Peugeot 09 2020 1140x190

Minister dopravy Nemecka navrhol zaviesť mýto v celej EÚ

A to aj pre osobné autá! Andreas Scheuer navrhol plošné zavedenie jednotného mýtneho systému na diaľniciach v celej Európskej únii. 

S informáciou prichádza agentúra Reuters, ktorá získala prístup k návrhu nemeckého ministra dopravy. Podľa dokumentu, do 8 rokov odteraz by malo na diaľniciach Európskej únie platiť mýto, a to takmer pre všetky typy vozidiel, vrátane osobných automobilov, okrem autobusov a autokarov. Andreas Scheuer sa usiluje o to, aby dokument schválili nemecké ministerstvá a učinili z neho oficiálny dokument pre nemecké predsedníctvo EU, ktoré začalo 1. júla a potrvá do konca roka 2020. Poplatok, odvíjajúci sa od počtu najazdených kilometrov má byť podľa ministra jedným z účinných nástrojov ochrany klímy.

Ako uvádza agentúra DPA, s návrhom však nesúhlasia v koaličnej sociálnej demokracii. Hovorca sociálnej demokracie ministerky životného prostredia Svenji Schulzeovej uviedol, že návrh ministra dopravy Nemecka je krokom vedľa. V dôsledku spoplatnenia emisií oxidu uhličitého od budúceho roka budú ceny palív rásť. Motoristi by tak boli zaťažení ďalším "nástrojom" - okrem zvýšenia cien palív aj mýtnym systémom pre osobné autá.

Je tiež logické, že ostatné krajiny Európskej únie by sa k plošnému mýtu postavili rôzne, niektoré s veľkým odporom. 

Nemecko už viackrát plánovalo spustiť mýtny systém a poplatky na diaľniciach na svojom území aj pre osobné autá. Naposledy Súdny dvor EU rozhodol, že systém by diskriminoval majiteľov motorových vozidiel zo zahraničia a je v rozpore s právom Európskej únie.

Prečítajte si tiež:

Zrušenie neobmedzenej rýchlosti na nemeckých diaľniciach neprešlo

Zdroj: reuters, čtk