Continental 09 2020 1140x190

O budúcnosti FIATu sa dozvieme v júni. Istotu má len Päťstovka a Panda

Jeep je pre koncern FCA európskou jednotkou a predstaví minimálne dva nové modely. FIAT sa stiahne do úzadia a pravdepodobne bude škrtať.

Svojrázny šéf koncernu FIAT Chrysler Automobiles (FCA) Sergio Marchionne vie, ako upútať pozornosť. Na stretnutí s novinármi počas ženevského autosalónu vyhlásil, že FIAT ustúpi v Európe do úzadia a značkou číslo jeden bude Jeep.

Napokon, zodpovedala tomu aj veľkosť expozícií na výstavisku Palexpo. Zatiaľ čo Jeep priťahoval návštevníkov novým Wranglerom, modernizovaným Cherokee a ešte stále čerstvým Compasom, FIAT sa bez významnej novinky krčil v kúte.

Automobilka, ktorá bola hlavným motorom inovácií a "učila" iné značky, ako vyrábať autá, sa dnes obáva o svoju budúcnosť. Sergio Marchionne aktuálne v rozhovore pre magazín Quattroroute povedal, že FIAT nie je a nebude na predaj. "Kórejčania majú záujem o všetko, ale nikdy sme s nimi na túto tému nehovorili. Máme niekoľko dobrých modelov, o ktorých si myslím, že sú budúcnosťou značky FIAT."

Prvý muž koncernu FCA potvrdil, že pokračovať bude FIAT 500 a jeho deriváty. Istú budúcnosť má aj miniauto Panda. Kompletné plány turínskej automobilky na obdobie 2018 až 2020 spoznáme prvého júna, kedy sa vedenie koncernu stretne s investormi.

Talianske médiá medzičasom intenzívne špekulujú o ďalších autách. Neistý osud vraj má Tipo. Naopak, Punto dostane nástupcu a bude to hatchback odvodený od juhoamerického FIATu Argo. Na spustenie sériovej výroby sa pripravujú v srbskom Kragujevaci.

Jeep svoje portfólio v Európe rozšíri minimálne o dve novinky. Prvou bude Wrangler pick-up, druhou veľké luxusné SUV Grand Wagoneer. Počas autosalónu v Ženeve to potvrdil Jeff Hines, šéf americkej automobilky pre Európu, Afriku a Blízky východ.

Hovorí sa aj o ultra malom - asi štyri metre dlhom - SUV s technikou Pandy 4x4. "Je to pozoruhodná myšlienka a starostlivo zvažujeme všetky možnosti. Som presvedčený, že by sa našiel dostatočne veľký okruh zákazníkov pre toto auto," uviedol Jeff Hines pre portál alVolante, ale nič na sto percent nepotvrdil.

Júnové stretnutie vedenia koncernu FCA s investormi môže byť pre Sergia Marchionneho posledným. 65-ročný rodák z talianskeho mesta Chieti niekoľkokrát zopakoval, že tohto roku odíde do dôchodku.

Na otázku o svojom nástupcovi odpovedal spôsobom sebe vlastným. "Môj nástupca sa o tom dozvie pol hodiny pred oficiálnym oznámením. Presne tak to bolo v mojom prípade. Nevidím dôvod, prečo by to u neho malo byť iné," povedal Sergio Marchionne.