Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb vw passat 2023 spy shots  7 Thumb vw passat 2023 autozurnal.com 5 Thumb vw passat 2023 autozurnal.com 1 Thumb vw passat 2023 autozurnal.com 4

Nový VW Passat 2023 takmer bez maskovania: Len ako kombi a ešte bližší Superbu

Volkswagen Passat B8 dostane ešte jedného nástupcu. Nový Passat B9 však príde len s karosériou typu kombi a technicky bude veľmi podobný novej Škode Superb. Ešte viac ako doteraz... Nedávno ho zachytili zatiaľ s najmenšou porciou maskovacej fólie. Základné tvary karosérie už vďaka tomu poznáme.

Ďalšia generácia Volkswagenu Passat bude s najväčšou pravdepodobnosťou aj posledná... Volkswagen masívne investuje do elektrickej rodiny ID a náhrada klasického Passatu - stredne veľký sedan, resp. liftback sa už rysuje. Aj preto príde nový Passat len s karosériou typu kombi, zatiaľ čo technicky spriaznená Škoda Superb dorazí aj ako veľký liftback. Passat sa bude vyrábať po boku Superbu v bratislavskej fabrike v Devínskej Novej Vsi.  

Pôjde o najväčší Passat v histórii. Technický základ bude evolúciou, využije známu platformu MQB, no rázvor osí kolies má byť na úrovni Superbu. To znamená, že na zadných sedadlách ponúkne v pozdĺžnom smere kráľovský priestor. Väčší by mal byť aj batožinový priestor. Dobre to vidieť aj na záberoch decentne maskovaných prototypov so sériovým vzhľadom. Nový Passat 2023 Variant je viditeľne dlhší ako súčasná generácia B8 a väčší je aj zadný previs, skrývajúci obrí batožinový priestor.

Celkovo však dizajnom nový Passat "nešokuje"...  Pôjde o evolúciu tvarov súčasnej generácie, s niektorými dizajnovými finesami najnovších modelov. Predná časť je rafinovane maskovaná a pripomína Golf 8. generácie. V reáli by malo ísť o dizajnový jazyk, načrtnutý posledným Golfom a okoreneným vzhľadovými detailmi elektrickej rodiny ID. Zadná časť je taktiež decentne maskovaná páskou, no vidieť pod ňou náznak LED linky, spájajúcej zadné skupinové svetlá. Podobne riešenie má napr. nový VW Taigo. 

Popularita nafty  v posledných rokoch klesla, ale do Passatu jednoducho 2.0 TDI patrí a bude aj pod kapotou novej generácie, a to v dvoch výkonových verziách 110 kW (150 k) a 147 kW (200 k). Podľa všetkého budú motory spriahnuté štandardne s mild-hybridnou technikou. K dispozícii bude aj pohon všetkých kolies 4Motion a mala by doraziť taktiež dobrodružne ladená verzia Alltrack. V ponuke turbobenzínových motorov očakávame 1.5 a 2.0 l srdcia TSI. Viac do pozornosti by sa mali dostať plug-in hybridné pohony eHybrid novej generácie. "Základný" má ponúkať výkon okolo 147 kW (200 k) zo spolupráce motora 1.5 TSI a elektromotora, no dostupná by mala byť aj jeho silnejšia verzia. Hovorí sa o dojazde až 100 km v čisto elektrickom režime a výkonnejšej palubnej nabíjačke s výkonom až 11 kW. 

Nový VW Passat by mal na trh doraziť až v roku 2023. Presnejší dátum zatiaľ nepoznáme.