Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
PRVÉ DOJMY Audi Q4 e-tron: Bude to najpredávanejší elektromobil značky?
Nedávno sme mali možnosť vidieť Audi Q4 e-tron naživo. Známu koncernovú techniku platformy MEB balí do prémiového kabátu. Vyzerá dynamicky, má parádny interiér a optikou koncernových súrodencov nie je ani tá cena o toľko vyššia, aby vás prinútila siahnuť po lacnejšom bratovi a sestričke, aj keď sa vám bude páčiť viac Audi... Slovenské zastúpenie značky dáva na Q4 e-tron úvodný bonus 3 tisíc eur a elektrinu od ZSE Drive na 15 tisíc km zadarmo.
Audi prináša svoj pohľad na elektromobil, založený na známej platforme MEB. Ide o technicky takmer identického bračeka Škody Enyaq a Volkswagenu ID.4. Má rovnaký technický základ, motory, koncepciu pohonu a dokonca aj výkonové verzie. Oproti všednejším súrodencom však ponúka niekoľko vychytávok, z ktorých je dynamicky vonkajší kabát iba čerešničkou na torte. Pre Audi ide o veľmi dôležitú novinku. Kombinácia úžitkových vlastností, univerzálnej veľkosti karosérie a primeranej ceny má z neho spraviť najpredávanejší rýdzo elektrický model ingolstadtskej značky... Veľkosťou Q4 e-tron logicky zapadá medzi tradičné modely Q3 a Q5, bližšie má však ku Q5 a veľkosťou kabíny by ho mal dokonca predčiť.
Okrem verzie e-tron je k dispozícii aj e-tron Sportback s módne skosenou zadnou časťou, alebo ak chcete s karosériou typu SUV-kupé. Audi dbalo na špičkovú aerodynamiku a riešilo detaily, Q4 e-tron má koeficient aerodynamického odporu 0,28, Sportback dokonca iba 0,26. No a najväčšou zmenou je interiér novinky. Je jednoznačne najkvalitnejší (v porovnaní s Enyaqom a ID.4), kombinuje najnovšiu architektúru značky s inovatívnymi prvkami ako napr. "hranatý" volant. Na ten som si ešte nezvykol, no naživo to nevyzerá vôbec zle. Má prekvapivo tenký veniec, ale drží sa dobre.
V mojich očiach interiér ťaží aj na oveľa lepšie zvládnutej ergonómii. Namiesto maličkého displeja je tu veľký digitálny prístrojový štít a centrálny displej infotainmentu našťastie neadoptoval kompletné ovládanie všetkých funkcií auta ako v prípade VW. Nájdete tu klasický panel klimatizácie (!) a celkovo pôsobí kabína Audi moderným, ale zároveň aj tradičným a luxusným dojmom. Nehrá sa na elektromobilový minimalizmus a to je podľa mňa dobre.
Z hľadiska priestoru je "všetko po starom". Platforma MEB je k pasažierov veľmi štedrá, dlhý rázvor osí kolies a krátke previsy zabezpečujú priestorové pomery, ktoré môžeme prirovnať k priestranným kombi strednej triedy. Na kolená zadných pasažierov je však miesta ešte viac... Dozadu si sadnú aj dlháni, kufor pojme 520/1490 l. Sportback ponúka v základe dokonca o 15 l viac. Rozmery karosérie Q4 e-tron (aj Sportback) sú 4590 x 1864 x 1608 mm (d x š x v).
Základ podvozka je typickým riešením architektúry MEB, teda pohon zadných kolies s elektromotorom umiestneným vzadu. Rozloženie hmotnosti medzi prednou a zadnou nápravou je optimálne - 50:50. K dispozícii bude aj verzia s pohonom quattro, ktorá nasadí ďalší elektromotor dopredu a ten sa postará o pohon prednej nápravy. Vpredu sú klasické tlmičové vzpery MacPherson, vzadu 5-prvkové nezávislé zavesenie kolies. Ventilované brzdové kotúče na prednej náprave majú podľa výkonu motora priemer od 330 do 358 milimetrov. A keďže autu stačí v majorite situácii brzdenie rekuperáciou, vzadu sú "iba" bubnové brzdy, aj keď poriadne macaté a odolné voči korózii (na rozdiel od zadných kotúčov, ktoré pri "sporadickom" brzdení dokážu skorodovať pomerne rýchlo).
Audi Q4 e-tron prichádza v niekoľkých verziách pohonu. Verzia 35 e-tron má menšiu batériu s kapacitou 55 kWh (51,5 kWh využiteľných) a 125 kW (170 k) elektromotor s krútiacim momentom 310 Nm. Takto motorizovaná Q4 jazdí maximálne 160 km/h a na stovku zrýchli za 9 sekúnd. Dojazd podľa WLTP je na úrovni 306 - 341 km. Ďalšou zadokolkovou verziou je 40 e-tron so 82 kWh batériou (76,6 kWh využiteľných), výkonom 150 kW (204 k) a krútiacim momentom 310 Nm. Na stovku zrýchľuje za 8,5 s a prejde podľa WLTP 466 - 520 km. Vrcholom je štvorkolkové Q4 50 e-tron quattro s 82 kWh batériou a dvoma elektromotormi. Predný má 80 kW (109 k) a zadný 150 kW (204 k). Systémový výkon je 220 kW (299 k) a krútiaci moment 460 Nm. Mimochodom, ide o bračeka Volkswagenu ID.4 GTX. Jazdí 180 km/h, na stovku zrýchli za 6,2 s a prejde 443 - 488 km.
Výrobca dáva na batériu záruku 8 rokov / 160 000 km, pričom za toto obdobie nesmie kapacita klesnúť pod 70 % pôvodnej hodnoty. Ak sa tak stane, vymenia ho za nový. Audi Q4 e-tron má pri verzii s 55 kWh batériou 7,2 kW palubnú nabíjačku a podporuje 100 kW rýchlonabíjanie DC prúdom. Model s 82 kWh batériou už vie nabíjať striedavým prúdom s výkonom až do 11 kW a pri rýchlonabíjaní z adekvátnej nabíjačky vyžmýka max. 125 kW. Za ideálnych podmienok za približne 10 minút dokáže dobiť elektrickú energiu na 130 kilometrov jazdy (WLTP).
Na želanie Audi montuje do všetkých verzií Q4 e-tron športový podvozok, ktorý má o 15 milimetrov zmenšenú svetlú výšku (sériovo pri S line). Okrem toho je na želanie k dispozícii systém regulácie jazdnej dynamiky Audi drive select s rozličnými jazdnými profilmi (sériovo pri Q4 e-tron Sportback) a progresívne riadenie, ktoré je so zväčšujúcim sa uhlom natočenia volantu čoraz bezprostrednejšie (sériovo pri modeloch quattro). Pri všetkých motorizáciách si zákazník môže objednať podvozok s reguláciou charakteristiky tlmičov, ktorý sa adaptívne prispôsobuje momentálnej jazdnej situácii.
Ponuka kolies obsahuje 11 diskov od 19 do 21 palcov, s výnimkou základnej verzie z oceľového plechu sú všetky z ľahkej zliatiny. Medzi nimi je viacero typov s uzavretým, aerodynamicky optimalizovaným dizajnom, prispievajúcim k zvýšeniu celkovej efektivity. Všetky verzie majú zmiešané obutie s pneumatikami širokými 235 milimetrov vpredu a 255 milimetrov vzadu.
Na želanie môžu byť obidve kompaktné elektrické SUV Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback vybavené adaptívnymi svetlometmi Matrix LED. Svetovú novinku predstavuje digitálny svetelný podpis: v ovládacom systéme MMI touch si vodič môže nastaviť tri rozličné grafiky.
Audi Q4 e-tron na Slovensku už je v predaji. Začína na cene 42 340 eur vrátane úvodného bonusu, za verziu s väčšou batériou dáte 48 460 eur. Verziu s pohonom všetkých kolies a výkonom takmer troch stoviek koní kúpite za 55 000 eur. Sportback je o čosi drahší, a to o 1200 - 1900 eur. Veľkou výhodou je však to, že pri kúpe dostanete grátis nabíjaciu kartu od ZSE Drive s predplatenými 4500 kWh energie, čo zodpovedá približne 15 000 najazdeným kilometrom.