Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
Porovnávali sme prémiové a cenovo výhodnejšie letné pneumatiky rozmeru 225/45 R17
Je tu jar a s ňou spojené prezúvanie plášťov. Oplatí sa vybrať si prémiové, a teda drahšie letné pneumatiky, alebo skôr lacnejšie budgetové. Odpoveď sme hľadali v porovnávacom teste, do ktorého sme opäť zapojili aj plášte slovenského výrobcu Matador.
Tento raz sme sa sústredili na stále obľúbenejší a v médiách často komunikovaný rozmer 225/45 R17 v rýchlostnej kategórii Y do 300 km/h. Autá rastú, ich dizajn je navrhovaný tak aby vyzerali dobre len s väčšími kolesami a rozmer 17-palcov sa stáva čoraz viac štandardom aj v triede kompaktov. Otázka však je, do ktorého obutia sa oplatí zainvestovať a ktoré naopak ponúka ideálny pomer medzi cenou a hodnotou?
Prihlás sa na odber kanálu Autožurnál:
Stále totiž platí, že cenu určuje úroveň technológii použitých v pneumatike. Lacnejšie obutie nemusí spĺňať očakávania užívateľa, predovšetkým na vode. Cieľom nášho testu je poukázať na limity skúšaných pneumatík v jednotlivých disciplínach. Na bezpečnosť prevádzky vozidiel po komunikáciách má totiž vplyv v prvom rade obutie. Dokazujú to aj štatistiky nehodovosti policie SR z roku 2014. Prekvapivo najviac nehôd sa stalo na suchom povrchu. Až o 70% viac viac než na vode. Zatiaľ čo na suchom povrchu sa v roku 2014 stalo 9838 dopravných nehôd, na mokrom to bolo 2996 nehôd. Zaujímavé sú aj údaje o ďalších povrchoch. Poľadovica sa podpísala pod 227 nehôd, kašovitý sneh pod 49 nehôd a pre blato na vozovke sa stalo 24 nehôd. Takže na kvalitných pneumatikách naozaj záleží a nie je úplne jedno, čo máte obuté.
Do testu sme vybrali týchto sedem plášťov: Bridgestone Turanza T 001, Continental ContiSportContact 5, Dunlop Sport Bluresponse, Goodyear Efficient Grip Performance, GT Radial Champiro HPY, Matador Hectorra 3 MP47, Nankang Sportnex AS-2, Vredestein Ultrac Sessanta.
Mokrý povrch
Podrobné hodnotenie začíname mokrými disciplínami. Pozdĺžny aquaplaning meria preklz kolies nad 15% pri prechádzaní vodného stĺpca, hlbokého 9 mm. Ide o simuláciu jazdnej situácie, ktorá sa dá prirovnať k vjazdu do hlbokých koľají v daždi. Prvú disciplínu najlepšie zvládol referenčný Continental, no prekvapivo druhý skončil čínsky Nankang a až na štvrtom a ďalších miestach sú prémioví zástupcovia Bridgestone, Dunlop a Goodyear.
Pozdĺžny aquaplaning
Rýchlosť, pri ktorej prelz kolesa presiahne 15%, vo vodnom stĺpci s hĺbkou 9 mm.
Brzdenie na mokrom povrchu
Priemerná brzdná dráha v (m) pri spomalení z rýchlosti 100 km/h na 0 km/h na mokrom asfaltovom povrchu.
Až na predposlednej priečke je potom Matador a za ním čínsky GT Radial. Medzi najlepším a najhorším nebol však veľký rozdiel - len 6,3 km km/h. Brzdenie na mokrom povrchu s ABS je najsilnejšou stránkou prémiových pneumatík Continental, Dunlop a Goodyear, pričom Continental má v porovnaní s dvomi ďalšími konkurentmi ešte o niečo navrch. Z rýchlosti 100 km/h na 0 km/h zastavil o 6,3 m skôr než druhý v poradí, čo je rozdiel dĺžky jedného auta.
Brzdenie na mokrom povrchu - zostatková rýchlosť
Zostatková rýchlosť pri spomalení z rýchlosti 100 km/h na 0 km/h, keď auto s najlepšími z testovaných pneumatík už stojí.
Ďalší mali medzi sebou výrazne menší odstup, od 1 do 3 metrov. Najmenej si s brzdením na vode rozumejú pneumatiky Nankang, ktoré zastavili až 18,8 m po Continentaloch. To znamená, že kým vozidlo s obutím Continental už stálo, auto jazdiace na plášťoch Nankang ešte uháňalo rýchlosťou 52,2 km/h. Opakujeme to každý rok, ale budeme to opakovať aj naďalej – predstavte si, aké devastačné následky môže mať dlhšia brzdná dráha s pneumatikami Nankang, pokiaľ ich kvalite neprispôsobíte rýchlosť jazdy na mokrom povrchu.
Test ovládateľnosti na okruhu zavlažovanom vodou, teda mokrý handling, ktorý simuluje podmienky okresnej cesty v daždi zvládol s najlepším časom Continental. Druhému v poradí aj v tejto disciplíne výrazne odskočil, keď mokrú trať absolvoval o viac ako 4 sekundy rýchlejšie než Goodyear. Jazdu po obľúbenej mokrej okresnej ceste si relatívne bezpečne vychutnáte aj so značkami Dunlop a Bridgestone. Náš Matador stratil 8 sekúnd na víťaza, keď obsadil šieste miesto. Na poslednej priečke skončil opäť čínsky Nankang, ktorému Continental nadelil 10 sekúnd.
Mokrý handling
Priemerný čas (s) kola na okruhu (1823 m) s mokrým asfaltovým povrchom.
Simulovaný test rýchleho prejazdu vozidla cez zákrutu po mokrej vozovke, teda schopnosť pneumatík prenášať bočné sily na mokrom povrchu zvládli pneumatiky v poradí Continental, Dunlop, GT Radial, Goodyear, Bridgestone, Matador, Vredestein a Nankang. Tento test prebieha krúžením po zavlažovanom okruhu s vnútorným priemerom 55 metrov. Rýchlosť sa pomaly stupňuje, až kým pneumatika nezačne strácať priľnavosť. Priečny aquaplaning prezrádza ako sú pneumatiky schopné odvádzať vodu bokom, napríklad pri vchádzaní do zákruty s hlbokou kalužou (vyjazdené koľaje). V tejto disciplíne sa prekvapivo poradie otočilo a na čelo sa postavili pneumatiky z druhého konca rebríčka. Najlepšie odvádzal vodu Matador a za ním v tesnom závese Nankang. Tretí bol doposiaľ dominantný Continental a potom ďalší člen z opačného konca rebríčka Vredestein. Na poslednom mieste bol tento raz GT Radial.
Vedenie stopy na mokrom povrchu
Priemerný čas (s) kola v kruhu s priemerom 55 m na mokrom povrchu.
Suchý povrch
Brzdenie s ABS na suchej trati dopadlo na prvých dvoch priečkach rovnako ako na vode. Čelo poradia si rozdelili Continental a Dunlop. Za nimi sa zoradili Bridgestone, Goodyear, GT Radial, Vredestein, Matador a Nankang. Rozdiel medzi najlepším a najhorším bol pritom až 5,5 metra. Po premenení na rýchlosť to znamená, že kým prvý stojí, posledný uháňa ešte rýchlosťou 36,1 km/h.
Brzdenie na suchom povrchu
Priemerná brzdná dráha v (m) pri spomalení z rýchlosti 100 km/h na 0 km/h na suchom asfaltovom povrchu.
Test ovládateľnosti a reakcií na riadenie v maximálnom tempe na okruhu dlhom 3330 m so suchým povrchom (suchý handling) najlepšie zvládol Dunlop, s veľmi tesným náskokom pred Continentalom a značkou Goodyear. Pozitívne je, že pneumatiky na prvých 5 priečkach sa vmestili do rozdielu 0,5 sekundy. Druhú skupinu tvoria plášte, ktoré zaostali o sekundu a viac, v poradí Nankang, Matador a Vredestein. Subjektívne hodnotenie schopností pneumatík kopíruje rebríček vo väčšine predošlých disciplín. K žiadnemu zásadnému obratu teda neprišlo. Na čele dominujú prémiové plášte v poradí Continental, Bridgestone, Dunlop a Goodyear. Za nimi nasleduje nižšia liga zastúpená značkami GT Radial, Matador, Nankang a Vredestein.
Priečny aquaplaning
Priemerné bočné zrýchlenie v (m/s) v rozsahu 65 až 95 km/h v 5 mm hlbokom vodnom stĺpci.
Veľmi podobne dopadlo aj hodnotenie jazdného komfortu, so značkami Continental a Dunlop v čele. Za nimi nasledujú Goodyear, Bridgestone, GP Radial, Matador, Nankang a Vredestein. Poslednou disciplínou je valivý odpor, v ktorom prvú ligu hrajú Dunlop a Goodyear. Dostatok kilometrov nabeháte aj s pneumatikami Matador, Bridgestone alebo GT Radial. Prekvapivo 6. priečka pneumatík Continental je daňou za disciplíny, kde ide v prvom rade o bezpečnosť. Za Continentalom skončili už len Vredestein a Nankang.
Brzdenie na suchom povrchu - zostatková rýchlosť
Zostatková rýchlosť pri spomalení z rýchlosti 100 km/h na 0 km/h, keď auto najlepšími z testovaných pneumatík už stojí.
Suchý handling
Priemerný čas (s) kola na okruhu (3330 m) so suchým asfaltovým povrchom.
Vonkajší hluk
Dosiahnuté hodnoty.
Valivý odpor
Koeficient valivého odporu.
Subjektívne hodnotenie výkonu pneumatík na suchom povrchu
Dosiahnuté body.
Jazdný komfort
Body za jazdný comfort.
Resume
Víťazom nášho testu sa stáva Continental ContiSportContact5, ktorý preukázal najvyváženejšie vlastnosti vo všetkých testovaných disciplínach. Jasne dominoval na vode. Na suchom povrchu mu ale patrí celkovo druhá priečka za pneumatikou Dunlop Sport Bluresponse, ktorá bola zase s väčším odstupom druhá v mokrých disciplínach. Na treťom mieste skončil Goodyear Efficient Grip Performance, ktorý získal bronz aj v priebežnom hodnotení na oboch povrchoch. Poradie ďalších pneumatík nájdete v tabuľke.
Z testu zároveň vyplýva, že do drahších plášťov sa stále oplatí investovať. pretože technologicky majú jasne navrch. GT Radial a Matador sú zase zlatá stredná cesta medzi cenou a výkonom. Z týchto dvoch plášťov odporúčame na slovenské cesty skôr Matador. Ich schopnosť dobre odvádzať vodu sa vám v daždi na našich cestách, posiatych množstvom vyjazdených koľají a nerovností môže zísť.
Model | Bridgestone Turanza T 001 | Continental ContiSportContact 5 | Dunlop Sport Bluresponse | Goodyear Efficient Grip Performance |
Cena | 91,97 | 96,60 | 96,61 | 91,08 |
GT Radial Champiro HPY | Matador Hectorra 3 MP47 | Nankang Sportnex AS-2 | Vredestein Ultrac Sessanta |
58,52 | 42,10 | 54,41 | 80,43 |