Kia 1140x190
Thumb 2s Thumb 1s Thumb 2s Thumb 3s Thumb 4s Thumb 5s Thumb 6s Thumb 8s Thumb 7s

Nové Subaru Impreza pôjde aj na dva valce

Ikonická Impreza sa na budúci rok dočká už piateho vydania. Ako bude novinka vyzerať, naznačuje štúdia Impreza Concept, vystavená na práve otvorenom autosalóne v Tokiu.

Širší, nižší a máličko kratší, tak znie charakteristika budúceho kompaktného hatchbacku z dieľne Subaru. Dizajn 4400 milimetrov dlhého konceptu s rázvorom na úrovni 2670 mm prináša viac hrán a celkovo autu pridáva na agresivite.

Tieto tvary údajne neinšpirujú iba novú Imprezu, ale aj ďalšie modely Subaru.

Kompaktný hatchback však má byť akýmsi nositeľom inovácií. Práve v jeho útrobách budú debutovať nové asistenčné systémy, modulárna podvozková platforma i ďalšia generácia motorov typu boxer s priamym vstrekovaním paliva a možnosťou automatickej deaktivácie dvoch valcov pri nízkej záťaži.

Neostáva iné, iba veriť, že sa sériová Impreza dizajnérom vydarí podobne, ako tento koncept.

Nebolo by to Subaru, keby svojich priaznivcov nepošteklilo aspoň jednou športovou lahôdkou.

Tentoraz ide o WRX STi nesúce doplnkové označenie S207. Limitovaná 400-kusová edícia je určená výhradne pre Japonsko. Charakterizujú ju špecifické nárazníky, 19-palcové disky BBS, brzdy Brembo, tlmiče Bilstein, predné sedadlá Recaro alebo výkonnejší audiosystém.

Na pohon slúži prepĺňaný dvojliter boxer (241 kW/328 k pri 7200 1/min, 431 Nm v rozsahu 3200 až 4800 1/min), spriahnutý so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a stálym pohonom všetkých štyroch kolies. 

Subaru WRX STi S207 paradoxne neodkazuje na úspechy v rely, ale vo vytrvalostných okruhových pretekoch 24 Stunden Rennen Nürburgring. Výrobca k verzii S207 ponúka príplatkový balík NBR Challenge, obsahujúci zadný spojler z okruhového špeciálu a semišový veniec volantu.