Vw vypredaj skladov 1140x190

Projekt európskej nabíjacej siete pre trucky

Spojili sily v oblasti elektrickej infraštruktúry: Daimler Truck, TRATON GROUP a Volvo Group plánujú výstavbu európskej nabíjacej siete pre ťažké nákladné vozidlá.

Traja poprední výrobcovia úžitkových vozidiel – Daimler Truck, TRATON GROUP a Volvo Group – podpísali vyhlásenie o zámere postaviť a prevádzkovať verejnú vysokovýkonnú sieť nabíjacích staníc pre diaľkové trucky a autokary s batériovým elektrickým pohonom. Zúčastnené strany si za cieľ stanovili iniciovať a výrazne zrýchliť budovanie verejne prístupnej nabíjacej infraštruktúry v Európe. Chcú takto posilniť dôveru zákazníkov v elektrifikáciu a tiež významne prispieť ku klimaticky neutrálnej doprave v EÚ.

Dohoda vytvára základ pre založenie budúceho joint venture, v ktorom budú mať všetky tri strany rovnaký podiel. Spustenie prevádzky spoločného podniku s vlastnou firemnou identitou a so sídlom v Amsterdame je naplánované na rok 2022. Zmluvné strany spočiatku investujú do projektu 500 miliónov eur a do piatich rokov od založenia spoločného podniku plánujú zriadiť aspoň 1700 vysokovýkonných nabíjacích staníc v blízkosti diaľnic, v logistických uzloch a na ďalších miestach. Nabíjacie zariadenia by mali byť napájané ekologickou elektrinou. Počet nabíjacích staníc sa má časom výrazne zvýšiť s pomocou ďalších partnerov i verejných finančných prostriedkov.

Partneri hodlajú budúci joint venture využiť na realizovanie cieľov ekologického dohovoru Európskej únie o uhlíkovo neutrálnej nákladnej doprave do roku 2050 – jednak poskytnutím potrebnej infraštruktúry a na druhej strane zameraním sa na ekologickú elektrinu pre nabíjacie miesta. Spoločný projekt koncernov Daimler Truck, TRATON GROUP a Volvo Group rieši naliehavú potrebu vysokovýkonnej nabíjacej siete pre prevádzkovateľov nákladných vozidiel pri prechode na uhlíkovo neutrálne riešenie. Adekvátna infraštruktúra pre potreby diaľkovej dopravy predstavuje ekonomicky zmysluplný spôsob, ako podstatne zredukovať emisie CO2 za krátky čas.

Podľa nedávnej správy Európskeho združenia automobilových výrobcov ACEA (ktorej členmi sú aj Daimler Truck, TRATON GROUP a Volvo Group) najneskôr do roku 2025 treba pre odvetvie nákladnej dopravy zriadiť 15 000 vysokovýkonných verejných a cieľových nabíjacích staníc a až 50 000 do roku 2030. Výsledok kooperácie troch partnerov by mal byť k dispozícii pre prevádzkovateľov vozidlových parkov v celej Európe – bez ohľadu na značky truckov. Nabíjacie stanice bude možné využívať aj v rámci zákonom predpísanej 45-minútovej prestávky – najmä v diaľkovej preprave, na ktorú sa budúci spoločný podnik zameriava – alebo v noci.

Iniciatíva je výzvou pre všetkých ostatných aktérov z odvetvia ako aj pre vlády a regulačné orgány, aby spolupracovali na rýchlom rozšírení potrebnej nabíjacej siete a mohli prispieť k dosiahnutiu cieľov v oblasti klímy.

Daimler Truck, TRATON GROUP a Volvo Group sa na plánovanom spoločnom podniku budú podieľať rovnako, vo všetkých ostatných oblastiach však zostanú konkurentmi. Založenie spoločného podniku podlieha regulačným a ostatným povoleniam. Podpísanie dohody o založení joint venture je naplánované na koniec roku 2021.

Na snímke sú zľava Martin Daum, generálny riaditeľ spoločnosti Daimler Truck, Matthias Gründler, predseda predstavenstva TRATON GROUP a Martin Lundstedt, prezident a generálny riaditeľ Volvo Group.

Advertisement