Continental couple 05 2020 1140x190
Thumb 1n Thumb 4n Thumb 3n Thumb 2n Thumb 5n Thumb 6n Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb 7n Thumb 8n Thumb 9n Thumb 10n Thumb 11n

Nissan vymenil celú ponuku motorov pre Qashqai

Pohon 4x4 môže mať iba najsilnejší naftový variant.

Nissan Qashqai je ďalším z radu áut, na ktorých sa výrazne podpísal nástup novým emisných noriem. Takpovediac do dôchodku mieri celá doterajšia ponuka motorov - benzínové 1,2 DIG-T, 1,6 DIG-T i naftové 1,5 dCi a 1,6 dCi.

Namiesto dvoch rôznych benzínových agregátov, bude po novom k dispozícii iba jeden. Prepĺňaný štvorvalec 1,3 DIG-T vyvinula aliancia Renault-Nissan-Mitsubishi v spolupráci s koncernom Daimler. 

Pýchou konštruktérov je najmä kremíkový povlak stien valcov nového motora. Nissan začal túto technológiu používať v superšportovom Nissane GT-R a aktuálne sa udomácnila aj v ľudovejšej jedna-trojke. Novinka má okrem iného prepracované turbodúchadlo a systém priameho vstrekovania benzínu pracujúci s tlakom 250 bar.

Do Qashqaia sa montujú dve výkonové verzie. Slabšia dosahuje 103 kW (140 k), silnejšia 117 kW (160 k). Obe sú štandardne spriahnuté so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, onedlho však ponuku rozšíri aj sedemstupňové dvojspojkové ústrojenstvo.

Obľúbený turbodiesel 1,5 dCi, nesúci kódové označenie K9K, prešiel modernizáciou. Hlavnou novinkou je použitie SCR katalyzátora, ktorý pomocou syntetickej močoviny AdBlue účinne redukuje množstvo oxidu dusíka vypúšťaného do ovzdušia. 

Výfukové plyny motora ochladzuje nový výmenník tepla vzduch-voda. Okrem toho stúpol tlak, ktorým sa nafta vstrekuje do valcov, a to na 2000 barov. Konštruktéri zároveň upravili prevodové pomery v prevodovkách dodávaných k vylepšenému motoru.

Turbodiesel dosahuje výkon 85 kW (115 k) a štandardne spolupracuje so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, ktorú časom doplní príplatková sedemstupňová dvojspojková prevodovka.

Nissan Qashqai sa časom dočká ešte vrcholného naftového štvorvalca 1,7 dCi (110 kW/150 k), kombinovaného so šesťstupňovým manuálom alebo bezstupňovou prevodovkou Xtronic. Vznetová jedna-sedmička bude ako jediná dostupná aj s pohonom všetkých štyroch kolies.

Ostatné vizuálne a výbavové zmeny dostal Qashqai ešte vlani. Dizajnéri sa zamerali hlavne na prednú časť. Predchádzajúce uhladené oblé línie nahradili podstatne zložitejšie tvary. Maska chladiča je štylizovaná do tvaru písmena V, plne diódové svetlomety dostali krajšiu grafiku a nárazník agresívnejšie tvarované nasávacie otvory.

Do vzorkovníka pribudli ďalšie dva laky karosérie. Modrý "Vivid" môžete vidieť na fotografiách. Zliatinové disky s priemerom 17 až 19 palcov dostali kompletne nový dizajn. Vo vnútri púta pozornosť hlavne trojramenný volant - krajší ako predošlý. 

Hlavnou technologickou novinkou je funkcia ProPilot. Auto vďaka nej dokáže jazdiť po diaľnici takmer bez zásahu šoféra. Systém udržiava vzdialenosť pred vozidlom vpredu, brzdí ak treba, pridáva plyn a stráži si svoj jazdný pruh. Jediné, čo zatiaľ nevie, je predbiehať, respektíve meniť jazdný pruh.

Armádu asistenčných systémov doplnilo varovanie pred blížiacim sa vozidlom pri cúvaní z parkovacieho miesta. Konštruktéri zároveň vylepšili funkciu autonómneho núdzového brzdenia o rozpoznávanie chodcov.

Štatistika ukázala, že veľa Qashqaiov sa predáva v najvyššej výbave. Nissan preto doplnil nový vrchol ponuky, nesúci označenie Tekna+. Charakterizuje ho hlavne čalúnenie mäkkou kožou s efektným 3D prešívaním.