Potvrdené! Autosalón v Ženeve 2021 nebude. Skončí možno nadobro

Nedávno sme vás informovali o tom, že budúcoročný autosalón v Ženeve 2021 je vo veľkom ohrození. Dnes už vieme, že ho organizovať nebudú. Potvrdila to nadácia, ktorá legendárnu výstavu áut GIMS organizuje. Toto sú dôvody.

Súmrak svetových autosalónov pokračuje. Už pred koronavírusom veľké svetové autosalóny nemali na ružiach ustlané. Spomeňte si na posledný autosalón vo Frankfurte 2019, kde chýbalo mnoho veľkých značiek. Tohtoročný autosalón v Ženeve zrušili pár dní pred konaním kvôli vyčíňaniu koronavírusu. My sme naň už boli vo veľkom pripravení, no rozhodnutie zrušiť atraktívne podujatie prišlo len pár dní pred konaním výstavy. Dôvodom bolo vyčíňanie koronavírusu. STOPka švajčiarskej vlády tak bola logickým a správnym krokom, keďže na výstavisku Palexpo hneď vedľa letiska v Ženeve by sa premleli davy ľudí.

Vystavovatelia už pripravovali stánky, organizátori zabezpečovali všetko dôležité pre hladký chod podujatia. Výsledkom zrušenej výstavy sú však zbytočné, nezúžitkované náklady v miliónoch eur. A práve to je dôvodom, prečo sa budúcoročný autosalón v Ženeve 2021 konať nebude. Organizátori sa totiž vyskytli v nelichotivej finančnej situácii, a podobne sú na tom aj vystavovatelia, teda v majorite prípadov samotné automobilky. Je jednoduchšie a hlavne lacnejšie zorganizovať online premiéru, na ktorú si už mnoho motoristov (a tiež novinárov) po vyčíňaní koronavírusu zvyklo.

Autosalón v Ženeve 2021 nebude

Organizátori (nadácia) sa kvôli zrušeniu tohtoročného ročníka dostali do finančných problémov so stratami vo výške 11 miliónov frankov. Ženevský kantón bol ochotný poskytnúť organizátorom pôžičku v hodnote 16,8 milióna frankov, no tí to odmietli. Dôvodom sú neakceptovateľné podmienky v rozpore so stanovami nadácie, ktorá výstavu organizuje. Jednou z podmienok bolo aj to, aby prvú splátku v hodnote 1 milión frankov musela nadácia zaplatiť už v roku 2021. A to je podľa organizátorov nereálne, keďže nestabilná situácia by ohrozila konanie výstavy v roku 2021 aj napriek pôžičke. Kompetentní sa tak na finančnej pomoci nedohodli. 

Zároveň niekoľkí najväčší vystavovatelia odporučili, aby najznámejší európsky autosalón otvoril svoje brány až v roku 2022. Definitívne ohrozený nie je len budúcoročný autosalón v Ženeve, ale výstava ako taká, ktorá môže nadobro skončiť. Časy sa menia, posledný klinec do rakvy zabil práve koronavírus. Nádejou by bolo, ak by nadácia predala práva organizácie autosalónu priamo výstavisku Palexpo, ktoré by mohlo ženevský autosalón v roku 2022 priamo organizovať alebo nájsť iného investora. Dôležité je tiež to, či budú vystavovatelia (automobilky) ochotné zúčastniť sa výstavy, ktorá stráca lesk a slávu.

Zdá sa, že koronavírus dá poriadnu ranu aj ďalším svetovým autosalónom. Tohtoročný autosalón v Detroite zrušili, v New Yorku odložili a nebude ani jesenný autosalón v Paríži. Už pred pandémiou však celkovo klesal záujem a návštevnosť. Proti autosalónom tiež protestovalo mnoho "zelených" organizácii, keďže automobily sú v očiach "ekológov" pohromou sveta a treba sa ich zbaviť. Stačí sa pozrieť na protesty počas autosalónu vo Frankfurte 2019.  Kedysi veľmi prestížne a exkluzívne podujatia tak, bohužiaľ, v posledných rokoch strácajú lesk a slávu...

Zdroj: TI GIMS