Bd zimni prezuti 1140x190 sk

Na Slovensku pribudne 270 stacionárnych radarov. Potrebujeme ich 1000, tvrdí policajný prezident

Na V prvej fáze projektu by malo byť popri cestách nainštalovaných približne 270 stacionárnych radarov. Okrem prekročenia maximálnej rýchlosti majú kontrolovať aj prejazd na červenú a "stopku". Informoval o tom policajný prezident Štefan Hamran po rokovaní Bezpečnostnej rady SR.

Spočiatku boli v pláne radary mobilné, policajný prezident však chce ušetriť ľudské sily a preto sú dnes v hre radary statické. "Zmenil som rozhodnutie a budú statické. Mobilné potrebujú mať vždy dohľad, musí tam byť prítomný dopravný policajt. To mi nevyhovuje. Chceme šetriť ľudské sily," priblížil Hamran. Chce tiež minimalizovať osobný kontakt medzi občanom a policajtom v prípade ukladania pokút. "Nech to za nich robí automatizovaný systém ako v zahraničí," zdôraznil.

Stacionárne radary v počte približne 270 kusov majú byť financované z plánu obnovy. "Potrebovali by sme ich mať približne 1000. Pevne dúfam, že presvedčíme politikov, aby do toho investovali," podotkol policajný prezident. Ročne sa na Slovensku stane priemerne od 12000 do 14000 dopravných nehôd. Alkohol má podiel na približne 12 percentách z nich. "V zahraničí, čo nám potvrdili aj bezpečnostní analytici, sa to pohybuje na úrovni až 50 percent," doplnil.

Zdroj TI: TASR