Mb v class nova  trieda v programatic learn 1140x190 sk
Thumb 24c0110 002 Thumb 24c0110 001

Mercedes-AMG testuje novú platformu AMG.EA v blízkosti polárneho kruhu

Testy v chladnom počasí sa uskutočnili v blízkosti polárneho kruhu pri teplotách až -25 stupňov Celzia.

Prvá vlastná architektúra elektromobilu od Mercedes-AMG v súčasnosti prechádza prvými zimnými testami v severnom Švédsku. Platforma AMG.EA (skratka pre AMG Electric Architecture) prechádza intenzívnym testovacím programom, v ktorom sa testujú nielen jednotlivé komponenty ale aj celé vozidlo a ladí sa podvozok a pohon.

AMG.EA je stále na začiatku náročného a komplexného testovacieho plánu, ktorý bude zahŕňať mnohé testovacie trasy, kontinenty a klimatické pásma. Mercedes-AMG tvrdí, že budúca architektúra prevezme v mnohých aspektoch úlohu technologického priekopníka a prinesie do ulíc množstvo inovácií. Koncepcia pohonu AMG.EA je založená na technológii motorov s axiálnym tokom, ktorá nemá obdobu z hľadiska hustoty výkonu, veľkosti a hmotnosti. Inovatívny pohon pracuje s novým vysokovýkonným vysokovoltovým akumulátorom.

Okrem nových motorov sa očakáva, že elektromobil založený na platforme AMG.EA bude využívať tenší akumulátor so 40-percentným zvýšením hustoty energie. Špeciálna architektúra by tiež mala umožniť priestrannejšiu kabínu tým, že nebude musieť robiť kompromisy spojené so s "prerábkami" spaľovacích modelov na elektromobil. Umožní to natiahnutie rázvoru a skrátenie predných a zadných previsov. V tomto prípade sme však zvedavý, ako sa dizajnérov podarí zakomponovať najmä skrátený predný previs do celkového dizajnu športového kupé. 

Fotografie zobrazujú AMG.EA na zamrznutom jazere, ktoré je súčasťou skúšobného areálu Mercedes-Benz vo Švédsku. Maskované vozidlo poskytuje niekoľko náznakov budúceho dizajnu. Produkčná verzia si na mušku vezme napr. Porsche Taycan a ponúkne dynamickejšiu jazdu ako AMG verzia modelu EQE. Podľa zákulisných informácií z Affalterbachu dokáže jeden zo spomínaných elektromotorov vyvinúť výkon 480 k a krútiaci moment 800 Nm, pričom váži len 24 kg!  Pravdepodobne pôjde o dvojmotorovú štvorkolku, takže výkon aj krútiaci moment nového športového elektromobilu si môžete vynásobiť dvoma...