Thumb 2s Thumb 1s Thumb 3s Thumb 4s Thumb 5s Thumb 6s Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb 7s

Prvá Fabia najazdila milión kilometrov. Hádajte, s akým motorom

Malá škodovka odnova slúžila ako taxík. Majiteľ ju plánuje používať aj naďalej.

Importér áut značky Škoda z Bosny a Hercegoviny sa aktuálne pochválil novým milionárom. Stala sa ním Fabia prvej generácie, vyrobená v roku 2003, teda ešte pred modernizáciou.

Auto si pred šestnástimi rokmi kúpil pán Mirsad Čosič - taxikár a majiteľ prepravnej firmy. Asi vás neprekvapí, že Fabia celý svoj doterajší život slúžila ako taxík v historickom meste Tuzla, blízko bosniacko-srbských hraníc. Pravidelne pritom navštevovala miestny autorizovaný servis a okrem výmeny spotrebných dielov, vraj nebola nutná žiadna nadštandardná oprava.

Ak tipujete, že pod kapotou taxikárskej Fabie tlčie naftové srdce, nemýlite sa. Legendárne TDIčko to však nie je. Mirsad Čosič dal v roku 2003 prednosť slabšiemu, jednoduchšiemu a v neposlednom rade lacnejšiemu atmosférickému štvorvalcu 1,9 SDI (Suction Diesel Injection / Saugdieseldirekteinspritzung).

Škoda do Fabie montovala verziu s výkonom 47 kW (64 k) pri 4000 otáčkach za minútu a najvyšším krútiacim momentom 125 Nm pri 1600 1/min. Atmosférický diesel skombinovaný s päťstupňovou manuálnou prevodovkou síce nebol žiadny šprintér - z nuly na stovku akceleroval za 18,6 sekundy - ale zato vedel byť naozaj striedmy v prijímaní nafty. Výrobca uvádzal kombinovanú spotrebu na úrovni 4,8 l/100 km, no mnohí šoféri sa dokázali dostať aj pod štyri litre.

Motor SDI vydržal v ponuke Fabie do roku 2005, niektoré modely koncernu Volkswagen ho však využívali až do nástupu emisnej normy Euro5. Atmosférický diesel zostal vo výrobe aj po nej, pričom uplatnenie našiel ako poháňacia jednotka menších lodí a rôznych priemyselných zariadení (od 1,9 SDI 29 kW/39 k do 2,5 SDI R5 55 kW/75 k). Jeho silnou stránkou je spomínaná nízka spotreba a spoľahlivosť. Akurát, majiteľ si musel ustriehnuť interval výmeny rozvodového remeňa.  

Vráťme sa späť k pánovi Mirsadovi Čosičovi, ktorý svoju Fabiu zatiaľ vymeniť neplánuje. Počítadlo najazdených kilometrov sa po dosiahnutí jedného milióna vynulovalo - zostalo na ňom svietiť šesť pomlčiek. Preto majiteľ dostal od bosiackeho importéra škodoviek nový prístrojový panel. Získal aj poukaz v hodnote asi 2900 eur na nákup nového auta, bezplatný servis po dobu jedného roka a náramkové hodinky, ktoré mu budú pripomínať čas strávený vo Fabii.