Continental 09 2020 1140x190
Thumb 22f Thumb 21f Thumb 23f Thumb 25f Thumb 24f Thumb 26f Hyundai 08 2020 i30 online 1024x597px Thumb 27f Thumb 28f Thumb fiat firefly engine 1 3 liter 2

Nádej pre FIAT? Vylepšená Panda a nové Punto vraj už o rok

Taliansky server Allaguida tvrdí, že rok 2018 bude rokom dôležitých noviniek nielen pre FIAT, ale aj pre Alfu Romeo.

Keby FIAT uskutočnil iba polovicu z toho, o čom pravidelne špekulujú médiá a čo naznačujú "zaručene pravé" produktové plány, konkurencia by musela byť na pozore.

Lenže realita je iná a dva piliere turínskej automobilky starnú. Punto na jeseň dovŕši dvanásty rok života a Panda je približne o polovicu mladšia. Ešte že má FIAT aspoň rodinu Tipo...

Kvapku oleja do ohňa aktuálne prilial taliansky motoristický server Allaguida. Získal zákulisné informácie, podľa ktorých FIAT na budúci rok prinesie nové verzie svojich najdôležitejších modelov.

Panda podstúpi omladzovaciu kúru zameranú na vylepšenie dizajnu a doplnenie výbavy o najnovší multimediálny systém UConnect. Pravda, špionážne fotografie z testovania prototypov kolujú po internete už nejaký ten mesiac. Pod kapotou vraj ešte nemáme čakať nové benzínové motory radu FireFly.

Nesmútime, pretože osvedčený atmosférický štvorvalec 1,2 8V Fire je v miniaute stále príjemne pružný a úsporný. Odvážlivci siahnu po pekne znejúcom prepĺňanom dvojvalci 0,9 TwinAir a kto by chcel v miniatúrnom aute diesel, tak k dispozícii zostane aj štvorvalec 1,3 Multijet.

Najväčším prekvapením má byť úplne nová - v poradí štvrtá - generácia Punta. Na prvý pohľad by bolo jednoduché, doviezť do Európy malý hatchback Argo (na fotografiách), ktorý FIAT nedávno predstavil v Južnej Amerike. Lenže treba myslieť aj na početné úpravy auta tak, aby splnilo bezpečnostné nároky obyvateľov starého kontinentu.

Preto Taliani údajne využijú technický základ Arga a postavia na ňom hatchback určený pre Európu. Tentoraz už aj s novými motormi FireFly. Sú atmosférické a majú dnes málo vídané iba dva ventily na každý valec. Výrobca sľubuje solídny krútiaci moment už v stredných otáčkach. Trojvalec má objem jeden liter, štvorvalec 1,3 litra.

Až dve úplne nové autá vraj v priebehu roka 2018 predstaví Alfa Romeo. Kedysi milánska, dnes skôr turínska automobilka staví na módne crossovery. Napokon, Stelvio sa predáva výborne.

Preto Taliani pridajú ešte dva crossovery, oba postavené na platforme Giorgio, akú využíva Giulia i Stelvio. Prvá novinka sa veľkosťou zaradí medzi Alfu Stelvio a Maserati Levante. Pôjde o auto určené predovšetkým pre Severnú Ameriku a Čínu. Druhá nová Alfa Romeo predstavená v roku 2018 poteší záujemcov o kompaktný crossover a dočasne nahradí aj Giuliettu.

Opäť má ísť o auto s platformou Giorgio. Znamenalo by to, že motor bude uložený pozdĺžne a roztáčať bude primárne zadné kolesá. Takú koncepciu v nižšej strednej triede používa iba BMW.

Sme zvedaví, či z tohto sci fi vzídu reálne nové autá. Istá je iba modernizovaná Panda, ktorú FIAT intenzívne testuje.

FIAT FireFly

Nová generácia atmosférických benzínových motorov FIAT debutovala v Južnej Amerike. Litrový trojvalec a 1,3-litrový štvorvalec (na obrázku) sa vyznačujú štvorcovou charakteristikou. To znamená, že vŕtanie vlacov a zdvih piestov je rovnaké.

Disponujú vysokým stupňom kompresie - až 13,2 a len dvomi ventilmi na každý valec. Časovanie ventilov je variabilné, pričom rozvody poháňa reťaz a samotné časovanie zabezpečuje hydraulický aktuátor. Elektrohydraulický systém MultiAir je pre také malé motory zrejme pridrahý.

Obe malé novinky napriek tomu dokážu "čarovať" s ventilmi, napríklad neskôr zatvárať nasávacie a pracovať v takzvanom Atkinsonovom cykle.

Doteraz zverejnené výkonové parametre sa týkajú juhoamerického trhu a európske špecifikácie sa od nich pravdepodobne budú líšiť. Pre zaujímavosť môžeme spomenúť, že trojvalec 1,0 FireFly dosahuje výkon 53 kW (72 k) a najvyšší krútiaci moment 102 Nm pri 3250 1/min. Štvorvalec 1,3 FireFly produkuje 75 kW (102 k) a 134 Nm pri 3500 1/min. Pri spaľovaní v Latinskej Amerike populárneho etanolu sú parametre ešte lepšie.