Continental 09 2020 1140x190
Thumb nissan autonomous prototype Thumb nissan tests fully autonomous prototype technology on streets of tokyo2 Thumb nissan autonomous prototype1 Thumb nissan tests fully autonomous prototype technology on streets of tokyo3 Thumb nissan tests fully autonomous prototype technology on streets of tokyo4

Nissan skúša v Tokiu plne autonómne auto

Nissan predviedol na verejných komunikáciách v japonskom hlavnom meste prototyp svojej najpokročilejšej technológie autonómnej jazdy, ktorú plánuje v reálnych podmienkach začať využívať v roku 2020.

Nissan testuje technológiu ProPILOT ďalšej generácie v upravenom športovom sedane Infiniti Q50. Táto technológia umožňuje autonómnu prevádzku vozidla na mestských komunikáciách a diaľniciach, ktorá začne po tom, ako si vodič v navigačnom systéme vyberie cieľ svojej cesty a trvá až do príjazdu.

Umelá inteligencia prototypu využíva vstupy z 12 sonarov, 12 kamier, 9 radarov s milimetrovými vlnami, 6 laserových skenerov a mapy s vysokým rozlíšením, aby v reálnom čase analyzovala komplexné scenáre a plynulo manévrovala v náročných podmienkach mesta. Napríklad pri prechádzaní rušných križovatiek. Tieto inovácie hardvéru spolu s vylepšením softvéru tiež zaisťujú plynulé prejazdy okolo prekážok na ceste. Výsledkom je pocit z jazdy ako s človekom, ktorá cestujúcim prináša pokoj.

„Vynaliezavosť je stredobodom všetkého, čo vo firme Nissan robíme,“ povedal Takao Asami, senior viceprezident pre výskum a pokročilé inžinierstvo. „Náš prototyp ProPILOT ďalšej generácie je ukážkou technológie, ktorá bude dostupná na využitie v reálnom svete od roku 2020. Táto premiéra je ďalším príkladom úspešnej práce, ktorá smeruje k vytvoreniu budúcnosti s autonómnou jazdou pre všetkých.“

Predvedenie nasleduje po nedávnom uvedení na trh nového elektromobilu Nissan Leaf, ktorý je vybavený technológiou ProPILOT umožňujúcou autonómnu jazdu v jednom jazdnom pruhu na diaľniciach. Rozširujúca sa paleta modelov Nissan s technológiou ProPILOT obsahuje aj model Serena a v roku 2018 do nej pribudne aj Qashqai.