Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb nissan juke hybrid blue engine 1 .jpg Thumb nissan juke hybrid blue detail 002.jpg Thumb nissan juke hybrid blue detail 06.jpg Thumb nissan juke hybrid blue detail 001.jpg Thumb nissan juke hybrid blue detail 04.jpg Thumb nissan juke hybrid blue static 2.jpg Thumb nissan juke hybrid blue static 001.jpg Thumb nissan juke hybrid blue static 003.jpg Thumb nissan juke hybrid blue static 005 Thumb nissan juke hybrid blue static 004.jpg Thumb nissan juke hybrid blue static 005.jpg Thumb nissan juke hybrid blue detail 05.jpg Thumb nissan juke hybrid engine  powertrain 2.jpg

Nissan Juke Hybrid podrobne: Nový pohon priniesol aj dizajnové zmeny

Nové hybridné hnacie ústrojenstvo naplno využíva aliančné technológie. To znamená, že okrem Nissanu Juke ho nájdete aj v modeloch značky Renault - napr. Clio alebo Arkana. Ide o plne hybridný, samodobíjateľný pohon so základom v atmosférickom benzínovom motore 1.6 SCe. Spaľovacie srdce vyvinul pôvodne Nissan. Príchod na náš trh očakávame v priebehu jesene.

Benzínový štvorvalec s nepriamym vstrekovaním paliva produkuje výkon 69 kW (94 k) a krútiaci moment 148 Nm. V elektrickej časti hybridného pohonu mu pomáha hlavný, trakčný elektromotor s výkonom 36 kW (49 k) a krútiacim momentom 205 Nm a taktiež  15 kW vysokonapäťový štartérgenerátor, menič a 1,2 kWh vodou chladená batéria. Silu výlučne na predné kolesá posiela inovatívna multimódová prevodovka.

Výsledkom je hnacie ústrojenstvo poskytujúce o 25 % vyšší výkon ako súčasná možnosť benzínového motora v Nissane Juke so znížením spotreby paliva až o 40 % v mestskom cykle a až o 20 % v kombinovanom cykle. Pokročilá multi-módová prevodovka s nízkym trením poskytuje podľa značky optimálne využitie hnacej sily, či už elektrického motora, benzínového motora alebo oboch. Vyvinul ju Renault a použil technológie, známe z kráľovskej motoršportovej disciplíny F1.

Na zníženie trenia táto prevodovka používa zubové spojky namiesto bežných synchronizačných prevodov na radenie 4 prevodových stupňov spaľovacieho motora a 2 prevodové stupne elektromotora. Okrem toho na zníženie trenia táto prevodovka nepoužíva spojku. Všetky štarty vozidla sú 100% elektrické a 2 elektro motory sa používajú v kombinácii na synchronizáciu prevodových stupňov. 

Prevodovka je riadená pokročilým algoritmom, ktorý riadi body radenia, regeneráciu batérie, ako aj pokročilú sériovo-paralelnú architektúru. Hnacie ústrojenstvo môže hladko a bez akéhokoľvek zásahu vodiča (ide o automatickú prevodovku) prechádzať rôznymi možnými typmi usporiadania hybridného pohonu (sériová, paralelná, sériovo paralelná) podľa zrýchlenia a požiadaviek na výkon. Počas testovania inžinieri Nissanu dosiahli až 80 percent mestskej jazdy v čistom EV režime s krátkymi hybridnými fázami na
dobitie batérie pred návratom do režimu EV. Juke Hybrid nielenže štartuje na 100 % v elektrickom režime, ale dokáže v ňom dosiahnuť rýchlosť až 55 km/h, čo stačí na majoritu jazdných situácií v meste.

Systém automaticky maximalizuje využitie EV módu, ale Juke Hybrid dostane aj samostatné ovládacie tlačidlo režimu EV, ktorý možno použiť ako funkciu, keď vodič nechce aby bežal motor, napríklad v obytnej oblasti, okolo zastavaných oblastí, ako sú školy, parkoviská alebo
v dopravných zápchach. Kým to stav nabitia batérie dovolí, prinúti Juke Hybrid fungovať ako výlučne elektrické vozidlo.

Pri spomaľovaní bude elektromotor fungovať ako generátor a zachytávať kinetickú energiu a premieňať ju na elektrinu, ktorá sa uloží do hybridnej pohonnej batérie. Pokročilá funkcia Regenerative Cooperative Brake spája regeneračné brzdenie a tradičné brzdenie trením, aby sa dosiahol prirodzený pocit z pedálu a efektívna rekuperácia energie. Juke Hybrid prichádza aj s voličom jazdných režimov, ktorý umožňuje vodičovi vybrať si režim Eco/Normal/Sport. Režim jazdy mení nielen silu riadenia, činnosť klimatizácie a odozvu plynového pedála, ale v prípade nového hybridného hnacieho ústrojenstva mení aj správanie pri regeneratívnom brzdení a stav nabitia batérie. Napríklad v režime Sport je regenerácia pri brzdení nastavená na vysokú úroveň, aby sa maximalizoval elektrický výkon pre efektívnu akceleráciu.

Prečítajte si tiež:

Nissan Leaf prešiel faceliftom. Ohlasuje veľkú ofenzívu značky

Rovnako ako Leaf, aj Juke Hybrid bude vybavený systémom Nissan e-Pedal, ktorý po aktivácii umožňuje ovládať vozidlo pomocou plynového pedálu. Keď sa noha zdvihne z akcelerátora, použije sa mierne brzdenie (do 0,15 g) a vozidlo spomalí na rýchlosť ~ 5 km/h. Na spomalenie môže byť niekedy potrebné dodatočné brzdenie nohou a je potrebné na dosiahnutie úplného zastavenia (pre pohodlie je možné zvoliť funkciu automatického podržania vozidla: Auto hold). 

Športový dizajn crossoveru kupé Juke zostáva aj v novej hybridnej verzii. Na predných dverách a dverách batožinového priestoru pribudlo označenie „Hybrid“. Predná maska chladiča je teraz vybavená novým logom značky Nissan a tiež obsahuje pásik z čierneho lesklého materiálu v mieste, kde sa stretáva s kapotou, čím je v súlade s ostatnými elektrifikovanými modelmi Nissan, ktoré majú rovnaký dizajnový motív. Dizajn samotnej mriežky je teraz sieťovaný a má menšiu plochu otvoru na optimalizáciu aero účinnosti, čo je možné vďaka nižším požiadavkám na chladenie verzie Hybrid. Úpravy prešli aj na karosérii pod nárazníkom, aby sa zlepšilo prúdenie vzduchu, a jedinečne pre hybrid bol pridaný uzáver mriežky chladiča, ktorý umožňuje automatické nastavenie prúdenia vzduchu podľa potrieb chladenia, čím sa čo najviac znižuje aerodynamický odpor.

Zadný spojler, ktorý je namontovaný nad zadným oknom, bol re-profilovaný pre čistejšie prúdenie vzduchu za autom. A pred prednými kolesami boli pretvarované a premiestnené spojlery, aby čistili prúdenie vzduchu, zatiaľ čo zadná náprava získala kryt, ktorý vyhladzuje prúdenie vzduchu pod autom.  Nové dvojfarebné 17-palcové zliatinové disky budú predstavené súčasne s hybridným modelom Juke (dostupné budú aj pre spaľovaciu verziu), ako aj dvojfarebné 19-palcové disky odvodené od Nissanu Ariya pre vizuálny efekt a efektivitu.

Vo vnútri kabíny ukazuje pravý z dvoch číselníkov rýchlosť a ľavý ukazovateľ výkonu, pričom ručička sa pohybuje medzi „nabíjaním“, keď prebieha regenerácia energie, cez „eko“, keď je pohon elektrický a „výkon“, keď sa skombinuje spaľovací motor a elektromotor. V spodnej časti ľavého ciferníka sa nachádza ukazovateľ stavu nabitia batérie. Vizuálne znázornenie toku energie sa môže zobraziť na 7-palcovej obrazovke kombimetra medzi dvoma ciferníkmi, ktorá zobrazuje všetky rôzne toky energie.  

Tlačidlo pre e-Pedal je umiestnené na stredovej konzole za tlačidlom elektrickej parkovacej brzdy, zatiaľ čo tlačidlo na aktiváciu režimu 100 percent EV je medzi dvoma centrálnymi vetracími otvormi. Keď je aktivovaný e-Pedal a režim EV, v spodnej časti obrazovky kombimetra sa zobrazia vizuálne pripomienky.

Batožinový priestor má objem 354 litrov, čo je mierne zníženie o 68 litrov v porovnaní s benzínovou verziou v dôsledku balenia 1,2 kWh akumulátora. So sklopenými zadnými sedadlami zostáva priestor kufra najlepší v triede s 1237 litrami, zatiaľ čo priestor pre kolená vzadu zostáva nezmenený na 553 mm.