba celkový výkon hybridnej sústavy - 165 kW (224 k). Takto vybavené Mini akceleruje z pokoja na rýchlosť 100 km/h za 6,8 sekundy.

Lítiovo-iónové články sú uložené pod zadnými sedadlami, takže neuberajú priestor z kabíny, ani z batožinového priestoru. Časť kufra však zabral zadný elektromotor, preto základný objem v porovnaní s bežným Countrymanom klesol zo 450 na 405 litrov.

Ak je v batériách aspoň trochu energie, Mini sa z križovatky vždy pohne čisto na elektrinu. V takzvanom bez emisnom režime môže pokračovať až do rýchlosti 80 km/h a potom sa naštartuje benzínový motor.

Akumulátory priebežne dobíja funkcia rekuperácie kinetickej energie, prípadne spaľovací motor. Najefektívnejšie je, pripojiť auto k externému zdroju elektriny. Nabíjanie trvá v závislosti od nabíjačky dve a štvrť až tri a štvrť hodiny.

Potom je Mini Countryman plug-in hybrid pripravený prejsť čisto na elektrinu približne 40 kilometrov. Výrobca uvádza, že pri predvídaní a častom rekuperovaní môže elektrický akčný rádius ešte stúpnuť. Keď však šofér zapne režim Max eDrive, v ktorom sú reakcie elektromotora rýchlejšie a maximálna rýchlosť stúpne na 125 km/h, potom sa batérie "vyšťavia" extrémne rýchlo.

Hlavnou úlohou plug-in hybridu je, absolvovať maximum kilometrov na elektrinu a následne pokračovať v hybridnom móde. Vďaka vyššej svetlej výške a pohonu oboch náprav by to mal zvládnuť aj v ľahšom teréne. Pravda, dosiahnuť výrobcom udávanú priemernú spotrebu benzínu 2,1 l/100 km nebude ľahké, ale to platí pre väčšinu plug-in hybridov. Laboratórne meranie emisií a spotreby je totiž na míle vzdialené od reality.

Predaj Mini Cooper S E Countryman ALL4 odštartuje koncom júna. Cena zatiaľ nebola zverejnená, poznáme však dĺžku záruky na batérie: šesť rokov alebo 100 000 najazdených kilometrov. 

pozn.: ďalšie fotografie pridáme, keď ich Mini zverejní.