Continental 03 2020 jar a 1140x190 mercedes
Thumb 2022 volkswagen multivan t7  3 Thumb 2022 volkswagen multivan t7  1 Thumb 2022 volkswagen multivan t7  2 Thumb 2022 volkswagen multivan t7  4 Thumb 2022 volkswagen multivan t7  5 Thumb 2022 volkswagen multivan t7  6 Continental 03 2020 jar a 1024x597 mercedes Thumb 2022 volkswagen multivan t7  7 Thumb 2022 volkswagen multivan t7  8 Thumb 2022 volkswagen multivan t7  9 Thumb 2022 volkswagen multivan t7

Nový VW Multivan 2022 oficiálne: Ikonické MPV prešlo radikálnymi zmenami

Volkswagen Multivan s kódovým označením T7 stojí po prvýkrát na modernej, modulárnej platforme MQB. Praktickosť a priestorové pomery, vďaka ktorým je ikonou, si zachová, no zároveň sa má jazdným prejavom väčšmi priblížiť klasickým "osobákom". Volkswagen ho postavil od podlahy nanovo. 

Nový Multivan má oproti predchodcovi zmenené proporcie. Základná verzia je dlhšia a širšia, no súčasne má trocha menšiu výšku – no pri takmer identickej, respektíve s novým panoramatickým strešným oknom dokonca väčšej maximálnej vnútornej výške kabíny. Nový Multivan má šírku 1941 mm (+37 mm oproti modelu Multivan 6.1), dĺžku 4973 mm (+69 mm) a výšku 1903 mm (-47 mm). Rázvor má dĺžku 3124 mm (+124 mm). Multivan sa opäť bude vyrábať aj v predĺženej verzii, ktorá má rovnaký rázvor ako základná verzia. Karoséria, predĺžená v prospech batožinového priestoru, má dĺžku 5173 mm, čo je o 131 mm menej oproti predchodcovi. Koeficient aerodynamického odporu má optikou triedy MPV vynikajúcu hodnotu len 0,3. Zboku sa nový Multivan od predchodcu líši najmä predným stĺpikom karosérie s prídavným bočným oknom, ktoré zlepšuje výhľad okolo vozidla. Novinkou sú tiež až 19-palcové kolesá, zatiaľ čo predchodca mohol obúvať maximálne osemnástky.

Karoséria Multivanu adoptovala nové vychytávky, ktoré uľahčujú manipuláciu. Po prvý raz je napríklad možné dohora výklopné dvere batožinového priestoru s voliteľným elektrickým ovládaním otvoriť gestom – pohybom nohy pod zadným nárazníkom. To isté funguje
aj v kombinácii s elektricky ovládanými bočnými posuvnými dverami, ktoré sú sériovým prvkom vybavenia verzie „Style“.

Pri nižších verziách „Multivan“ a „Life“ – obidve sériovo s dvoma manuálne ovládanými bočnými posuvnými dverami („Life“ vrátane elektrických priťahovačov pre posuvné dvere a dvere batožinového priestoru) – je táto funkcia k dispozícii za príplatok. Aj elektricky
ovládané bočné posuvné dvere sa prostredníctvom funkcie „Easy open“ dajú zvonka otvoriť pohybom nohy, z vnútra sa okrem kľučiek na dverách dajú otvoriť a zatvoriť aj tlačidlami na prístrojovom paneli vpravo od displeja systému infotainmentu. 

Ďalšou novinkou, ktorá má v Multivane premiéru, sú adaptívne LED Matrix predné svetlá IQ.Light. Novým prvkom vonkajšieho dizajnu je pri týchto svetlometoch osvetlená LED lišta na maske chladiča ako ďalšia súčasť denných svetiel, podobne ako pri ôsmej generácii Golfu. Najvyššia verzia vybavenia „Style“ má takúto svietiacu lištu na maske sériovo. Všetky verzie majú sériovo zadné LED svetlá.

Prečítajte si tiež:

VIDETOTEST Volkswagen Touareg R 2021: "Eko" R-ko poháňa 340 hybridných kilowattov

Rovnako ako exteriér, aj celý interiér Multivanu je kompletne nový. Týka sa to aj prístrojového panela. Multivan sériovo nasadil digitálny združený prístroj „Digital Cockpit“ a systém infotainmentu „Ready 2 Discover“, ktorý integruje online služby „We Connect“ a „We Connect Plus“ (prvé z nich bezplatné, druhé v časovom obmedzenom období bezplatné a potom spoplatnené). Väčšina ovládacích prvkov je dotyková - dotykové plochy a tlačidlá. 

Multivan nikdy nemal klasickú stredovú konzolu, zasahujúcu do priestoru medzi sedadlami vodiča a spolujazdca, pretože by znemožňovala typický prechod do zadnej časti kabíny. A nemá ju ani novinka. Z tohto dôvodu nový Multivan rovnako nemá stredovú konzolu. Aby sa však  priestor vpredu medzi sedadlami maximálne uvoľnil, sériová dvojspojková prevodovka DSG má volič shift-by-wire na prístrojovom paneli a aj parkovacia brzda je elektrická - ovládaná tlačidlo.  

Čo sa týka využitia priestoru, nová generácia ho využíva ešte lepšie ako predchodcovia. Nový Multivan má v zadnej časti kabíny iba samostatné sedadlá – zadná lavica v treťom rade sedadiel už k dispozícii nebude. Nové samostatné zadné sedadlá, vybavené praktickými sklopnými stolíkmi na zadnej strane operadla, sú až o 25 percent ľahšie ako sedadlá predchádzajúcej generácie. Podľa vybavenia majú hmotnosť od 23 do 29 kg, preto sa dajú ľahšie demontovať a flexibilne usporiadať na novej sústave koľajničiek v podlahe.

Pretože bola vypustená trojmiestna lavica vzadu, teraz je možné napríklad demontovať zadné sedadlá iba v jednom rade za sebou a získaný priestor využiť napríklad na prepravu drahých elektrobicyklov. Päť samostatných sedadiel v zadnej časti kabíny sa dá usporiadať podľa individuálnych potrieb. Vonkajšie zadné sedadlá môžu byť vyhrievané. Pre viac pohody na palube je k dispozícii aj prémiové audio Harman/Kardon s celkovým výkonom 840 W.

Aj viac ako 4000 litrov pre batožinu!

Multivan má v základnej verzii za tretím radom sedadiel batožinový priestor s objemom 469 litrov (pri naložení po strop). Využiteľný objem za druhým radom sedadiel je 1844 litrov (1850 litrov s panoramatickým strešným oknom). Pri demontovanom 2. a 3. rade sedadiel a naložení až po strop je k dispozícii využiteľný objem 3672 litrov. Zodpovedajúce hodnoty pre Multivan s predĺženou karosériou sú 763, 2171 a 4005 litrov (4053 litrov s panoramatickým strešným oknom). Novinkou v modelovom rade Multivan je na želanie k dispozícii dvojdielne panoramatické strešné okno.

Pod kapotou prvýkrát aj plug-in hybrid

Nový Multivan sa začne predávať v roku 2021 s dvoma turbobenzínovými štvorvalcami TSI a s pohonom plug-in hybrid (eHybrid). Benzínové motory dosahujú výkony 100 kW (136 k) a 150 kW (204 k). Nabíjateľný pohon eHybrid dosahuje maximálny systémový výkon 160 kW (218 k). Všetky motory poháňajú predné kolesá a sériovo sa montujú s dvojspojkovou prevodovkou DSG. Multivan eHybrid má 6-stupňovú prevodovku DSG s integrovaným elektromotorom. Pri motoroch TSI výrobca montuje 7-stupňovú prevodovku DSG. V budúcom roku bude nasledovať turbodiesel 2.0 TDI s výkonom 110 kW (150 k). 

Základnou pohonnou jednotkou pre nový Multivan je turbodúchadlom prepĺňaný benzínový štvorvalec z konštrukčného radu EA211evo s objemom 1498 cm3. Motor 1.5 TSI dosahuje maximálny výkon 100 kW (136 k) a maximálny krútiaci moment 220 Nm. Rovnako ako všetky motory pre Multivan spĺňa najprísnejšiu emisnú normu EU6 AP.  Výkonnejší motor 2.0 TSI pre nový Multivan má objem 1984 cm3. Tento štvorvalec patrí do konštrukčného radu EA888, v ktorom sú najvýkonnejšie štvorvalce koncernu Volkswagen, poháňajúce športovo ladené modely ako napríklad Golf GTI, Golf R, Tiguan R a Arteon R. Dosahuje výkon 150 kW (204 k) a maximálny krútiaci moment 320 Nm. 

Asistenčné systémy

Portfólio asistenčných systémov výrazne rozšírili. Pri maximálnom vybavení môže mať Multivan vyše 20 systémov zvyšujúcich bezpečnosť a komfort. Vždy sériovo má napríklad systém monitorovania premávky pred vozidlom „Front Assist“ s funkciou núdzového brzdenia „CityBrake“, podporu pri vyhýbaní s novým odbočovacím asistentom, rozpoznávanie dopravných značiek a systém na vedenie v jazdnom pruhu „Lane Assist“. 

K novým systémom patrí Car2X (lokálna komunikácia s inými vozidlami a dopravnou infraštruktúrou upozorňujúca na nebezpečné miesta a situácie),asistent ochrany bokov (pomôcka pri manévrovaní), asistent proti bočnému vetru, odbočovací asistent (upozorňovanie na protiidúce vozidlá pri odbočovaní vľavo), výstraha pri vystupovaní (ako súčasť systému „Side Assist“ pri otváraní dverí upozorňuje na vozidlá a cyklistov približujúcich sa zozadu) a „IQ.DRIVE Travel Assist“. Tento nový asistenčný systém umožňuje čiastočne automatizovanú jazdu v rozsahu rýchlosti od 0 do 210 km/h. „IQ.DRIVE Travel Assist“ kombinuje nový prediktívny adaptívny tempomat „ACC“ pre vedenie vozidla v pozdĺžnom smere a „Lane Assist“ pre vedenie v priečnom smere do jedného celku. 

Prehľad všetkých asistenčných systémov modelu Multivan:
• „ACC“ s funkciou Stop & Go (adaptívny tempomat)
• „Area View“ (systém štyroch kamier s výhľadom v okruhu 360 stupňov)
• Asistent pre vyparkovanie s odbočovacím asistentom
• Asistent rozjazdu do svahu
• Car2X (lokálny výstražný systém)
• „Emergency Assist“ (asistované zastavenie pri kolapse vodiča)
• ESC s ABS, ASR, EDS
• Asistent ochrany bokov
• „Front Assist“ s funkciou núdzového brzdenia City-Brake
• Tempomat s obmedzovačom rýchlosti
• „IQ.DRIVE Travel Assist“ (automatizovaná jazda, úroveň Level 2)
• „Lane Assist“ (asistent udržiavania jazdného pruhu)
• „Light Assist“ (asistent diaľkových svetiel)
• Rozpoznávanie únavy vodiča
• Multikolízna brzda
• Parkovací asistent
• „Park Pilot“ (parkovacie senzory)
• Proaktívna ochrana posádky
• „Rear View“ (cúvacia kamera)
• Systém monitorovania tlaku vzduchu v pneumatikách
• Asistent proti bočnému vetru
• „Side Assist“ (asistent pre zmenu jazdného pruhu) vrátane výstrahy pri vystupovaní
• „Trailer Assist“ (asistent na manévrovanie s prívesom)
• Rozpoznávanie dopravných značiek