Thumb p90139184tttt Thumb 80923 large nove mini nazivo Thumb 80924 large nove mini nazivo Thumb 80923 large nove mini nazivo Thumb 80922 large nove mini nazivo Thumb 80921 large nove mini nazivo Default Thumb 80920 large nove mini nazivo Thumb 80919 large nove mini nazivo Thumb 80918 large nove mini nazivo Thumb 58450 large p90139184tttt

Nové MINI naživo

V Detroite sme si prvýkrát naživo siahli na viacero áut. Okrem iného aj na nové MINI. Hoci dizajnovo sa veľmi ponáša na predošlú generáciu, tretia generácia je najväčšia v histórii, postavená na novej koncernovej platforme pre autá s pohonom predných kolies, ktorú celkovo využije v budúcnosti až 10 modelov.

Novinku spoznáte podľa väčších predných svetiel, ktoré lemujú diódy pre denné svietenie a novinke dodávajú nezameniteľný výraz. Štandardne budú predné svetlá halogénové. V najvyšších verziách ich môžete mať komplet s LED technológiou. Kvôli prísnejším požiadavkám na bezpečnosť chodcov dostala novinka dlhší predný previs a mohutnejšiu prednú časť. Celkovo tretia generácia drobca narástla do dĺžky až o 98 mm (3.821 mm), širšia je o 44 mm (1.727 mm) a vyššia o 7 mm (1.437 mm). Najdôležitejší je však prírastok v dĺžke rázvoru náprav o 28 mm (2.495 mm).

Predovšetkým kvôli priestoru na zadných sedadlách, ktorý si citeľne polepšil predovšetkým na dĺžku v oblasti kolien. Teraz sa dozadu vmestia konečne aj dospelí. Na ceste do Chorvátska by som tam sedieť nechcel, ale na bežné jazdenie je tam dostatok miesta. Mám taký pocit, že dokonca aj na hlavu. Polepšil si tiež kufor, dokonca o 51 l, čo nie je zanedbateľné číslo, keď si uvedomíme, že doposiaľ sa musel uskromniť so 160 l. Objem batožinového priestoru sa technikom podarilo zväčšiť na 211 l aj napriek zachovaniu krátkeho zadného previsu. Predĺžený rázvor náprav, spolu s rozšíreným rozchodom kolies vpredu o 42 mm a vzadu o 34 mm bude mať tiež pozitívny vplyv na jazdné vlastnosti. 

Všetko nasvedčuje tomu, že tretia generácia bude ešte vážnejšia cestná motokára než predchodca. Aj vďaka nezávislému zaveseniu všetkých kolies, čo je jedinečné riešenie v danej kategórii. Ako prvé auto svojej triedy dostane tiež adaptívne tlmiče so športovým alebo komfortným režimom pruženia. V interiéri si výrobca dal záležať hlavne na materiáloch a prémiovejšej atmosfére. Zároveň prestaval niektoré celky. Rýchlomer a otáčkomer sa presťahovali na stĺpik riadenia. Na pôvodnom mieste je teraz 8,8-palcový displej multimediálneho systému, ktorý slúži na zobrazovanie navigácie, obrazu z parkovacej kamery a iných funkcii ovládanými konzolou BMW iDrive, čo je mimochodom u MINI tiež novinka.

Kruhový lem dispeja je vybavený LED podsvietením, ktorého atmosféru môžete meniť – podobne ako v najnovšom modeli BMW X5. Do výbavy okrem iného pribudol farebný head-up displej, radarový tempomat aj automatické kolízne brzdenie. Najväčšia revolúcia sa udiala pod prednou kapotou, kde sa vymenili kompletne všetky motory. Okrem preplňovaného benzínového dvojlitra (141 kW/192 k) budú MINI prvýkrát poháňať trojvalce – benzínový aj naftový objemu 1,5 l (100 kW/ 136 k resp. 85 kW/116 ). Všetky agregáty sú „dopované“ dvojvetvovým turbodúchadlom a tiež priamym vstrekovaním paliva, časovaním ventilov Double Vanos a premenlivým zdvihom Valvetronic. V prípade manuálnej prevodovky zaujmú automatické medziplyny pri podraďovaní. Nechýba volič jazdných režimov. Módy Normal, Sport a Green menia odozvu akcelerátora na stlačenie, pokyny indikátora radenia alebo reakcie automatickej prevodovky.

Advertisement