Continental 09 2020 1140x190
Thumb qashqai blue 007 Thumb qashqai blue 105 Thumb qashqai blue 102 Thumb qashqai blue 011 Thumb qashqai blue 113 Thumb qashqai blue 120

Nissan Qashqai 1.6 dCi 4x4: Nový Qashqai je krajší, moderne vybavený a lepšie jazdí

Kompaktný crossover je stále lídrom vo svojom segmente a najdôležitejším modelom značky. Preto mu Nissan v rámci modernizácie venoval nemalú pozornosť a vdýchol trochu športovosti. Aby ho odlíšil od väčšieho brata X-Trail a posilnil jeho sebavedomie voči konkurencii.

Dizajnéri najviac zapracovali na prednej časti. Nový tvar prednej kapoty a užšie svetlá, v kombinácii s členitejšie tvarovaným nárazníkom ju opticky tlačia k zemi, čo autu dodáva dynamickejší výraz. Plne LED predné reflektory vraj vedia nasvietiť aj zákrutu. To si ale budeme vedieť overiť až v rámci domáceho testu, keďže počas prvých jázd sme nemali auto k dispozícii až do večera. Nový tvar dostali aj predné hmlovky, ktoré sú ale teraz viac na rane pri odstreľovaní kamienkov spod auta vpredu a parkovaní ponad vyššie obrubníky.

Model Qashqai si väčšina majiteľov kupuje v najvyššej výbave. Preto Nissan pridáva ešte luxusnejšiu Tekna+, ktorej súčasťou sú aj tieto   veľmi príjemné, priam GT-čkové predné sedačky čalúnené kožou Nappa. Nová audiosústava Bose ulahodí aj fajnšmekrom.

No a podstatnou novinkou je aj radar so zaliatym znakom v maske chladiča, ktorý zohráva dôležitú úlohu v prípade nových asistenčných a bezpečnostných systémov. Ako sme sa presvedčili už v prípade Micry, napr. núdzové brzdenie s detekciou chodcov fungujú výborne. Budúci rok pribudne do ponuky aj systém autonómnej jazdy ProPilot, ktorý bude mať premiéru v novom Nissane Leaf. Ide o asistenta pre jazdu po diaľnici a v dopravnej zápche, ktorý sám riadi udržiavanie auta v jazdnom pruhu, akceleráciu aj brzdenie.

Asi najviac výrobca v rámci modernizácie zapracoval na jazdných vlastnostiach. Nový pocit z ovládania modelu Qashqai začína už posedom za volantom a uchopením nového, 3-ramenného športového volantu s prekalibrovaným posilňovačom riadenia, ktorý je tuhší a vďaka nemu má riadenie lepšiu odozvu a vodič pocit precíznejšieho ovládania vozidla. K tomu prispieva aj aktívny tlmič na riadení, eliminujúci prenos vibrácii do riadenia. Konštruktéri ďalej upravili aj niektoré mechanické a gumené časti podvozka. Qashqai dostal mäkšie pružiny a upravené boli aj tlmiče a silentbloky, vďaka čomu Qashqai teraz ešte kultivovanejšie a tichšie filtruje hrubé priečne nerovnosti, ale s prispením tuhšieho predného stabilizátora sa súčasne nechá krajšie, čistejšie viesť cez zákruty. Vďaka upravenému riadeniu a podvozku dostala jazda s Qashqiom športovejší nádych.

V interiéri cítiť snahu o dojem vyššej hodnoty a kvality. Použitím nových materiálov a potlačením hluku od kolies a motora. Trojramenný volant s prekalibrovaným riadením pomáha lepšiemupocitu z ovládania vozidla.

A ešte jedna dôležitá zmena ma zaujala v porovnaní s Qashqaiom, ktorý sme mali na dlhodobý test. Citeľne lepšie odhlučnenie kabíny, pričom výrazne bol potlačený hluk najmä od podvozka. Konštruktéri pridali izolačné materiály do motorového priestoru, do dverí a zadné dvere majú teraz hrubšie sklá. O zníženie aerodynamického hluku sa starajú krídelka pod predným nárazníkom eliminujúce turbulencie. V interiéri okrem volantu chválim nové, hodnotnejšie materiály, mohutnejšie madlá na dverách, skvelú audiosústavu Bose, ktorá ulahodí aj fajnšmrkrom, nové tlačidlo automatickej ručnej brzdy doplnené o funkciu Auto Hold a fantastické predné sedačky čalúnené jemnou kožou Nappa, ktoré sú súčasťou novej najvyššej výbavy Tekna +. Pod prednou kapotou sa nič nezmenilo. V ponuke sú naďalej dva benzínové motory 1.2 DIG-T (85 kW/116 k), 1.6 DIG- -T (120 kW/163 k) a dva naftové agregáty 1.5 dCi (81 kW/110 k) a 1.6 dCi (96 kW/130 k). Predaj novinky už odštartoval.

Technické parametre
motor 1.6 dCI 4x4
zdvihový objem [cm3] 1598
výkon [kW/k] 96/130
pri otáčkach [1/min] 4000
krútiaci moment [Nm] 320
pri otáčkach [1/min] 1750
prevodovka 6MT
palivová spotreba [l/100 km] 4,9
pohotovostná hmotnosť [kg] 1518,0
zrýchlenie 0-100 km/h [s] 10,5
maximálna rýchlosť [km/h] 190
emisie CO2 [g/km] 401