Vw limited 1140x190  1
Thumb 21m Thumb 22m Thumb 25m Thumb 23m Thumb 24m Thumb 26m Thumb 29m Thumb 28m Thumb 27m Thumb 30m Thumb 33m Thumb 31m Thumb 32m Thumb 34m Thumb 36m Thumb 35m

Na trh sa vracia pôvodné Mini. Upravené, aby spĺňalo dnešné nároky

Prekáža vám čo sa z kultového miniauta stalo pod taktovkou BMW? Britská spoločnosť David Brown Automotive ponúka možnosť kúpiť si staré - nové Mini, ale nebude to lacné.

Na svete je ďalšia automobilová kuriozita. Mini, ktoré vyzerá ako pôvodné ľudové vozidlo zo šesťdesiatych rokov minulého storočia, ale v skutočnosti je to úplne nové auto.

Dielov zhodných s originálom je málo. Briti vylepšili prakticky všetko, na čo siahli. Vyrobili tuhší skelet, karosárske diely vylisovali ručne a podvozok kompletne preladili. Cieľom bolo, aby sa jazdné vlastnosti Mini Remastered - ako znie oficiálny názov novinky - čo najviac priblížili moderným autám.

Konštruktéri využili všetky najnovšie technológie, bežne používané v automobilovom priemysle, a pridali ručnú prácu. Stavba jedného Mini trvá 1400 hodín, pričom 400 hodín zaberie lakovanie.

Rozmery aj základné tvary zodpovedajú predlohe. Iná je akurát svetelná technika alebo hliníková maska chladiča. Zákazkové predné svetlomety vraj svietia výborne, aj keď majú len halogénovú techniku.

Najviac noviniek jednoznačne vidno v kabíne. Strmý sklon volantu síce evokuje staré Mini, palubná doska je však úplne nová. Obsahuje rýchlomer, otáčkomer, palivomer, teplomer chladiacej kvapaliny a malý displej. Uprostred sa objavili okrúhle výduchy ventilácie (pochádzajúce z Mercedesu) a najmä multimediálny systém s dotykovým displejom. Možnosť spárovania smartfónu s autom je samozrejmosťou.

Hoci posledné kusy prvého Mini už mali airbag šoféra, Mini Remastered sa ho zrieklo v prospech klasického volantu s dreveným vencom. Nové sedadlá sú pohodlnejšie a štandardne čalúnené kožou.

Veľa vylepšení pôvodnej konštrukcie nevidno. Napríklad účinnejšie kúrenie alebo lepšie odhlučnenie kabíny. Perličkou je štartovanie tlačidlom.

V súčasnosti je veľmi moderné, prerábať klasické autá na elektromobily. Spoločnosť David Brown Automotive "ekologickému" vábeniu našťastie nepodľahla. Pod kapotou nájdeme atmosférický benzínový štvorvalec série A s objemom 1275 cm3, aký kedysi poháňal špičkový Cooper S.

Podobne ako zvyšok auta, aj motor bol postavený v podstate odznova. Jeho výkon stúpol na 90 až 100 koní (66 - 73,5 kW) a spolupracuje s plne synchonizovanou štvorstupňovou manuálnou prevodovkou. Pri pohotovostnej hmotnosti okolo 700 kilogramov to môže byť zajímavá jazda.

Briti plánujú ročne postaviť 50 až 100 exemplárov, pričom základná cena sa vyšplhá na úroveň 60 000 eur.