Suv bonus all bannery 1140x190 02
Thumb 20230510 162345 Thumb 023 Thumb 021 Thumb 024 Thumb 027 Thumb 031 Thumb 042 Thumb 075 Thumb 088 Thumb 128 Thumb 135 Thumb 110 Thumb 140 Thumb 152 Thumb 166 Thumb 189 Thumb 228 Thumb 270 Thumb 155 Thumb 295 Thumb 296 Thumb 301 Thumb 309 Thumb 310 Thumb 311 Thumb 315 Thumb 324 Thumb 373 Thumb 381 Thumb 353 Thumb 408 Thumb 403 Thumb 452 Thumb 454 Thumb 435 Thumb 463 Thumb 471 Thumb 539 Thumb 556 Thumb 558 Thumb 481 Thumb 588 Thumb 589 Thumb 593 Thumb 624 Thumb 635 Thumb 591 Thumb 658 Thumb 636 Thumb 666 Thumb 659 Thumb 671 Thumb 678 Thumb 694 Thumb 690 Thumb 695 Thumb 688 Thumb subaru impreza eu version 2020 1600 2b Thumb subaru impreza eu version 2020 1600 07 Thumb subaru cennik 2023

Modely Subaru sme vyskúšali v ich prirodzenom prostredí

Slovenské zastúpenie značky Subaru zorganizovalo akciu "Power On", na ktorej sme si schuti mohli vyskúšať takmer kompletné portfólio a ikonické autá s univerzálnym charakterom. Nechýbala ani nová Solterra, prvé čisto elektrické Subaru a súrodenec Toyoty bZ4X.

Subaru sú známe svojimi schopnosťami v teréne, no nejde len o ne. Forester, Outback aj XV dokážu na rozbitých, nespevnených cestách jazdiť s takou gráciou, že snáď žiadna iná značka na toto nemá odpoveď. A fungujú výborne aj na kvalitnom asfalte. Skrátka, takto má vyzerať univerzálny charakter podvozka. S týmito autami môžete jazdiť po lúkach a prašných poľných cestičkách vysokými tempami bez toho, aby ste mali pocit, že autu výrazne "ubližujete". Fantastické podvozky hltajú nástrahy a čím rýchlejšie idete, tým je žehlenie nerovnosti snáď ešte lepšie...

Práve to nám ľudia zo Subaru demonštrovali jazdou v uzavretom vinohrade, kde sme si schopnosti podvozkov mohli vyskúšať v plnej paráde. Kto nezažil niektorý z crossoverov/SUV Subaru v ich prirodzenom prostredí, ten pri ostatných "všedných" SUV konkurencie nemá možnosť tento pocit okúsiť. Karosérie majú nové Subaru torzne fantasticky tuhé vďaka štedrému zastúpeniu vysokopevnostných ocelí a vystuženiu podvozka a motorového priestoru. Mäkšie tlmiče s dlhým zdvihom spolupracujú s ideálnym charakterom pružín a pneumatikami s vysokým profilovým číslom. Výsledkom je plavná jazda aj na cestách, kde by ste inak boli poriadne vytrasení.

Nasledovala jazda po motokrosovej trati v Šenkviciach. Výrazné stúpania a klesania nechali zažiariť systém X-MODE s vydareným asistentom klesania, ktorý nemusíte neustále zapínať, ale mozog pohonu si ho zapamätá a po znížení rýchlosti sa sám opäť aktivuje. X-MODE poskytuje voľbu jedného z dvoch jazdných režimov pre nespevnené povrchy, no základom je po mechanickej stránke výborný pohon všetkých kolies, ktorý vysvetlím v ďalšom odseku pri mojom najobľúbenejšom modeli Forester. V praxi tak nebola motokrosová trať pre Subaru žiadnym orieškom. Pozitívne ma prekvapila elektrická Solterra. Síce som s ňou občas na horizontoch "chytil brucho", resp. kryt batérie, no jej elektrický pohon všetkých kolies pracoval ešte lepšie - rýchlejšie, s vyššou trakciou a sebavedomejšie ako pri spaľovacích Subaru. A to už teda je čo povedať!  

Kompletný cenník nájdete tu: Subaru 2023 CENNÍK

Azda najikonickejším modelom Subaru a mojím favoritom dnešnej ponuky je Forester. Počnúc prvou generáciou z roku 1997 fantastickým spôsobom kombinuje jazdné vlastnosti na kvalitnom asfalte a terénne schopnosti. Je to jedno z prvých áut typu crossover/SUV, ktoré sa zaslúžili o ich masové rozšírenie. V súčasnosti pre vás chystáme plnohodnotný videotest najnovšej generácie, ktorá po facelifte prináša omladený dizajn, nové bezpečnostné funkcie, väčšiu odolnosť, nové komfortné prvky a vylepšené jazdné vlastnosti. Rovnako ako Outback prináša už v štandardnej výbave bezpečnostné funkcie v rámci najnovšej, štvrtej generácie asistenčnej technológie EyeSight. Nový model je postavený na Globálnej platforme Subaru (SGP). Vylepšené vinuté pružiny a tlmiče na prednej aj zadnej náprave prinášajú lepší jazdný komfort aj ovládateľnosť. A Forester to v teréne aj na ceste naozaj vie, to mi verte...


Štandardne montovaný permanentný symetrický pohon všetkých kolies (S-AWD) posiela 60 % krútiaceho momentu dopredu a 40 % dozadu. Ide o základné rozdelenie, no systém s rozdelením krútiaceho momentu neustále pracuje podľa zvoleného jazdného režimu a dát zo senzorov. Motor je umiestnený vpredu pozdĺžne, za ním je reťazová CVT prevodovka a elektronicky ovládaná viaclamelová spojka pohonu všetkých kolies. V zadnej časti nájdeme otvorený diferenciál (systém pribrzďovaním kolies vie simulovať uzávierku diferenciálu) a nezávislé zavesenie kolies. Takéto usporiadanie majú všetky na Slovensku ponúkané spaľovacie Subaru. Elektrická Solterra príde do predaja koncom roka 2023 a jej systém je jednoduchší, no v praxi snáď ešte lepší. Prednú aj zadnú nápravu roztáča samostatný elektromotor a takáto štvorkolka vie reagovať ešte rýchlejšie. 

Forester má pod kabátom 2,0-litrový štvorvalcový horizontálne uložený zážihový motor s protibežnými piestami s priamym vstrekovaním paliva, elektromotor a CVT prevodovku Lineartronic s výkonom 110 kW (150 k). So svetlou výškou 220 milimetrov sa nový model nezľakne žiadneho offroadového dobrodružstva. Systém X-MODE s dvoma režimami Snow/Dirt (sneh/prach) a Deep Snow/Mud (hlboký sneh/blato) teraz prináša vylepšené funkcie, prispôsobené najrôznejším poveternostným podmienkam a druhom povrchu. Pribudla funkcia, ktorá automaticky obnovuje činnosť systému X-Mode, keď rýchlosť vozidla klesne na 35 km/h alebo menej. Vodič teda nemusí znova použiť spínač a môže sa viac sústrediť na šoférovanie. Práve túto funkciu sme na motokrosovej dráhe v Šenkviciach často využívali.  Systém riadenia zjazdu z kopca bol vylepšený tak, aby sa pri ďalšom zošliapnutí plynového pedála uvoľnili brzdy a aby po následnom uvoľnení plynového pedála začalo vozidlo ihneď brzdiť.

Najnovším modelom v ponuke značky a súčasne prvým jej zástupcom v segmente batériových elektrických vozidiel je Solterra. Za názvom kombinujúcim latinské pomenovanie Slnka a Zeme sa skrýva robustné SUV s originálnym dizajnom a dĺžkou 4690 mm. Pre novinku vyvinuli konštruktéri  v spolupráci s Toyotou novú globálnu platformu, určenú pre batériové elektromobily. Výsledkom je nízko položené ťažisko, vysoká pevnosť a tuhosť karosérie. Solterra prináša systém pohonu, v ktorom predné a zadné kolesá poháňajú samostatné elektromotory. Výkon pohonného reťazca je 160 kW (218 k). AJ Solterra má vo výbave systém ovládania pohonu všetkých kolies X-MODE a štedrú svetlú výšku 210 mm. 

K dispozícii sú tri jazdné režimy ECO, NORMAL a POWER, ktoré umožňujú meniť výkonové charakteristiky a reakciu na stlačenie plynového pedála. Páčkami pod volantom si vodič môže vybrať zo štyroch úrovní rekuperačného brzdenia a ovládať tak úroveň spomaľovania. Vysokokapacitný lítiovo-iónový akumulátor obsahujúci 96 článkov má kapacitu 71,4 kWh. Dojazd pri plnom nabití je 465 km (verzia Style), resp. 414 km (verzia Premium).

Bestsellerom na slovenskom trhu je už tradične vlajková loď značky Outback. Pre rok 2023 ho vylepšili o bezdrôtovú konektivitu Apple CarPlay a Android Auto a dostal aj USB port typu C. Stredový displej má teraz prehľadnejšie menu s väčšími tlačidlami na ovládanie klimatizácie, jednoduchšie je ovládanie navigačného systému. Zrušený bol ovládač prepínania displeja pod volantom, ovládanie sa presunulo priamo na volant.

Outback poháňa 2,5-litrový atmosférický štvorvalcový boxer motor s výkonom 124 kW (169 k). Má približne 90 % prepracovaných dielov a vyšší kompresný pomer ako predchádzajúca generácia. Modernizovaná bezstupňová prevodovka Lineartronic má rozsah prevodov rozšírený tak, aby zodpovedal klasickej 8-stupňovej automatickej prevodovke. K lepšej ovládateľnosti a stabilite v zákrutách zase prispieva systém aktívneho smerovania krútiaceho momentu v štandardnej výbave. Outback a Forester sa v mojich očiach podobajú a sú upečené podľa rovnakého receptu. Forester je zameraný viac na nespevnené povrchy a terén, Outback zasa na cestu, no v teréne sa jeho vlastnosti približujú Forestru. Výhodou Outbacku je silnejší motor a vyšším výkonom a krútiacim momentom. Outback dokáže ťahať brzdený príves až do hmotnosti 2000 kg, čo zaručuje vysoký výkon a stabilitu.

Crossover XV má kompaktnejšie rozmery ako Forester, no terénu sa taktiež nezľakne. Aktuálna druhá generácia je postavená na globálnej platforme Subaru, ktorá výrazne zvýšila tuhosť a pevnosť karosérie. XV vďaka tomu vyniká vysokou, pričom sa zlepšili aj jeho schopnosti mimo spevnených ciest, a to aj vďaka svetlej výške 220 mm.

Okrem symetrického pohonu všetkých kolies (AWD) je aj Subaru XV vybavené systémom X-MODE, schopným vylepšiť jazdné schopnosti na nespevnených cestách prostredníctvom integrovanej kontroly motora, pohonu všetkých kolies, brzdného systému a ďalších funkčných prvkov. Na šmykľavých povrchoch pokrytých snehom, prachom alebo štrkom je skvelý režim Snow/Dirt. Na zradných cestách, kde môže dôjsť k uviaznutiu kolies, napríklad v hlbokom snehu, blate alebo suchom prachu, vodič ocení režim Deep Snow/Mud. Nastavenie kontroly zjazdu zo svahu umožňuje udržiavanie nízkej rýchlosti v prudkých klesaniach. Pri XV máte na výber dve pohonné jednotky. Benzínový boxer motor s objemom 1,6 litra, alebo hybridný systém e-BOXER, kombinujúci boxer motor s objemom 2,0 litra a elektrický motor (rovnaký pohon ako vo Forestri).

S Imprezou sme síce po motokrosovej trati "nebehali", keďže na to nemá svetlú výšku, no pohon všetkých kolies v základe (!) jej nechýba. Najnovšia evolúcia legendy dostala vylepšenia týkajúce sa tuhosti podvozka, systému zavesenia kolies a stabilizátorov pre účinnejšie tlmenie otrasov od kolies. 

Nová Impreza môže využívať rovnako ako XV jeden z dvoch motorov: 1,6-litrový štvorvalcový motor boxer s osvedčenou horizontálnou konštrukciou, alebo hybridný systém e-BOXER kombinujúci 2,0-litrový benzínový motor s elektromotorom. V oboch prípadoch zabezpečuje prenos výkonu automatická bezstupňová prevodovka Lineartronic. Tá plynule reguluje prevodový pomer tak, aby motor vždy pracoval v rozsahu otáčok, v ktorom dosahuje najvyššiu účinnosť. Systém štandardne prenáša 60 % hnacej sily na predné kolesá a 40 % na zadné. V prípade nedostatku priľnavosti povrchu však systém dokáže tento pomer v reálnom čase upraviť až na hodnotu 50:50.