Continental 09 2020 1140x190
Thumb novinky v cestnej premavke Thumb zachranarska ulicka

Novinky na cestách v zahraničí: V Nemecku hrozí za fotenie nehôd väzenie!

Počnúc rokom 2021 zaviedli niektoré štáty novinky v pravidlách cestnej premávky. Toto sú najdôležitejšie zmeny a chystané novinky.

Zahraničné cesty autom sú nateraz kvôli koronavírusu výrazne obmedzené. Rok 2021 však priniesol nádej na neskoršie "obnovenie" medzinárodných ciest a zároveň nastúpili do platnosti niektoré novinky v pravidlách cestnej premávky v štátoch EÚ. O týchto by ste mali vedieť. Začneme západným susedom, Rakúskom.

Rakúsko

Vodiči na rakúskej diaľnici Pyhrnautobahn A9 môžu od 15. septembra 2020 využiť špeciálny jazdný pruh pred tunelmi Bosruck a Gleinalm, ktorý je však určený iba pre držiteľov elektronického mýta zakúpeného cez špeciálny web.

Od 1. januára 2021 skončila výnimka pre ťažké nákladné vozidlá nad 7,5 tony s normou Euro 4, idúce po Inntalskej diaľnici A12 v miestach, kde je umiestnená dopravná značka IG-L. Výnimka platí naďalej pre prevoz rýchlo sa kaziacich tovarov, prepravu zvierat, pre účely neodkladnej lekárskej starostlivosti a vozidlá s čisto elektrickým alebo vodíkovým pohonom.

V priebehu roka 2021 má byť schválená novela zákona, ktorá zmení sadzby pokút za prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti. Najvyššou sadzbou bude až 5 000 eur a dočasné zabavenie vozidla, aby zaistili zaplatenie pokuty. Rakúska polícia si po novom ešte prísnejšie posvieti na nelegálne preteky.

Nemecko

Najprísnejšou novinkou na nemeckých cestách je trest za fotenie alebo vyhotovenie videa dopravnej nehody "okoloidúcimi". Platí od 1. januára 2021, okrem peňažného trestu hrozí aj trest odňatia slobody na dva roky!

Od 31. decembra 2020 už v Nemecku nie je možné registrovať staršie motocykle (kategória L), ktoré majú emisnú normu Euro 0 - Euro 4. "Bazárové" predaje a predaje z druhej ruky však sú v rámci Nemecka povolené naďalej, a to pre motocykle, ktoré už sú zaregistrované.  

Frankfurt nad Mohanom znižuje maximálnu povolenú rýchlosť v centre mesta. Od 1. januára 2021 platí maximálna povolená rýchlosť 40 km / h. Cieľom je zlepšenie kvality ovzdušia a zvýšenie bezpečnosti.

Belgicko

Belgicko zavádza od 1. januára 2021 zákaz fajčenia v autách, ktorých posádku tvoria deti a mladiství do 18 rokov. Podobné predpisy už existujú vo Francúzsku, Taliansku, Rakúsku, Grécku, na Cypre, vo Fínsku, Škótsku a Anglicku s Walesom. Aj Nemecko pripravuje podobnú novelu zákona. 

Od 1. októbra 2020 platí v Belgicku taktiež povinnosť vytvorenia záchranárskej uličky v kolónach pre ľahší a rýchlejší prejazd záchranných zložiek.   

Švajčiarsko

Záchranársku uličku zaviedlo do praxe aj Švajčiarsko. Pravidlo je rovnaké ako v okolitých krajinách a rovnaké ako u nás na Slovensku. 

Zvýšili tiež maximálnu povolenú rýchlosť vozidiel s prívesom s celkovou hmotnosťou súpravy do 3,5 tony, a to z pôvodných 80 km/h na 100 km/h.

Švajčiarsko tiež vychádza v ústrety cyklistom. Tí môžu po novom odbočiť vpravo aj na červenú, no výlučne v prípade kedy neobmedzia ani neohrozia žiadneho ďalšieho účastníka cestnej premávky.

Španielsko

Španielsko prináša viaceré podstatné zmeny. Od polovice roka 2021 nadobudne platnosť výrazne znížený rýchlostný limit v obciach a mestách. Na jednosmerných cestách budú môcť jazdiť len 20 km/h. Na tradičnej mestskej a obecnej komunikácii s jedným pruhom pre každý smer bude maximálna rýchlosť 30 km/h. Na viacprúdových ceste v každom smere bude rýchlostný limit maximálne 50 km/h. S rýchlostným limitom 30 km/h už koketujú aj ďalšie štáty EÚ a môže ísť o novodobý trend.

Od júla 2021 sa zmení platnosť emisných plakiet. V súčasnosti majú v Španielsku 4 plakety, ale má pribudnúť ďalšia pre nové nové generácie benzínových a naftových motorov.

Francúzsko

Francúzsko zavádza povinnosť zimných pneumatík, a to od 1. novembra 2021 do 31. marca 2022. Platiť bude v 48 francúzskych okresoch. Doteraz na francúzskych cestách neexistovala povinnosť mať obuté zimné pneumatiky, mimo niektorých vyznačených horských úsekov. 

Holandsko

Amsterdam sprísnil pravidlá emisných zón v centre mesta. Od 1. novembra 2020 platí zákaz vjazdu pre naftové vozidlá s emisnou normou Euro 0 - Euro 3. "Zelená" zóna sa zároveň zväčšila. Od 1. marca 2021 začnú orgány vymáhať pokutu vo výške 95 eur za nerešpektovanie zákazu vjazdu. 

Zdroj: Auto.idnes.cz

Titulný obrázok od Esa Niemelä z Pixabay