Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb volta zero 1 Thumb volta zero 4 Thumb volta zero 2 Thumb volta zero 3 Thumb volta zero 5

Poznáte e-truck Volta Zero?

Ďalší e-truck, ktorý je na prahu sériovej výroby, sa volá Volta Zero. Ide o prvé európske elektrické nákladné vozidlo s celkovou hmotnosťou do 16 ton vyvinuté špeciálne na distribúciu tovarov v mestách. Spoločnosť Volta Trucks oznámila spustenie jeho produkcie v rakúskom meste Steyr.

Možnosť navrhnúť úplne nový truck bez spaľovacieho motora výrazne uvoľnila ruky dizajnérom i konštruktérom. Volant je uprostred, takže z bohato presklenej kabíny má vodič e-trucku Volta Zero skvelý panoramatický priamy výhľad (zorný uhol 220 stupňov). Ochranu najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky zvyšuje kamerový systém, ktorý nahrádza tradičné zrkadlá, k dispozícii je aj 360-stupňové zobrazenie okolia vozidla z vtáčej perspektívy a monitorovanie priestoru v mŕtvych uhloch. Nastupovanie a vystupovanie si nevyžaduje žiadnu námahu, pretože podlaha kabíny je extrémne nízko a netreba vyliezať hore po schodíkoch ako do klasického trucku. Keďže vodič sedí v centrálnej pozícii, má ľahký prístup k posuvným dverám vľavo alebo vpravo, pričom jedny z nich sú vždy pri chodníku.

Namiesto konvenčnej schémy s motorom vpredu a hnacím hriadeľom je pohon zadných riešený kompaktnou, ľahkou a efektívnou jednotkou od amerického výrobcu Meritor, ktorú tvorí elektromotor, prevodovka a náprava. Výhodou je tiež viac priestoru v ráme vozidla, kde Volta Trucks umiestňuje dve alebo tri vysokonapäťové batérie značky Proterra. Každá má kapacitu 75 kWh, a tak Volta Zero môže využívať 150 alebo až 225 kWh energie. To garantuje reálny dojazd 200 km, resp. pri troch batériách aj viac. Volta Zero má rovnakú prepravnú kapacitu ako tri alebo štyri vany: Ponúka užitočné zaťaženie 8000 kg a do skriňovej nadstavby s objemom 37,7 m3 sa zmestí 16 europaliet. Originálny distribučný e-truck má vonkajšie rozmery 9460/2550/3470mm (d/š/v) a rázvor 4800mm.

Sídlo spoločnosti je v Štokholme, dizajnové koncepty vytvorila britská firma Astheimer Design z Warwickuv spolupráci s tímom inžinierov z Volta Trucks a výrobu zabezpečuje fabrika Steyr Automotive v Rakúsku. Štart sériovej produkcie je naplánovaný na začiatok roka 2023.