Vw limited 1140x190  1
Thumb tben7152 Thumb tben7156 Thumb tben7175 Thumb tben7168 Thumb tben7164 Thumb tben7179 Thumb tben7184 Thumb tben7191 Thumb tben7472

Na trh sa vracia pôvodné Mini, vyzerá nádherne

Prekáža vám čo sa z kultového miniauta stalo pod taktovkou BMW? Britská spoločnosť David Brown Automotive ponúka možnosť kúpiť si staré - nové Mini, ale nebude to lacné.

Prihlás sa na odber kanálu Autožurnál:

 

 

Na svete je ďalšia automobilová kuriozita. Mini, ktoré vyzerá ako pôvodné ľudové vozidlo zo šesťdesiatych rokov minulého storočia, ale v skutočnosti je to úplne nové auto.

Dielov zhodných s originálom je málo. Briti vylepšili prakticky všetko, na čo siahli. Vyrobili tuhší skelet, karosárske diely vylisovali ručne a podvozok kompletne preladili. Cieľom bolo, aby sa jazdné vlastnosti Mini Remastered - ako znie oficiálny názov novinky - čo najviac priblížili moderným autám.

Konštruktéri využili všetky najnovšie technológie, bežne používané v automobilovom priemysle, a pridali ručnú prácu. Stavba jedného Mini trvá 1400 hodín, pričom 400 hodín zaberie lakovanie.

Rozmery aj základné tvary zodpovedajú predlohe. Iná je akurát svetelná technika alebo hliníková maska chladiča. Zákazkové predné svetlomety vraj svietia výborne, aj keď majú len halogénovú techniku. Za príplatok však môžete mať techniku "full LED".

Najviac noviniek jednoznačne vidno v kabíne. Strmý sklon volantu síce evokuje staré Mini, palubná doska je však úplne nová. Obsahuje rýchlomer, otáčkomer, palivomer, teplomer chladiacej kvapaliny a malý displej. Uprostred sa objavili okrúhle výduchy ventilácie (pochádzajúce z Mercedesu) a najmä multimediálny systém s dotykovým displejom. Možnosť spárovania smartfónu s autom je samozrejmosťou.

Hoci posledné kusy prvého Mini už mali airbag šoféra, Mini Remastered sa ho zrieklo v prospech klasického volantu s dreveným vencom. Nové sedadlá sú pohodlnejšie a štandardne čalúnené kožou.

Veľa vylepšení pôvodnej konštrukcie nevidno. Napríklad účinnejšie kúrenie alebo lepšie odhlučnenie kabíny. Perličkou je štartovanie tlačidlom.

V súčasnosti je veľmi moderné, prerábať klasické autá na elektromobily. Spoločnosť David Brown Automotive "ekologickému" vábeniu našťastie nepodľahla. Pod kapotou nájdeme atmosférický benzínový štvorvalec série A s objemom 1275 cm3, aký kedysi poháňal špičkový Cooper S. Podobne ako zvyšok auta, aj motor bol postavený v podstate odznova. Jeho výkon dosahuje 61 kW (83 k) a spolupracuje s plne synchonizovanou päťstupňovou manuálnou prevodovkou.

Alternatívou je silnejšia jedna-trojka, dosahujúca výkon 72 kW (98 k). Pri pohotovostnej hmotnosti 740 kilogramov to môže byť zaujímavá jazda. Mini akceleruje z pokoja na stovku za 8,9 sekundy, maximálna rýchlosť predstavuje 145 km/h.

Briti plánujú ročne postaviť 50 až 100 exemplárov, pričom základná cena sa šplhá na úroveň 84 000 eur. Červený exemplár, ktorý vidíte na obrázkoch, je z limitovanej 25-kusovej edície inšpirovanej slávnou Rallye Monte Carlo. Má napríklad plne diódové hlavné svetlomety, audiosystém so šiestimi reproduktormi a ďalšie doplnky. Cena? V prepočte 98 000 eur.