Thumb 103274 2017 honda civic Thumb 103303 2017 honda civic Thumb 103297 2017 honda civic Thumb 103490 2017 honda civic 2

Nový Civic sa podaril na výbornú

Nestáva sa často, že na trh príde nové auto postavené na úplne novej platforme a ešte aj s úplne novými motormi. V danom modeli použitými prvýkrát. Niet sa preto čo diviť, že nový Civic od Hondy púta toľko pozornosti....

Civic desiatej generácie je doslova revolúciou, po všetkých stránkach. Počnúc skvelým, vyslovene športovým až atletickým dizajnom, ktorý novinku geniálne odlišuje od všetkej ostatnej konkurencie. Úplne najlepšie vyzerá vo výbavovej verzii Sport, s dvojitou koncovkou výfuku v strede zadného nárazníka. Radikálnou zmenou prešla aj konštrukcia auta. Nové silné motory, hlavne preplňovaná 1.5 VTEC Turbo potrebujú dobrý podvozok a jeho základom je tuhá karoséria, v ktorej je uchytený. Zhotovená bola ako bezpečnostná klietka. Základné, nosné časti sú z vysokopevnej ocele, ktorej konštruktéri použili o 21% viac než u predchodcu a vďaka nej má až o 52% vyššiu torznú tuhosť.

Kvôli zvýšeniu tuhosti v kritických miestach konštruktéri nahustili zvary a zúžili medzery zo 40 na 20 mm. Pevnejšia je tiež podlaha a obe nápravnice. Z pohľadu jazdných vlastností je veľmi významnou zmenou aj návrat viacprvkového zavesenia zadných kolies, ktoré sa veľmi výrazne podpisuje pod skvelé jazdné vlastnosti novinky. Zadok vie až neuveriteľne pokojne a kultivovane pohlcovať nástrahy rôznych povrchov aj vo vysokom tempe a podvozku je veľkou oporou. Zo Civica sa jednoducho stalo nádherné šoférske auto, ktoré som si dovolil nazvať dokonca civilnejším Type R.

Po presunutí palivovej nádrže dozadu sa vpredu podstatne lepšie sedí. Kvalitne vypracovaný interiér pôsobí až prémiovým dojmom. Tlmiče sú nastaviteľné v dvoch režimoch - komfortnom a športovom.

Vďaka prepracovanej prednej náprave s variabilným prevodom riadenia už v základnej verzii (Golf ponúka variabilný prevod riadenia štandardne až v GTI) sa nechá krásne a hlavne na milimetre presne viesť cez zákruty. Na suchej ceste predná náprava predvádza skvelú trakciu, ale stačí aby asfalt pokropil dážď a už pri pridaní plynu v zákrute hrabe vnútorným kolesom. Hydraulické silentbloky našťastie veľmi účinne zvládajú eliminovať poskakovanie prednej nápravy pri „hrabačkách“. Prednej náprave však chýba buď ľahšia verzia samosvorného diferenciálu alebo aspoň účinnejšia elektronická uzávierka. Riadenie je presné a nádherne vyvážené.

Skvelému pocitu za volantom pomáha aj nižší posed o 35 mm a tým pádom aj nižšie ťažisko. Palivová nádrž sa totiž presunula spod predných sedadiel opäť dozadu, čím Civic síce prišiel o Magic Seats, ale mne to nijako neprekáža. Získal tým lepší posed vpredu a doslova luxusné sedenie na zadných sedadlách. Kufor je dostatočne veľký, takže nie je čo ľutovať. Počas prvých jázd som si vyskúšal oba nové benzínové motory. Známy naftový agregát objemu 1,6 -litra pribudne do ponuky až neskôr, pretože ho práve prerábajú na novú emisnú normu Euro 6d. S jeho biturbo verziou technici pre Civic nepočítajú . Vraj 160 naftových koní by bolo pre Civic priveľa. Nový benzínový motor 1.5 VTEC Turbo je motorársky šperk. Predvádza plynulý, neúnavný ťah až do 6500 ot/min, pričom len pri 5000 ot/min chytá druhý dych a ešte nádherne graduje.

Batožinový priestor má objem 420 l.

Správa sa ako typická japonská atmosféra, ktorú niekde v pozadí podporuje malé a rýchlo reagujúce turbo. Pri tomto motore vám vôbec nemusí byť ľúto absencie atmosferických agregátov, pretože nová jednapäťka ich skvelým spôsobom nahradí. Civic s týmto motorom je nielen veľmi svižný, ale aj pocitovo rýchly. Aspoň v krátkosti som skúšal aj nový litrový trojvalček, ktorý sa mi viac pozdával s CVT automatickou prevodovkou než s manuálom. Prevodovka CVT vie lepšie pracovať s jeho krútiacim momentom, hoci v kombinácii s ňou má krutiak paradoxne nižší. Pocitovo ale pôsobí dynamickejšie a s CVT prevodovkou bude aj vždy úspornejší než s manuálom. CVT prevodovka je jedinou alternatívou automatu aj pre motor 1.5 VTEC Turbo. Nový Civic je už v predaji.

Technické parametre
motor 1,5 VTEC Turbo
zdvihový objem [cm3] 1498
výkon [kW/k] 134/182
pri otáčkach [1/min] 5500
krútiaci moment [Nm] 240
pri otáčkach [1/min] 1900-5000
prevodovka 6 MT/CVT
palivová spotreba [l/100 km] 5,8
pohotovostná hmotnosť [kg] 1307
zrýchlenie 0-100 km/h [s] 8,2
maximálna rýchlosť [km/h] 220
emisie CO2 [g/km] 133

Rozmery: dĺžka 4518 mm, šírka 1799 mm, výška 1434 mm, rázvor náprav 2697 mm, objem palivovej nádrže 46 l, objem batožinového priestoru 420 l.