Peugeot 09 2020 1140x190
Thumb 01 pancierovane  hasic ske  s pecia ly Thumb 03 pancierovane  hasic ske  s pecia ly detail Thumb 02 pancierovane  hasic ske  s pecia ly Thumb 04 pancierovane  hasic ske  s pecia ly Thumb 05 pancierovane  hasic ske  s pecia ly

Pancierované hasičské špeciály

Zástupcovia Hasičského záchranného zboru Českej republiky si prevzali v Jihlave dva nové unikátne veľkoobjemové hasičské špeciály na podvozku TATRA – cisternové striekačky CZS 40 Titan s pancierovanými kabínami. Vozidlá pridelili k záchranným rotám v Hlučíne a Zbirohu.  

Základ CZS 40 tvorí TATRA FORCE s podvozkom v konfigurácii 8x8 z produkcie TATRA TRUCKS, nadstavbu a hasiace technológie dodal český špecialista v tomto odvetví  spoločnosť THT Polička. Podľa zámerov HZS ČR nové špeciály majú nahradiť hasičské tanky SPOT-55, ktoré technicky i morálne zastarávajú a postupne budú vyradené. Nové vozidlá CZS 40 Titan je možné nasadiť v zamorenom prostredí, sú vhodné pre hasenie alebo prieskum a monitorovanie pri haváriách v chemických závodoch, na miestach s nevybuchnutou muníciou, nástražnými výbušnými zariadeniami či pri veľkých lesných požiaroch. 

Podvozok TATRA T815–7M0RC1.371 je vybavený štyrmi riaditeľnými nápravami s centrálnym dohusťovaním pneumatík. Kolesá tretej a štvrtej nápravy sa natáčajú do rýchlosti 30 km/h na základe pokynov palubnej elektroniky podľa natočenia kolies predných náprav. Vozidlo má šesťvalcový motor Cummins ISM500 s výkonom 373 kW a plne automatickú prevodovku Allison 4500R s integrovaným retardérom. Pancierovaná 4-miestna kabína je schopná ochrániť posádku proti explózii protitankovej míny a disponuje i systémami ochrany pred účinkami chemických, biologických, rádioaktívnych a ďalších toxických látok vrátane následkov použitia zbraní hromadného ničenia. Posádku tvorí veliteľ a dvaja strojníci, štvrté sedadlo je určené pre prípadnú evakuáciu ohrozenej osoby. Riadiace prvky hasiacich systémov sú zdvojené a dajú sa ovládať z miesta veliteľa aj zo sedadla za vodičom. 

Nadstavba vozidla je konštruovaná tak, aby bola odolná voči mechanickému poškodeniu, napríklad pri zásahoch v ruinách budov alebo v lesoch. Všetky rozvody paliva, olejové a vzduchové okruhy sú odolné voči ohňu a celé vozidlo chráni pred sálavou horúčavou systém dýz rozprašujúci vodu. V útrobách nadstavby sa nachádza nádrž na hasiace látky s objemom 12.000 litrov. Čerpacie zariadenie THT PJA 4000 obsluhuje posádka diaľkovo prostredníctvom ovládacích prvkov a dotykových tabletov. CZS 40 Titan vyzbrojili dvoma prúdnicami: pred kabínou s prietokom 1000 l/min a výsuvnou na nadstavbe s prietokom 4000 l/min, obe sú vybavené kamerami, ktoré prenášajú obraz na displeje v kabíne. V nadstavbe je  zabudovaný aj vysúvací stožiar s prieskumnou kamerou, infračervenou kamerou a laserovým diaľkomerom, ďalšie kamery monitorujú priestor vedľa vozidla a vzadu.