Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb fullsizerender Thumb img 7312 Thumb img 7332 Thumb img 7341 Thumb fullsizerender 1 Thumb fullsizerender 2

Nissan Qashqai 1.6 dCi 4x4: Posádku hýčka aj chráni

Po kolegoch som sa za volant nášho Nissanu Qashqai dostal konečne aj ja. Absolvoval som s ním pánsku jazdu na víkendovú lyžovačku do Rakúska aj niekoľko stoviek kilometrov po meste a blízkom okolí.

Dlhodobý test Nissanu Qashqai ma motivoval trochu si viac všímať svoje okolie a zmapovať napríklad koľko sa týchto áut nachádza v mojom okolí. Len na mojej ulici sú napríklad tri, všetky biele. Dokonca jeden cez ulicu. Naši noví susedia ho využívajú ako druhé auto v rodine a keď som sa opýtal, prečo si vybrali práve Qashqai, jedným z hlavných dôvodov bola bezpečnosť. Podľa výsledkov Euro NCAP je to najbezpečnejšie auto vo svojej triede a čo viac môžete urobiť pre svoju rodinu... No čisté tabuľkové údaje občas nestačia. Dôležitý je aj osobný dojem.

Strešné nosiče nie sú nastaviteľné, ale dva pevné kusy, ktoré sa uchytávajú o karosériu. Na strechu sadli perfektne. Všetko bezchybne  lícovalo. Počas jazdy nerušil žiaden šum ani iný pazvuk, okrem obtekania boxu vzduchom.

A robustné, hrubé bočné dvere naozaj pôsobia odolne. Taktiež predné aj zadné čelo. Niekedy mi kabína, životný priestor pre pasažierov pripadá ako žltko v natvrdo uvarenom vajíčku, okolo ktorého je veľa pružného bielka – v tomto prípade bezpečnostnej, náraz pohlcujúcej hmoty. Už po prvom presadnutí z modelu Hyundai Grand Santa Fe som si pripadal ako v robustnejšom, mohutnejšom aute, hoci Qashqai je o jednu až dve triedy menší.

Tento dojem vytvára práve kabína, bezpečnostná bunka, z ktorej máte ohromný výhľad okolo seba, okrem iného aj tie krásne svalnaté boky karosérie Qashqaia, ktoré navodzujú dojem ako by ste jazdili buldozérom. Tým ale nechcem povedať, že Qashqai je vo vnútri malý. Štyria dospelí chlapi sme v ňom absolvovali 500 km do Rakúska a ďalších 500 km späť a nik sa na pohodlie a komfort cestovania nesťažoval. Skôr naopak, keď som sedel vzadu, bol som milo prekvapený koľko tam je životného priestoru. Pritom z posádky som bol najmenší. Vadil mi len pocitový chlad, ktorý spomínal aj Filip.

Bolo to tesné, ale štyria dospelí chlapi sme sa predsa pobalili. V interiéri nás už potom neobťažoval žiaden kus batožiny.

Absencia výduchov kúrenia pre zadných pasažierov v podlahe pod prednými sedadlami je dosť zásadná chyba konštruktérov. Zrejme vychádzali z prieskumov, podľa ktorých veľká väčšina zákazníkov kupuje Qashqai s predným pohonom a teda počítali, že auto používajú hlavne v meste. No a pri presunoch po meste si nestihnete uvedomiť, či vám vzadu chýba výduch kúrenia alebo nie. Prejaví sa to až pri dlhšej ceste. Inak si neviem vysvetliť, prečo X-Trail aj Pulsar, ktorí sú postavení na rovnakom technickom základe ich majú a Qashqai nie.

Pri každodenných presunoch si najviac užívam komfort veľkých sedadiel, ale aj komfort pruženia. Podvozok veľmi pekne vyhladzuje nerovnosti v rozbitých uliciach Bratislavy aj s veľkými kolesami. Hoci Qashqai pôsobí spoza volantu mohutne, v skutočnosti sa dobre a najmä ľahko ovláda, k čomu prispieva tiež jeho bezpečnostný štít s parkovacími senzormi a kamerami okolo celého auta. Baví ma aj motor, hlavne jeho pružnosť, hoci treba si strážiť, aby jeho otáčky neklesli pod 1750 1/min. nerobí mu to dobre.

A ako spotrebiteľa paliva ma samozrejme baví aj jeho spotreba. Je natoľko úsporný, až strácam prehľad koľko mám ešte paliva v nádrži a kedy treba natankovať. Keďže auto si striedajú viacerí. V meste vieme jazdiť do 6,5 l nafty na 100 km. Po ceste do Rakúska na lyže si aj s boxom na streche z nádrže odpil 7,4 l/100 km.

Technické parametre
motor 1,6 dCi
zdvihový objem [cm3] 1598
výkon [kW/k] 96/130
pri otáčkach [1/min] 4000
krútiaci moment [Nm] 320
pri otáčkach [1/min] 1750
maximálna rýchlosť [km/h] 190
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 10,5
nameraná spotreba [l/100 km] 6,5-7,4
objem batož. priestoru [l] 401
cena modelu od [€] 22.540
registračný poplatok [€] 267