Continental couple 05 2020 1140x190
Thumb 4n Thumb 1n Thumb 3n Thumb 2n Thumb 7n Thumb 5n Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb 6n Thumb 8n Thumb 9n Thumb 10n Thumb 11n

Nissan GT-R dostal taliansky dizajn a mastnú cenu 990.000 eur

Japonská automobilka sa spojila so štylistickou kanceláriou Italdesign, aby spoločne oslávili dve výročia.

Nissan GT-R50 by Italdesign vznikol pri príležitosti 50. výročia kultového športového auta Nissan GT-R. Úplne prvý predstavili v októbri roku 1968, na autosalóne v Tokiu. Celých päť generácií mal rýchly Nissan v názve aj výraz Skyline, no s príchodom šiestej oň prišiel.

A ešte krátke porovnanie: prvý Nissan Skyline GT-R vážil iba 1100 kilogramov a poháňal do atmosférický dvojliter DOHC s výkonom 118 kW (160 k). Aktuálny Nissan GT-R váži o dobrých 600 kg viac, pričom vpred ho ženie dvomi turbami dopovaný šesťvalec 3,8 l s výkonom až 441 kW (600 k).

Nissan GT-R50 by Italdesign zároveň oslavuje polstoročie pôsobenia talianskeho dizajnérskeho centra. Založil ho legendárny Giorgetto Giugiaro, autor celej plejády zaujímavých modelov - od Alfa Romeo Giulia Sprint, cez prvý FIAT Panda, Bugatti EB 218, VW Golf I, až po prototyp Škoda 720, ktorý nanešťastie neprenikol do sériovej výroby.

Premiéra Nissanu GT-R50 by Italdesign na slávnom Festivale rýchlosti v Goodwoode prekonala všetky očakávania. Auto na seba strhlo pozornosť návštevníkov, médií i zberateľov automobilových kuriozít. Japonci sa napokon s Talianmi dohodli, že jediným prototypom ich spolupráca neskončí. Spoločnými silami plánujú postaviť 50 exemplárov. Cena jedného predstavuje 990 000 eur bez dane.

Samotný automobil nepotrebuje dlhý komentár. Italdesign zachoval základné črty sériového GT-R, pridal niekoľko futuristických detailov a zároveň doň pretlačili odkaz na posledný Skyline GT-R v podobe výrazne rozšírených zadných blatníkov. Netradičné sú zlaté detaily, obrovská plastická maska chladiča alebo minimalistická svetelná technika. Nové karosárske diely tvarovali ručne, koncové svetlá vyrobili prostredníctvom 3D tlače. Zliatinové disky majú priemer 21 palcov. Kabína sa nesie v pretekárskom duchu. Atmosféru dotvára čalúnenie alcantarou a palubná doska zhotovená z uhlíkových vlákien.

V útrobách sa skrýva technika, vychádzajúca zo sériového Nissanu GT-R Nismo. Japonci však pridali niekoľko dielov z okruhového špeciálu kategórie GT3 - napríklad vačky, turbodúchadlá alebo vstrekovače. 3,8-litrový šesťvalec vďaka tomu produkuje výkon 522 kW (710 k) a najvyšší krútiaci moment 700 Nm. Mamutia sila motora si vyžiadala zosilnenie šesťstupňovej dvojspojkovej prevodovky, diferenciálov i hnacích hriadeľov.

Na podvozku nájdeme tlmiče Bilstein, šesťpiestikové predné a štvorpiestikové zadné brzdy. O čo najlepšiu priľnavosť sa okrem pohonu 4x4 starajú aj pneumatiky Michelin Pilot Super Sport.