Continental 05 2020 1140x190
Thumb honda skonci s naftovymi motormi autozurnal.com 2 Thumb honda skonci s naftovymi motormi autozurnal.com 1 Thumb honda e

Naftové motory Honda definitívne skončia

Honda oznámila, že v roku 2021 v Európe definitívne skončí s naftovými motormi. Stratégiou značky je ponúkať elektrifikované a elektrické modely. Stopku tak dostane aj podarený turbodiesel 1,6 i-DTEC, ktorý dokázal jazdiť za mimoriadne skromnú porciu paliva.

Prečítajte si tiež: 
Nové dieselové motory sú emisne čisté aj v reálnej premávke

naftove motory Honda
Jej naftové motory patrili medzi to najlepšie, čo trh v konkrétnych objemových kategóriách ponúkal... No doba sa mení, politický a ekologický tlak stúpa, automobilky chtiac-nechtiac musia prejsť na papierovo "emisne čistejšie" pohony, a to kvôli flotilovým emisiám. Logickým ukončením predaja dieselov v Európe Honda nasleduje klesajúci trend predaja áut s týmto typom motora.

Investície do masívnej elektrifikácie 

Podiel naftových vozidiel na celkovom predaji nových áut v Európskej únii v minulom roku predstavoval len 36 percent v porovnaní s 52 percentami v roku 2015. Spoločnosť Boston Consulting Group predpokladá, že do roku 2025 tento podiel klesne na 21 percent.

Navyše, Honda už skôr oznámila strategický plán investovania do masívnej elektrifikácie, ktorý taktiež počíta s uzatvorením britskej továrne v roku 2021. Stratou zamestnania je ohrozených 3500 ľudí. Do roku 2025 chce japonský gigant znížiť modelové variácie na tretinu toho, čo je v súčasnosti na trhu, a znížiť tak globálne výrobné náklady o 10 percent.

Chuť spraví Honda E

Značka chce mať do roku 2025 elektrifikované kompletné portfólio modelov, to sa bude skladať výhradne z benzínových hybridov a elektromobilov. Do roku 2030 plánujú portfólio modelov, z ktorého 2/3 budú elektromobily. Prvou lastovičkou je veľmi sympatický mestský elektromobil s retro príchuťou a modernými prvkami, Honda E. Má pohon zadných kolies, perfektné rozloženie hmotnosti, nízke ťažisko a slušný výkon. Prezreli sme si ju na autosalóne vo Frankfurte.