Vw polo 08 2020 1140x86
Thumb 1f Thumb 3f Thumb 2f

Nový malý FIAT vyzerá výborne, ale predaj v Európe je neistý

Hatchback Argo zatiaľ odhalili iba v Brazílii. U nás by mohol nahradiť okukané Punto.

Hoci popularita SUV a crossoverov strmo rastie, ozajstnými bestsellermi sú naďalej malé autá. Výrobcovia im venujú veľkú pozornosť, teda až na FIAT. Punto kedysi bolo najpredávanejším modelom v Európe, no medzičasom zastaralo a Taliani s odhalením nástupcu nepochopiteľne váhajú.

Aktuálne svitla nová nádej, pretože FIAT v Brazílii predstavil nový malý hatchback s názvom Argo. Na prvých dvoch oficiálnych fotografiách pózuje špičková verzia HGT a vyzerá výborne. Približne štyri metre dlhé auto stojí na osvedčenom podvozku Small Wide Platform, aký využíva napríklad FIAT 500 L.

Pod kapotou došlo k revolúcii, lebo Taliani nasadili dva úplne nové benzínové motory. Malý atmosférický trojvalec 1,0 FireFly dosahuje výkon 57 kW (77 k) a štvorvalec 1,3 FireFly dokonca 80 kW (109 k).

Zaujímavosťou nových motorov je návrat k dvojventilovej technike, keďže konštruktéri urobili všetko pre to, aby mal šofér čo najviac krútiaceho momentu v stredných otáčkach. Brazílskou klasikou je možnosť spaľovať okrem benzínu, palivo na báze etanolu.

FIAT bude do malého Arga montovať dokonca aj atmosférickú jedna-osmičku E-TorQ (99 kW/134 k), ale tá sa k nám s istotou nedostane.

Vlastne, otáznik visí nad Argom ako takým. V Južnej Amerike ním FIAT nahradí hneď dva modely - Palio a Punto. V Európe by sa Talianom po úspešnom nástupe Tipa hodilo ďalšie vyslovene pragmaticky navrhnuté auto. Inokedy výrečný Sergio Marchionne - šéf turínskej automobilky - však tentoraz mlčí.

Viac sa hádam dozvieme po oficiálnej premiére FIATu Argo, ktorá je naplánovaná na 30. mája. Vtedy budú zverejnené aj oficiálne obrázky interiéru, ktorý sme zatiaľ videli iba na tajomnej tmavej fotografii.

Palubná doska má horizontálne základné členenie a tri okrúhle výduchy ventilácie uprostred. Displej multimediálneho systému trčí do priestoru podobne, ako v Tipe hatchback a kombi.

Doplňme, že Taliani odvodia z modelu Argo aj malý sedan.