Vw limited 1140x190  1
Thumb mini countryman 080 Thumb mini countryman 369 Thumb mini countryman 357 Thumb mini countryman 084 Thumb mini countryman 435 Thumb mini countryman 470 Thumb mini countryman 474 Thumb mini countryman 481 Thumb mini countryman 485

MINI Cooper S Countryman ALL4: Dospelé rodinné SUV

Nový Countryman vyrástol na najväčšie a najrodinnejšie MINI v súčasnej ponuke. Zastane úlohu kompaktného hatchbacka, crossovera a pokiaľ príde na terén, tak aj SUV. Vyskúšal som si ho v domácom prostredí...

Prvé jazdy s novým Countrymanom boli spočiatku väčším adrenalínom než som očakával. Chvíľu mi totiž trvalo, kým som si opäť zvykol na šoférovanie vpravo a v ľavom jazdnom pruhu. Najväčší problém som mal so šírkou auta, na ktorú som nemal odhad. Nový Countryman už totiž vôbec nie je taký mini ako meno značky naznačuje. V porovnaní s predchodcom narástol do dĺžky o rekordných 200 mm, širší je o 30 mm a vďaka platforme BMW X1 a Active Tourera, na ktorej je postavený, natiahli technici aj jeho rázvor náprav o 75 mm.

Interiér je citeľne väčší a vzdušnejší vo  všetkých smeroch. Výbavou a materiálmi jasne mieri do prémiového segmentu.

Vznikol tak najväčší a najpraktickejší model v 57-ročnej histórii značky. Paradoxom je, že hoci mnohí internetoví laici MINI za zväčšovanie modelov kritizujú, väčšie a praktickejšie SUV si vyžiadali samotní zákazníci. Tí už z prvej generácie Countrymana urobili úspešnejší model, než zástupcovia značky očakávali. Hoci výrobca hovorí o skutočnom 5-miestnom rodinnom SUV, reálne sa vzadu pohodlne odvezú len dvaja. S prižmúrením oka možno traja, najmä deti. Reálne si to vyskúšam až v domácom teste. Vzadu ale citeľne narástol priestor pre nohy, ktorý ostáva na pomery MINI luxusný, aj keď sa za volant posadí vodič vysoký mierne cez 180 cm. Vďaka posuvnej zadnej lavici o 130 mm si navyše môžete veľkosť miesta pre nohy alebo kufra podľa potreby prispôsobovať.

Aby bola variabilita dokonalá, lavica je delená na dve časti, no zadné operadlo dokonca na tri v pomere 40:20:40. Coutryman už teda nie je len druhé auto do rodiny, ale plnohodnotné presúvadlo, vhodné aj na dovolenky alebo výlety do prírody. Počas nich vám príde vhod batožinový priestor objemu 450 l, do ktorého sa hravo pobalí celá rodina, ale napríklad aj tzv. pikniková lavička, ktorá sa vyklopí za batožinového priestoru a ponúkne pohodové vegetovanie na nakladacej hrane kufra. Ruka v ruke so zväčšovaním rozmerov išla hore aj hmotnosť Countrymana, preto nečakajte, že bude rovnako mrštný a hravý ako menšie modely, ani ako predchodca.

Pikniková lavička je super vychytávka pre aktivity v prírode. Na prezúvanie rôznej športovej obuvi, prečkanie dažďa pod vyklopeným vekom kufra, či piknikovanie na dlhej ceste. Výrobca si za ňu pýta 120 eur.

Mňa to však v jeho prípade nijako neruší, pretože konečne tu máme dostatočne veľké MINI pre celú rodinu, navyše s najpríjemnejším podvozkom pre naše cesty aký kedy značka vypustila do sveta. Navyše schopné zvládnuť aj ľahší terén. Prehrabať sa blatom alebo snehom. Pritom stále v sebe nosí silný nádych šoférskeho auta. Možno už nie až taký motokárový, ale riadenie rovnako precízne reaguje na pokyny ako v iných modeloch MINI a v kombinácii s pohonom 4x4 ALL4 si aj napriek jeho hmotnosti okolo 1500 kg stále dokážete nadštandardne vychutnať vaše obľúbené zákruty. Pohon 4x4 sa snaží byť hlavne efektívny s ohľadom na spotrebu. Preto pri jazde v priamom smere po asfaltovej ceste vo väčšine situácií využíva pohon predných kolies. Zadné kolesá pripája podľa potreby, pričom maximálne vie dozadu preniesť len 50 až 60% krútiaceho momentu.

Vďaka posúvateľnej lavici v rozsahu 130 mm si môžete prispôsobiť priestor pre nohy alebo veľkosť kufra.

Schopný by bol posunúť dozadu aj 100%, ale technici ho obmedzili vraj kvôli komfortu a ochrane životnosti celého ústrojenstva. Ponuka motorov na úvod pozostáva z 1,5-litrového preplňovaného benzínového trojvalca a potom už len dvojlitrov - benzínového (141 kW/ 192 k) a naftového (110 kW/150 k a 140 kW/190 k). K trojvalcu je alternatívou 6-stupňová automatická prevodovka, k dvojlitrom 8-stupňový automat. V priebehu roka pribudne do ponuky aj plug-in hybrid a samozrejme chýbať nesmie verzia John Cooper Works.

Technické parametre
zdvihový objem [cm3] 1998
výkon [kW/k] 141/192
pri otáčkach [1/min] 5000-6000
krútiaci moment [Nm] 280
pri otáčkach [1/min] 1350-4600
prevodovka 8 Steptronic
palivová spotreba [l/100 km] 6,4
pohotovostná hmotnosť [kg] 1530
zrýchlenie 0-100 km/h [s] 7,2
maximálna rýchlosť [km/h] 222
emisie CO2 [g/km] 146

Rozmery: dĺžka 4299 mm, šírka 1822 mm, výška 1557 mm, rázvor náprav 2670 mm, objem palivovej nádrže 51 l, objem batožinového priestoru 450/1390 l.