Skoda enyaq 06 2021 1140x190 iv

Prvá vodíková čerpacia stanica bude na Slovensku už v septembri 2021

Tento rok majú na Slovensku vybudovať dve nové vodíkové čerpacie stanice. V súčasnosti nemáme ani jednu. Prvá bude v Bratislave, a to už v septembri. Informoval o tom minister hospodárstva Richard Sulík.

Prvá čerpačka na vodík vyrastie v Bratislave, krátko po nej má nasledovať ďalšia, a to v Košiciach. Aj na Slovensku tak budeme mať konečne možnosť natankovať vodík pre vozidlá s palivovými vodíkovými článkami. Zatiaľ je v predaji jediné, a to Toyota Mirai. Na trh by malo onedlho pribudnúť ďalšie, a to Hyundai NEXO. Obe značky vidia vo vodíkovom pohone potenciál. Aj keď ich masové rozšírenie je zatiaľ vo hviezdach, pôjde o zaujímavú alternatívu ku klasickým spaľovacím autám na benzín, naftu a k moderným batériovým elektromobilom. Na rozdiel od nich majú autá s vodíkovými palivovými článkami vyšší dojazd a natankujete ich do 5 minút. Nevýhodou je energeticky náročná výroba vodíka, menej efektívna "logistika", skladovanie a nižšia celková energetická efektivita takéhoto pohonu v porovnaní s batériovým elektromobilom.

Ministerstvo hospodárstva na čele s Richardom Sulíkom vidí vo vodíkovom pohone zmysel a pracuje na jeho presadení. Do budúcna nejde "len" o osobné autá, ale hlavne o úžitkové autá a ťažké nákladné vozidlá. Práve pri nich dáva vodíková technológia zmysel, keďže takto koncipované vozidlá potrebujú prekonávať dlhé vzdialenosti, nemôžu si dovoliť veľké prestoje pri nabíjaní masívnych batérií atď.

Rezort už predstavil Národnú vodíkovú stratégiu, ktorá definuje strategickú úlohu štátu pri využití vodíkových technológií. Na jej základe vznikne akčný plán a postupné budovanie vodíkovej infraštruktúry v praxi. Akčný plán má byť známy do konca júla 2021.

Pre porovnanie, najviac vodíkových čerpacích staníc je momentálne v Nemecku. Číslo sa blíži k 90 kusom. Celosvetovo ich bude onedlho 500. To je v porovnaní s klasickými čerpacími stanicami alebo nabíjacími bodmi pre elektromobily (nehovoriac o možnosti domáceho nabíjania) zatiaľ veľmi nízke číslo.