Cupra leon blizsie banner 970x250px 03

Peugeot a Total vyvíjajú hybridné hyperauto pre Le Mans

Pri príležitosti 88. ročníka pretekov 24 hodín Le Mans oznámili partneri Peugeot a Total zahájenie projektu Le Mans HYPERCAR (LMH). S novou érou prichádzajú v hlavnej kategórii týchto vytrvalostných pretekov aj nové predpisy, ktoré sú plne v súlade so stratégiou oboch spoločností, zameranou na prechod na nové zdroje energie.

“Le Mans sú svätým grálom sveta automobilizmu,” povedal Jean Philippe IMPARATO, výkonný riaditeľ značky PEUGEOT. “Sú to samotné preteky, ktoré napokon rozhodnú, kto bude stáť na stupni víťazov. Pre nás sú spojené nielen s tromi víťazstvami, ale aj s množstvom potu, sĺz, nadšenia a neskutočného tímového ducha, zdieľaného so spoločnosťou TOTAL, s ktorou tento rok oslavujeme 25 rokov spolupráce.”

Pre kategóriu LMH sme sa rozhodli na základe niekoľkých kritérií, jedným z nich bola aj určitá voľnosť, pokiaľ ide o navrhovanie aerodynamiky.  Aj vďaka tomu sme mohli s pomocou štúdia PEUGEOT Design využiť v tomto koncepte pre značku typické dizajnové prvky. Táto spolupráca už prebieha a preto pri príležitosti konania pretekov 24 Hours Le Mans 2020 môžeme predstaviť prvé skice, ukazujúce základné dizajnové prvky, rešpektujúce nové nariadenia, najmä pokiaľ ide o rozmery.

Obe firmy zároveň zahájili vývoj elektrického hybridného hypercaru, ktorý bude mať ikonický dizajn, označovaný ako “Neo Performance”. Bude mať maximálny výkon 500 kW a pohon všetkých štyroch kolies. Po úvodných vývojových fázach, v ktorých vznikli štúdie, zamerané na základnú koncepciu auta,  aerodynamiku a architektúru pohonného agregátu, padlo definitívne rozhodnutie, uprednostňujúce elektrickú architektúru a hybridný pohon.


Olivier Jansonnie, technický riaditeľ programu PEUGEOT SPORT WEC: 

"Auto bude mať pohon všetkých kolies a bude vybavené – presne podľa toho, ako to vyžadujú predpisy – elektrickým motorom s maximálnym výkonom 200 kW na prednej náprave. Celkový výkon bude  identický ako v aute s čisto spaľovacím motorom a jednou poháňanou nápravou (500kW, resp. cca  680 k), bude však rozdelený medzi obe nápravy. V porovnaní s tým, čo aktuálne poznáme z LMP1, bude auto ťažšie, takže bude mať bližšie skôr k cestným vozidlám. Taktiež bude dlhšie (5m vs.  4,65m) a širšie (2m vs. 1,9 m)."