Thumb 13c Thumb 1c Thumb 2c Thumb 3c Thumb 4c Thumb 4c Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb 5c Thumb 6c Thumb 7c Thumb 8c Thumb 9c Thumb 10c Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb 11c Thumb 12c Thumb 14c Thumb 15c Thumb 16c Thumb 17c Thumb 18c Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb 19c Thumb 20c Thumb 21c Thumb 22c Thumb 23c Thumb 24c

Nové crash-testy Euro NCAP nepriniesli päť hviezdičiek každému

Citroën C3 stroskotal na asistenčných systémoch, Ford Ka+ mal problémy pri čelnom náraze a od konštrukčne staršieho Fiatu 500 päť hviezdičiek nik nečakal. Hviezdou aktuálneho kola crash-testov je Toyota C-HR.

Bruselská organizácia Euro NCAP pravidelne hodnotí bezpečnosť automobilových noviniek na európskom trhu. Čelný náraz do deformovateľnej prekážky s čiastočným a plným prekrytím (pri rýchlosti 64, resp. 50 km/h), bočný stret s deformovateľnou prekážkou a stĺpom (50, 32 km/h), test ochrany krčnej chrbtice pri náraze zozadu, ochrana chodcov a najnovšie aj bezpečnostné systémy sa podpisujú pod finálne hodnotenie, vyjadrené hviezdičkami.

Práve posledná menovaná disciplína je tŕňom v očiach kritikov. Môže sa totiž stať, že auto obstojí v crash-testoch, ale kvôli absencii niektorého z asistenčných systémov v základnej výbave, príde o jednu hviezdu.

Presne to je prípad nového Citroënu C3. Malý hatchback vyrábaný v Trnave vyhovel vo všetkých disciplínach, vrátane obávaného bočného nárazu do stĺpa. Mäkké predné i zadné sedadlá majú výborne navrhnuté opierky hlavy. Keď do Cé-trojky zozadu narazí iné auto, opierky ochránia krčnú chrbticu každého člena posádky. Malý Citroën sa mohol zaradiť medzi najbezpečnejšie autá vo vo svojej triede. Lenže vo výbave chýba systém automatického núdzového brzdenia, a tak komisári museli jednu hviezdičku škrtnúť. Citroën C3 napokon získal štyri hviezdy.

Audi Q5 má bezpečnostnú výbavu bohatú. Stredne veľké SUV podľa očakávania dostalo plný počet päť hviezd. Hoci, jedna výhrada by sa našla: Pri bočnom náraze do stĺpa auto poskytuje pasažierovi na prednom sedadle marginálnu ochranu hrudníka. Známka "marginálny" v slovníku Euro NCAP znamená to isté, čo v škole "dobrý".

Nový Land Rover Discovery je ďalším členom klubu päťhviezdičkových áut. Pri čelnom náraze do deformovateľnej prekážky sa prejavilo malé zaváhanie v podobe nedostatočne nafúknutého airbagu šoféra. Napriek tomu bola ochrana hlavy a hrudníka vyhodnotená ako adekvátna, teda na dvojku. Avšak prístroje zaznamenali výraznejšie stlačenie hrudníka pasažiera sediaceho vzadu. Ten istý cestujúci je vystavený vyššiemu riziku poranenia krčnej chrbtice, ak do Discovery zozadu narazí iné auto. Ochrana krčnej chrbtice bola vyhodnotená ako marginálna (na trojku).

S veľmi pozitívnym vysvedčením vyviazla z bariérových skúšok Euro NCAP Toyota C-HR. Komisári konštatovali bezproblémovú ochranu všetkých členov posádky pri rôznych typoch nárazov. Najhoršia známka, akú udelili, bola "adekvátny", čiže dvojka. Keďže systém autonómneho brzdenia vo výbave nechýba, crossover získal všetkých päť hviezdičiek.

Najhoršie v aktuálnom kole crash-testov boli dve najmenšie autá. Komisári si opäť posvietili na Fiat 500 a vzhľadom na jeho konštrukčný vek sa nedali čakať zázraky. Päťstovka obstála v čelnom náraze s čiastočným prekrytím. Pri plnom prekrytí už hlava šoféra prekonala kritickú hranicu pre spomalenie. Airbag ju dostatočne nezachytil a človek by utrpel vážne zranenia. Ešte o čosi horšie dopadol v rovnakej disciplíne cestujúci sediaci vzadu. Ako nedostatočná sa ukázala nielen ochrana hlavy, ale aj hrudníka. Komisári preto Fiatu škrtli všetky body.

Mestské miniauto veľmi dobre chráni posádku pri oboch typoch bočného nárazu - do deformovateľnej prekážky i do stĺpa. Veľmi dobrá je aj ochrana krčnej chrbtice, ale len cestujúcich sediacich vpredu. Vzadu sa ukázala ako marginálna. 

Autonómny brzdový systém vo výbave chýba, a tak si Fiat 500 odviezol trojhviezdičkové hodnotenie.

Rovnaký výsledok dosiahol Ford Ka+. U nás nepredávané miniauto vyvinul Ford pôvodne pre juhoamerický trh a Indiu. Až neskôr padlo rozhodnutie, predávať ho aj na starom kontinente. Konštrukcia Ka+ bola upravená, ale komisári z organizácie EuroNCAP v nej aj tak našli medzery. Ako problémový sa ukázal najmä čelný náraz. Zatiaľ čo šofér obstál relatívne dobre, hrudník spolujazdca je pri plnom prekrytí chránený slabo.  

ochrana dospelých detí chodcov bez. systémy hviezdičky
Audi Q5 93% 86% 73% 58% 5
Citroën C3 88% 83% 59% 58% 4
Fiat 500 66% 49% 53% 27% 3
Ford Ka+ 73% 61% 57% 29% 3
Land Rover Discovery 90% 80% 75% 73% 5
Toyota C-HR 95% 77% 76% 78% 5