Top leaderboard 1140x190 po fdbii
Thumb tben8065 Thumb tben7923 Thumb tben7934 Thumb tben7947 Thumb tben8031 Thumb tben7959 Thumb tben8001 Thumb tben8042 Thumb tben8110 Thumb tben8048

MINI Clubman D: Majstrovské dielo

Dobre čítate... Žiadne auto ma od začiatku roka nepotešilo viac ako táto nízka a široká krabica.

Veď sa len pozrite na jeho nádherné proporcie. Rázvor náprav porovnateľný s Golfom, ale s „telom“, teda karosériou dlhou ako Fabia Combi a nízkou ako Ferrari. Minimalistické previsy, kolesá osadené v rohoch karosérie. Vodič podobne ako v malých modeloch MINI sedí blízko stredu auta, čiže sám prispieva k ideálnemu rozloženiu hmotnosti a zníženiu ťažiska, s nohami zapustenými pod palubnú dosku ako v kokpite pretekárskeho auta. Pritom za volant sa usádza oveľa pohodlnejšie než by sa mohlo zdať.

Architektúra interiéru vychádza zo súčasných modelov MINI. Clubman sa ale v detailoch odlišuje. Efektné sú napríklad kárované podložky odkladacích priestorov. Najväčší rozdiel v porovnaní s predchodcom cítiť v šírke a životnom priestore pre posádku.

Nový Clubman v porovnaní s predchodcom brutálne narástol vo všetkych smeroch okrem výšky, preto najviac citeľný rozdiel nastáva v životnom priestore pre cestujúcich. Hoci pri kombinácii nízkych, aj keď dlhých bočných okien a strechy natiahnutej dopredu s pomerne kolmým čelným oknom sa posádka stále cíti ako v malom MINI, čo znamená, že z auta musíte na niektorých typoch križovatiek vykúkať na semafor ako z tanku, prírastok na šírku v oblasti lakťov aj ramien je výrazný. Možno sa vám to nebude chcieť veriť, ale vnútornou šírkou ako aj priestorom pre hlavu Clubman drží krok so zástupcami triedy kompaktov ako je Volkswagen Golf či Opel Astra. V prípade potreby tak dozadu usadíte aj tri deti alebo dvoch dospelých s výškou až 190 cm.

Čiže na rozdiel od predchodcu už o ňom môžeme hovoriť ako plnohodnotnom rodinnom aute pre 5 pasažierov a ich batožinu. Praktickej stránke pomohlo aj zrieknutie sa výstrelkov ako boli proti sebe otvárateľné bočné dvere. Cez klasické „krídla“ sa v prvom rade pohodlnejšie nastupuje, ale tiež ľahšie usádza deti do detských sedačiek. Zachované ostali len štýlové dvojdielne zadné dvere, kvôli ktorým musíte vždy parkovať buď čelom k stene, alebo si za autom nechávať priestorovú rezervu. Novinkou je, že teraz sa dajú otvárať podkopávaním nárazníka, pokiaľ budete mať pri nastupovaní do auta plné ruky. Jeho objem 360 l sa podobne ako kabína drží triedy kompaktov, hoci toto chce byť kombík a ja Clubman prirovnávam ku klasickým 5-dverovým hatchbackom.

Clubman je prvé MINI spriahnuté s 8-stupňovou automatickou prevodovkou. Do kufra sa vmestí plnohodnotný kočiar aj s vaničkou, ale nič viac...

Nič to ale nemení na tom, že napríklad taký detský kočiar s vaničkou do neho vmestíte, ... ale nič ďalšie. Najdôležitejšie však je, že nový Clubman pridal v komforte nielen pokiaľ ide o priestor, ale tiež v naladení podvozka. Hoci jazdí ešte lepšie než predchodca a pre mňa je jednoznačne najšportovejším kombíkom svojej veľkosti na trhu, ktorý v správaní na ceste nemá konkurenciu, za väčšiu porciu zábavy nezaplatíte vytrasením duše. Podvozok funguje bravúrne na kvalitnom aj rozbitom povrchu a z celej súčasnej modelovej palety je podvozkovo rozhodne najpríjemnejšie a najkomfortnejšie MINI, no stále dostatočne športové.

Neviem či mu pomohlo natiahnutie rázvoru náprav, rozšírenie rozchodu kolies, alebo všetko dokopy, ale napríklad aj ťažký naftový dvojliter mi v ňom z pohľadu vplyvu hmotnosti agregátu na agilitu vadí najmenej. Možno práve tým, že na opačnom konci ho dovažuje väčšia karoséria a neutralizuje jeho negatívny vplyv. Takže, Clubman je jedno výborne vyladené auto, ktoré vás s každou ďalšou prejdenou zákrutou bude privádzať do vytŕženia. Brilantným vedením stopy, trakciou alebo famóznym riadením, ktoré je rýchle, presné, strmé a dostatočne informatívne.

Pri jazde po svojich obľúbených okreskách som si pripadal ako v rodinnej verzii špeciálu WRC. Klobúk dolu pred konštruktérmi, že sa im podarilo zachovať motokárový charakter typický pre túto značku, hoci novinka je najväčšie, najdlhšie a najťažšie MINI aké sa kedy vyrábalo. A ešte jedna perlička. Výnimočnosť Clubmanu potvrdzuje aj príplatková 8-stupňová automatická prevodovka, ktorá čaruje nielen s dynamikou motora, ale aj s jeho spotrebou. Výrobcom udávaných 4,3 l som síce nedosiahol, ale aj 5,7 l/100 km je na môj štýl jazdy priemer hodný zarámovania.

Technické parametre
motor 2.0 D
zdvihový objem [cm3] 1995
výkon [kW/k] 110/150
pri otáčkach [1/min] 4000
krútiaci moment [Nm] 330
pri otáčkach [1/min] 1250
maximálna rýchlosť [km/h] 212
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 8,6
nameraná spotreba [l/100 km] 5,7
objem batož. priestoru [l] 360
cena modelu od [€] 25.800
registračný poplatok [€] 360

Kúpiť či nekúpiť?

Vykašlite sa na všetky malé prémiovky od Audi, BMW aj Mercedesu a vyskúšajte si Clubman. Pokiaľ máte v krvi aspoň trochu benzínu, zamilujete sa ako ja. Pre mňa má len jedinú chybičku krásy – potreboval som 7-miestnu verziu. Hoci to znie uletene a nezmyselne, verím, že raz sa dočkám. Mať rodinné auto s naladením a reakciami ako Clubman je môj sen. Kupujeeem!