Continental couple 05 2020 1140x190
Thumb phoenix na zimn   dr bu 1 copy Thumb phoenix na zimn   dr bu 3 Thumb phoenix na zimn   dr bu 2 Thumb phoenix na zimn   dr bu 4 Thumb phoenix na zimn   dr bu 5

PHOENIX na zimnú údržbu ciest

PHOENIX na zimnú údržbu ciest

Text: TI

Snímky: TATRA TRUCKS

Kopřivnická spoločnosť TATRA TRUCKS po prvý raz vyrobila vozidlá PHOENIX Euro 6 na údržbu komunikácií s nadstavbami od renomovanej nemeckej firmy Schmidt.

Minulý týždeň si spoločnosť Údržba a správa komunikácií (USK) so sídlom v Mladej Boleslavi prevzala dve univerzálne vozidlá TATRA PHOENIX Euro 6 s nadstavbami Stratos III. Sú to prvé nové tatrovky vybavené takouto nadstavbou od renomovaného nemeckého výrobcu Schmidt určené na ošetrenie vozoviek posypom. Vozidlá pripravila a klientovi dodala firma a SERVIS Slaný, autorizovaný dealer truckov TATRA pre stredné a severné Čechy, ktorý zákazníkom zabezpečuje i servisné a logistické služby. 

Vozidlá TATRA PHOENIX s nadstavbou Stratos III majú krátku kabínu vybavenú klimatizáciou a nezávislým kúrením Airtronic D2. Kvôli lepšiemu rozloženiu hmotnosti a spoľahlivej mobilite v náročných zimných podmienkach si spoločnosť USK zvolila podvozok v konfigurácii 6x6 a motor PACCAR MX13 s výkonom 340 kW/462 k spriahnutý s manuálne ovládanou prevodovkou ZF. Prevádzková hmotnosť vozidiel je takmer 11 ton a užitočné zaťaženie vyše 19 t. Súčasťou výbavy sú aj konektory a príprava na montáž sklápacej korby, čo rozširuje potenciál využitia. Pokiaľ ide o nadstavbu, automatický sypač Stratos III S 80 VEPN je určený na posyp suchou soľou, zvlhčenou soľou a inertnými materiálmi. Ovládanie je plne digitálne a pri spojení s elektronickou reguláciou dopravníkov dosahuje maximálnu presnosť a prevádzkovú ustálenosť parametrov posypu. Na ovládacom pulte v kabíne možno programovať tiež zrnitosť a špecifické vlastnosti posypových materiálov. Hmotnosť samotného sypača Stratos III je 1665 kg, kapacita nádrží činí 3000 litrov alebo 3000 kg posypových látok. Na ovládacom paneli sa z kabíny dá nastaviť aj stopa posypu mimo osi vozidla – vpravo alebo vľavo.

V prednej časti je namontovaná upínacia doska pre snehový pluh. Všetky funkcie pluhu napojeného na hydraulický systém vozidla si vodič volí diaľkovým ovládaním z kabíny vrátane proporcionálneho nastavenia hydraulického nadľahčovania radlice. V tejto konfigurácii ide o stredne ťažký pluh s automatickým hydraulickým systémom vyvažovania určený na údržbu komunikácii v mestských a prímestských aglomeráciách, ale i na prácu v extrémnych podmienkach a na vozovkách s členitým alebo nerovným povrchom.

Na budúci rok USK Mladá Boleslav kúpi ďalšie 3 sypače a plánuje postupne rozšíriť svoj vozidlový park až o 20 vozidiel tohto typu.