Vw polo 08 2020 1140x86
Thumb 3n Thumb 2n Thumb 1n Thumb 3n Thumb 4n Thumb 5n Hyundai 08 2020 i30 online 1024x597px Thumb 6n Thumb 7n Thumb 8n Thumb 9n Thumb 10n Thumb 11n

Nissan GT-R dostal taliansky dizajn a vyzerá výborne

Japonská automobilka sa spojila so štylistickou kanceláriou Italdesign, aby spoločne oslávili dve výročia.

Nie nadarmo sa hovorí, že spojením talianskeho dizajnu, japonskej techniky a povedzme nemeckého zmyslu pre detail by vznikol ideálny automobil. Japonci a Taliani sa o to pokúsili a výsledkom je Nissan GT-R50 by Italdesign.

Štúdia vznikla pri príležitosti 50. výročia kultového športového auta Nissan GT-R. Úplne prvý predstavili v októbri roku 1968, na autosalóne v Tokiu. Celých päť generácií mal rýchly Nissan v názve aj výraz Skyline, no s príchodom šiestej oň prišiel. A ešte krátke porovnanie: prvý Nissan Skyline GT-R vážil iba 1100 kilogramov a poháňal do atmosférický dvojliter DOHC s výkonom 118 kW (160 k). Aktuálny Nissan GT-R váži o dobrých 600 kg viac, pričom vpred ho ženie dvomi turbami dopovaný šesťvalec 3,8 l s výkonom až 441 kW (600 k).

Štúdia Nissan GT-R50 by Italdesign zároveň oslavuje polstoročie pôsobenia dnes už legendárneho talianskeho dizajnérskeho centra. Založil ho nemenej legendárny Giorgetto Giugiaro, autor celej plejády zaujímavých modelov - od Alfa Romeo Giulia Sprint, cez prvý FIAT Panda, Bugatti EB 218, VW Golf I, až po prototyp Škoda 720, ktorý nanešťastie neprenikol do sériovej výroby.

Koncept Nissan GT-R50 by Italdesign nepotrebuje dlhý komentár. Taliani zachovali základné črty sériového GT-R, pridali niekoľko futuristických detailov a zároveň doň pretlačili odkaz na posledný Skyline GT-R v podobe výrazne rozšírených zadných blatníkov. Netradičné sú zlaté detaily, obrovská plastická maska chladiča alebo minimalistická svetelná technika. Zliatinové disky majú priemer 21 palcov. Kabína sa nesie v pretekárskom duchu. Atmosféru dotvára čalúnenie alcantarou a drobnosti zhotovené z uhlíkových vlákien.

Prototyp je plne funkčný, pričom v jeho útrobách sa skrýva technika vychádzajúca zo sériového Nissanu GT-R Nismo. Japonci však pridali niekoľko dielov z okruhového špeciálu - napríklad vačky, turbodúchadlá alebo vstrekovače. 3,8-litrový šesťvalec vďaka tomu produkuje výkon 522 kW (710 k) a najvyšší krútiaci moment 700 Nm. Mamutia sila motora si vyžiadala zosilnenie šesťstupňovej dvojspojkovej prevodovky, diferenciálov i hnacích hriadeľov.

Na podvozku nájdeme tlmiče Bilstein, šesťpiestikové predné a štvorpiestikové zadné brzdy. O čo najlepšiu priľnavosť sa okrem pohonu 4x4 starajú aj pneumatiky Michelin Pilot Super Sport.