Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb peugeot sport hypercar Thumb peugeot le mans hypercar powertrain  1 Thumb peugeot le mans hypercar powertrain  3 Thumb peugeot le mans hypercar powertrain  4 Thumb peugeot le mans hypercar powertrain  5 Thumb peugeot le mans hypercar powertrain  2 Thumb peugeot le mans hypercar powertrain  7 Thumb peugeot le mans hypercar powertrain  6 Thumb peugeot le mans hypercar powertrain Thumb peugeot sport hypercar  1 Thumb peugeot sport hypercar  2

Peugeot má hybridný šesťvalec s 500 kW! Uvidíme ho aj na bežných cestách?

Peugeot Sport a Total zverejnili technické parametre agregátu modelu Hypercar LMH, určeného pre seriál vytrvalostných pretekov 2022 FIA ​​WORLD ENDURANCE CHAMPIONSHIP (FIA WEC). Ide o šesťvalcový hybrid s výkonom 500 kW (680 k).

Obe spoločnosti spolupracujú už viac ako 25 rokov. Ich najnovším spoločným dielom je pretekársky hybridný špeciál. A keďže predpisy stanovujú aj málosériovú výrobu kvôli homologizácií, 25 kusov tohto skvostu v produkčnom kabáte bude jazdiť aj na bežných cestách, nielen na pretekárskych tratiach.

Peugeot Sport využil svoje skúsenosti z vytrvalostných pretekov (motory V12 a V8 v modeli Peugeot 908) a skúsenosti spoločnosti PSA Motorsport v majstrovstvách sveta FIA v rely (štvorvalcové agregáty) pri vývoji nového 2,6-litrového šesťvalcového motoru twin-turbo s rozovretím valcov 90 stupňov. Za vodičom umiestnený motor s hmotnosťou 165 kg vyvinie výkon 500 kW/680 k a poháňa zadné kolesá cez 7-st. robotizovanú sekvenčnú prevodovku. Okrem spaľovacieho motora je tu aj vpredu umiestnený elektromotor s výkonom 200 kW/268 k, ktorý bude poháňať predné kolesá a ktorý vznikol s využitím skúseností s vývojom elektromotorov a riadiacich jednotiek pre sériové automobily.

V súlade s budúcimi predpismi LMH bude hyperšport Peugeotu poháňať do rýchlosti 120 km/h výhradne potentný spaľovací šesťvalec. To okrem iného znamená, že aj odpich z miesta bude plne v réžii spaľovacej jednotky, bez dodatočnej elektrickej podpory. Po dosiahnutí rýchlosti 120 km/h elektronika obmedzí výkon V6 motora na 300 kW a do hry sa zapája aj 200 kW elektromotor, a to v závislosti od nabitia batérie. Ak sa batéria vybije, spaľovák prejde opäť do módu plného výkonu 500 kW. Optimálny manažment energie počas akcelerácie aj rekuperácie (predpismi daný limit 200 kW) bude kľúčovou záležitosťou pri ladení výkonu a efektivity pohonu.  

Hyperšport Peugeotu je v súčasnosti ešte stále vo fáze vývoja. Pohon čakajú v prvej polovici roka 2021 skúšky na testovacej stolici. Ak pôjde všetko podľa plánu, na testovacie trate sa dostane koncom roka 2021, pred oficiálnym ostrým debutom v roku 2022.